We wtorek, 15 czerwca, Sejm po raz piąty głosował nad powołaniem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich
Tym razem o stanowisko RPO ubiegali się kandydatka PiS senator Lidia Staroń oraz kandydat opozycji – Marcin Wiącek, prawnik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłowie wybrali
Sejm, 15 czerwca 2021 roku, rekomendował na stanowisko RPO Lidię Staroń (zobacz, jak głosowali posłowie i posłanki). Teraz jej kandydaturą będzie zajmował się Senat.
We wcześniejszych głosowaniach w sprawie RPO Sejm dwukrotnie wybrał kandydata wskazanego przez PiS: posłów tej partii Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego. Nie zostali oni jednak zaakceptowani przez Senat.
O kandydatach
Lidia Staroń jest obecnie senatorem niezależnym, jej kandydaturę wskazał PiS. Przed laty była posłanką PO, ale opuściła to ugrupowanie. Jest przewodniczącą Koła Senatorów Niezależnych. Jeden z argumentów przeciw jej kandydaturze na RPO jest taki, że Pani senator nie ma wykształcenia prawniczego. Tymczasem, zgodnie z ustawą kandydat na rzecznika musi się „wyróżniać wiedzą prawniczą”.
Marcin Wiącek jest kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. W latach 2003-07 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Od 2007 r. jest zatrudniony w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014-18 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka. Został odznaczony medalem Zasłużony dla Warszawy.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.