Eksperymenty artystyczne, wideo dokumentacje, interaktywne mapy regionów - to tylko niektóre inicjatywy, jakie zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji Orange. Podczas drugiej edycji programu Akademia Orange dofinansowanie otrzymają 42 projekty edukacji kulturalnej. Łączna kwota grantów to 1,5 mln złotych.
Program Akademia Orange powstał w 2009 roku, by zachęcić młodzież do uczestnictwa i tworzenia kultury, a także by pokazać, że internet i nowoczesne technologie mogą być nie tylko rozrywką, ale także elementem tworzącym kulturę i narzędziem do zdobywania wiedzy. Podczas pierwszej edycji programu 78 organizacji zrealizowało 38 projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 3 tys. dzieci i młodzieży. Do tegorocznej edycji organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i instytucje kultury zgłosiły łącznie 461 projektów. Zwycięskie inicjatywy (42) wyłoniła kapituła, w skład której weszły uznane autorytety świata edukacji, nowych technologii, kultury i mediów. Eksperci, oceniając wnioski, brali pod uwagę edukacyjny walor projektów, ich oryginalność i innowacyjność oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii.
- Dziś młodzież czuje się znacznie lepiej w świecie, w którym proponuje się jej coś więcej niż tylko podręcznik i salę lekcyjną - mówi Jadwiga Czartoryska, prezes zarządu Fundacji Orange. - Edukacja w dziedzinie kultury potrzebuje większej kreatywności. Zależało nam, aby dofinansowane projekty były atrakcyjne dla młodzieży, stąd nacisk na wykorzystanie nowoczesnych technologii. Ważna jest dla nas także współpraca pomiędzy organizacjami. To dlatego jednym z wymogów było zgłoszenie projektu w partnerstwie z inną organizacją.
Najwięcej dofinansowanych projektów pochodzi z województwa mazowieckiego (14), małopolskiego oraz śląskiego (po 6). Są jednak takie, w których nie dofinansowano żadnego projektu (opolskie, świętokrzyskie).
- W przyszłym roku musimy zwrócić na to większą uwagę - przyznaje Jadwiga Czartoryska. - Dla niektórych regionów takie projekty to szansa na mobilizację lokalnej społeczności. Zazwyczaj angażują nie tylko uczniów, ale także ich rodziców, nauczycieli, a także władze gminy.
Muzyka poważna nie do końca poważnie
Jedną z dofinansowanych organizacji jest Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”. Projekt jaki przygotowała skierowany jest do rodziców z małymi dziećmi, a także kobiet w ciąży. To cykl koncertów dostosowanych do najmłodszych odbiorców, podczas których muzycy prezentują repertuar największych światowych kompozytorów. Kluczową rolę odgrywa animator, który dba o dobry kontakt z publicznością. Podczas występu muzycy prezentują najmłodszym poszczególne instrumenty oraz ich możliwości. By jeszcze bardziej uatrakcyjnić jego formę, występ wzbogacony jest o drobne elementy teatralne. Całość podzielona jest na krótkie części, tak by nie zmęczyć młodych odbiorców. W trakcie artystycznych występów nie ma obowiązku zachowania ciszy oraz siedzenia w jednym miejscu.
- Muzycy są przyzwyczajeni do specyficznych warunków, jakie mają miejsce podczas naszych koncertów - opowiada Anna Gronowska z Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich.” - Dzieciaki reagują na muzykę klasyczną bardzo żywiołowo. Jeden maluch się śmieje, drugi kołysze w rytm muzyki, jeszcze inny łapie za nogawkę pana, który gra na trąbce.
- Poprzez nasz projekt chcielibyśmy zaszczepić w społeczeństwie pewne wzorce, pokazać że czas z rodziną można spędzić nie tylko w centrum handlowym czy kinie - mówi Piotr Łabanow z Fundacji. - Projekt pokazał, że tego rodzaju wydarzenia to towar deficytowy. Chętnych jest mnóstwo, staramy się wyjść im naprzeciw. W tym sezonie planujemy przeprowadzić 24 koncerty.
Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” otrzymała od Fundacji Orange grant w wysokości 45 tys. zł. Druga część dofinansowania projektu pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Klisze i piksele”
Projekt Stowarzyszenia Arteria skierowany jest do młodzieży z czterech dzielnic Gdańska, położonych z dala od centrum kulturalnego miasta. Podczas czterotygodniowych cykli edukacyjnych uczestnicy biorą udział w warsztatach fotograficznych oraz wideo. Uczą się podstawowej obróbki zdjęć oraz montażu filmów. Do dyspozycji mają doświadczonych artystów oraz pracownię komputerową.
Uczestnicy kursu to młodzież w różnym wieku o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach. Część z nich nie miała wcześniej styczności z fotografią, część była nią od dawna zafascynowana.
Na warsztatach młodzież fotografuje ulubione miejsca, przedmioty oraz siebie nawzajem. Następnie każdy z nich, logując się na specjalnie stworzonej stronie internetowej, może umieścić swoje prace w sieci oraz zaznaczyć na mapie miejsce, z których pochodzą konkretne zdjęcia. Każdy z uczestników pracuje także nad własnym filmem, który będzie opowiadał o jego ulubionych miejscach.
- Większość osób, które brały udział w warsztatach miała bardzo ograniczony kontakt ze sztuką- opowiada Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria. - Nigdy nie uczestniczyli w wernisażach, nie odwiedzali galerii. By to zmienić, namówiliśmy ich, aby przyszli na otwarcie jednej z wystaw. Ci którzy przyszli byli pozytywnie zaskoczeni i nawet im się podobało. Być może będą brali udział w kolejnych wydarzeniach artystycznych, mamy taką nadzieję.
Stowarzyszenie Arteria otrzymało od Fundacji Orange grant w wysokości 35 tys. zł. Kwota ta pozwoliła m.in. na: stworzenie strony internetowej, wynagrodzenie osób prowadzących warsztaty oraz zakup aparatów fotograficznych, dzięki czemu w zajęciach mogli wziąć udział także Ci, którzy nie mają własnego sprzętu.
W zeszłym tygodniu Akademia Orange zorganizowała dwudniowe warsztaty dla organizacji, które otrzymały dofinansowanie w programie. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów pomiędzy organizacjami.
- Zależy nam, aby wszystkie projekty zostały zrealizowane w sposób jak najbardziej efektywny. Swoich partnerów wspieramy nie tylko finansowo, ale także służymy doradztwem i wsparciem - przekonuje Jadwiga Czartoryska.
Źródło: inf. własna ngo.pl