Warsztaty literacko-malarskie nt. emocji
Realizacja projektu "Sztuka bez granic" finansowanego w Programie "Kulturalny ORLEN" Fundacji ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza prowadzi naszą organizację pozarządową szlakiem gmin powiatu słupskiego. Tym razem byliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Damnicy.
Emocje
Emocje dotyczą nas wszystkich, a w przypadku młodzieży trzeba na ich rozwój zwrócić szczególną uwagę. Młodymi ludźmi w okresie dojrzewania zajmujemy się jako organizacja pozarządowa ze szczególną troską. Wiele problemów w szkole, w domu, w środowisku rówieśniczym rodzi się na gruncie emocji - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Miłość, zazdrość, strach czy lęk, radość, duma, złość… można wymieniać jeszcze długo. Uświadamia nam to, jak duży jest obszar wymagający naszej troski, zaangażowania, otwartych oczu i konkretnych działań.
Emocje wyrażane w literaturze
Daniel Odija to nie tylko uznany słupski pisarz. To w dużej mierze animator kultury, który poprzez swoje warsztaty i spotkania autorskie stwarza przyjazną, ciekawą przestrzeń do rozwoju talentów osób w różnym wieku.
Zachęcam do odwiedzin na stronie - https://danielodija.pl
Warto skorzystać z bogatej oferty zajęć proponowanych przez Autora. Warsztaty prowadzone dla uczniów ze szkół podstawowych z Damnicy, Damna i Zagórzycy potwierdziły jego wysoki poziom merytoryczny, pokazały zaangażowanie i pasję prowadzącego, doskonałe opanowanie warsztatu pisarskiego i rozumienie języka młodych. A przecież podczas tego typu zajęć niezwykle istotnym elementem jest nawiązanie dobrego kontaktu eksperta z odbiorcami.
Na zakończenie warsztatów młodzi pasjonaci książek odczytywali pod kierunkiem pana Daniela własne, krótkie formy literackie. Zwieńczeniem zajęć dotyczących emocji były… bardzo pozytywne emocje: duma i radość twórcza. Satysfakcja była po obu stronach - trenera i uczestników.
Emocje wyrażane poprzez malarstwo
Propozycja prowadzenia warsztatów w duecie pojawiła się spontanicznie. Dzielenie się własnym, twórczym doświadczeniem literackim i malarskim skłoniło autorów do zaproponowania wspólnych zajęć łączących te dwie dziedziny sztuki. Cykl prac Piotra Sikorskiego pt. "Garść emocji" to próba pokazania w symbolicznej formie wybranych emocji i stanów, w jakich się możemy znaleźć. Jest tam m.in. lęk i ból, zgoda i empatia, starość i różnorodność. Słowo i obraz miały zainspirować młodzież do napisania krótkich form literackich i wykonania okładki.
Efekty pracy bardzo pozytywnie nas zaskoczyły.
Młode talenty
Warsztaty w Damnicy były nie tylko świetną zabawą. Młodzież ujawniła swoje talenty i odważnie przedstawiała efekty swojej twórczej pracy. Zasialiśmy ziarno, niech wzrasta.
Dodaj informację do portalu ngo.pl!
Czekamy na Twój artykuł, komentarz, wywiad czy relację. Dotrzyj ze swoją informacją do tysięcy osób, które czytają ngo.pl.
-
●Agnieszka Pryca-Nalepka, Stowarzyszenie MOST
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl