Dorota Surma: „Wierzę w siłę i rozwój sektora pozarządowego w Polsce” cz. II [wywiad]
Organizacje pozarządowe w swoim codziennym funkcjonowaniu zmagają się z wieloma trudnościami. Sen z powiek spędzają problemy z ludźmi, problemy z czasem, a przede wszystkim z pozyskiwaniem środków finansowych na realizację zadań. O kondycji organizacji, ich wyzwaniach oraz trudnościach związanych z finansowaniem rozmawiamy z Dorotą Surmą, członkinią zarządu Stowarzyszenia Centrum PISOP, ekspertką ds. finansowania działań NGO.
Pierwsza część wywiadu dostępna TUTAJ.
Anna Twardowska: – Jakie wyzwania stoją przed NGO?
Dorota Surma: – Organizacje powinny angażować się w konsultacje programów współpracy. Z bólem przyznaję, że z reguły takie konsultacje są przez sektor bagatelizowane. Szczególnie zwracam uwagę na wprowadzanie wieloletnich programów współpracy.
Brak środków finansowanych jest więc największą trudnością i jednocześnie wyzwaniem?
– Jeżeli mówimy o największej trudności, to zdecydowanie tak. Środki finansowe rozwiązują podstawowe problemy sektora tj. biuro, sprzęt, pracownicy i ich zaangażowanie do działania. Trochę jak w piramidzie potrzeb Maslowa. Te potrzeby leżą u podstaw.
Nie brzmi to optymistycznie.
– Organizacje pozarządowe prowadzą w większości ludzie z pasją, z misją. Oni nie poddają się tak łatwo, dlatego sektor pozarządowy jest słyszalny i istnieje w świadomości społecznej. Dopiero ktoś, kto wejdzie do środka sektora, poznaje rzeczywistość i widzi, ile trzeba się napracować, żeby prowadzić taką organizację, realizować działania, utrzymać wolontariuszy, ich zaangażowanie, walczyć z wypaleniem liderów. Po pandemii procent niezaangażowanych i wypalonych liderów z pewnością wzrośnie.
Zaangażowana i charyzmatyczna osoba nie wystarczy.
– Uważam, że każda energia prędze czy później opadnie, jeżeli nie będą za tym szły sukcesy. Charyzma jest niezbędna, aby działać w organizacji pozarządowej. Sektor potrzebuje ludzi zdeterminowanych do działania, jednak brak środków na działania podcina skrzydła dość szybko.
Zarówno liderzy, jak i organizacje nie zostają ze swoimi problemami sami. Są miejsca, gdzie można udać się po pomoc.
– Dużym wsparciem, szczególnie dla początkujących organizacji, są inne organizacje, które mogą zaoferować im bezpłatne porady i doradztwo. Pasjonaci, którzy mają pomysł, a nie wiedzą, jak jego realizacja powinna wyglądać od formalnej strony – mogą korzystać z tzw. organizacji wspierających, takich jak Stowarzyszenie Centrum PISOP czy innych, które należą do sieci SPLOT. Są to organizacje, które prawie w każdym województwie w Polsce świadczą bezpłatne porady, szkolenia. Warto zaglądać też regularnie na portal ngo.pl, który jest skarbnicą wiedzy. Jednak nawet takie organizacje muszą się mocno napracować, aby zdobyć finanse na bezpłatne porady dla innych NGO. Znowu wracamy więc do finansów.
Jednak, aby nie kończyć tak pesymistycznie, to chcę podkreślić, że warto, a nawet należy się angażować w działalność sektora społecznego. Nasz świat nie byłby tak kolorowy, a liczba nierozwiązanych problemów społecznych dużo większa. Wierzę mocno w siłę i rozwój sektora pozarządowego w Polsce.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"