Weronika Czyżewska-Waglowska: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o IX OFIP-ie [patronat ngo.pl]
Twórz wydarzenie razem z nami i zgłoś swój temat na sesję! 26-28 czerwca, po kilku latach przerwy spotykamy się w sercu Warszawy i Polski na IX Ogólnopolskim Forum Organizacji Pozarządowych. Zobaczymy się, aby odpowiedzieć, w jakim miejscu jesteśmy jako ludzie zaangażowani, organizacje społeczne, sektor obywatelski. OFIP się zmienił, tak jak zmienił się sektor. Warto opowiedzieć o 5 rzeczach dotyczących tegorocznej edycji.
Pierwsza to Formuła
To będzie nieco inny OFIP od tego, jaki wszyscy znamy. Jego 9. edycja zawiera się w trzech dniach podzielonych na dwie części: międzynarodową oraz ogólnopolską; z mniejszą liczbą osób uczestniczących oraz streamingiem sesji online. Jednak to, co jest najważniejsze – oparty jest na tych samych wartościach, co pierwszy i każda kolejna jego edycja, czyli: demokracji, oddolności, solidarności, odpowiedzialności, samorządności, czy współpracy i partycypacji.
Druga to Kampania ogólnopolska
Dla pewnej części środowiska organizacji pozarządowych OFIP miał również wymiar pikniku na Krakowskim Przedmieściu. Przy IX OFIP-ie otwieramy się na świat poza Warszawą. Chcemy opowiedzieć i odczarować organizacje obywatelskie osobom spoza naszego, sektorowego ścisłego grona. A jednocześnie zależy nam na tym, aby uznać pracę osób na co dzień tworzących III sektor w Polsce. Dlatego przygotowujemy kampanię ogólnopolską, która będzie istnieć w przestrzeni medialnej i social mediów jeszcze długo po OFIP-ie.
Trzecia to Spotykamy się po latach
Od ostatniego OFIP-u upłynęło sporo czasu. Mierzonego nie tylko w latach, ale przede wszystkim w ogromie działań podjętych przez III sektor, a mających na celu ochronę demokrację, podmiotowość organizacji, wyczerpujących działań pomocowych w związku z pandemią covid-19, kryzysem na granicy, wojną w Ukrainie. Tu wykonano jeszcze jedno ważne działanie: jako sektor przygotowaliśmy bardzo konkretne rozwiązania prawne i systemowe w 16 obszarach życia społecznego i gospodarczego (Propozycje obywatelskie dla Polski ➡️).
Bardzo zależało nam, aby unikatowość OFIP-u, która zawiera się w osobistym spotkaniu ludzi, została zachowana. To dlatego w pandemii, pomimo możliwości technicznych, OFIP się nie odbył, bo miałby wtedy jedynie formułę kolejnego wydarzenia online.
Czwarta to Dbamy o jak najmniejszy ślad węglowy
W procesie planowania i produkowania wydarzenia skupiamy się na takich działaniach organizacyjnych oraz wybieramy to, co wpływa na obniżenie śladu węglowego. Na przykład w tym roku nie obdarujemy naszych uczestników notesem, ołówkiem, czy jakimkolwiek innym gadżetem. W to miejsce tworzymy Wymiennik Dobrych Wieści, czyli dajemy organizacjom przestrzeń na wyłożenie swoich wartościowych materiałów powstałych przy różnych projektach, a którymi warto się podzielić, czy dać im drugie życie. Do realizacji innych rozwiązań potrzebna nam jest OFIP-owa mieszanka nasion, nad którą właśnie pracujemy.
Piąta to Linia programowa
Zawęziliśmy sesje OFIP-owe, bo na przestrzeni lat powstały wydarzenia, które kompleksowo i fachowo zaopiekowały się ważnymi dla sektora tematami, takie jak np. Forum Praktyków Partycypacji.Na IX OFIPie chcemy, aby wyraźnie wybrzmiały sprawy systemowe dla sektora, które dotyczą codziennej działalności każdej fundacji czy stowarzyszenia. Gorąca staje się dyskusja o stabilności organizacji, finansowaniu, całym systemie wsparcia NGO i strategii rozwoju sektora. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o pożytku publicznym, obserwujemy zmiany w NIW-CRSO.
Obecnie w procesie przygotowania OFIP-u mamy ważny czas – przyjmujemy pomysły na sesje, które mają znaleźć się w programie. Organizacje działające wspólnie, federacje czy konsorcja mogą zgłosić swoje propozycje tematów poprzez formularz dostępny na stronie www.ofip.eu.
Organizatorem strategicznym IX OFIP-u jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, a partnerami: Foundation for the Development of Civil Society z Rumunii, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja im. Stefana Batorego.
Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych wraz z Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Europy Środkowo-Wschodniej to inicjatywa regionalna finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programów Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny oraz Aktywni Obywatele Rumunia.
IX OFIP wspierany jest finansowo także przez Fundację im. Stefana Batorego, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz program Central Europe Civic Engagement Project wspieranego przez National Democratic Institute.
Więcej o OFIP: https://ofop.eu/ofip/
Źródło: ofip.eu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.