Realizujesz ciekawe inicjatywy na rzecz młodzieży, seniorów? Dbasz o zdrowe środowisko naturalnie i swoje najbliższe otocznie? Rozwijasz wolontariat czy projekty edukacyjne? Dzięki dotacjom z Urzędu m.st. Warszawy możesz zrobić jeszcze więcej. Trwają otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych. Warto wziąć w nich udział.
Potrzeby mieszkańców Warszawy i środowiska lokalnego mogą być zaspokojone przy znacznym udziale miejskich dotacji.
Młodzi, edukacja i wolontariat
Wolontariat to nie tylko wspaniała idea, ale także profesjonalne działanie, dlatego Centrum Komunikacji Społecznej (CKS) ogłosiło m.in. konkurs ofert: Wsparcie rozwoju wolontariatu w warszawskich szkołach. Projekty powinny dotyczyć m.in. promocji idei wolontariatu wśród warszawskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli; prowadzenia wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla funkcjonujących i nowo powstałych szkolnych form wolontariatu; wsparcia opiekunów szkolnych form wolontariatu. Wnioski można składać do 29 maja 2024 r. do godz. 14.00.
CKS przygotowało także wsparcie dla organizacji, które przyczyniają się do tworzenia przestrzeni dla młodych warszawiaków w miejskich instytucjach. Zadanie ma przyczynić się do wypracowania systemowego narzędzia wdrażającego zapisy polityki młodzieżowej m.st. Warszawy w zakresie priorytetu "Uczestnictwo młodzieży w życiu miasta oraz troska o dorosłych pracujących z młodzieżą". Na zakończenie zadania powinien zostać wypracowany model wraz z narzędziami, który w przyszłości będzie jednym z instrumentów pracy Urzędu m.st. Warszawy z miejskimi instytucjami. Termin składania wniosków upływa 17 maja 2024 o godz. 16:00.
Natomiast Biuro Edukacji ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście. Można w nim otrzymać dofinansowanie m.in. na realizację:
· programów edukacyjnych popularyzujących nauki matematyczne i przyrodnicze wśród dzieci i młodzieży;
· programów z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, edukacji kulturalnej i medialnej;
· programów zwiększających szanse edukacyjne młodych warszawiaków, w tym m.in. projekty przeciwdziałające różnym formom wykluczenia edukacyjnego,
· edukacji varsavianistycznej, w tym m.in. projekty nawiązujące do edukacji wiślanej;
· edukacji obywatelskiej i samorządowej, w tym m.in. projekty rozwijające postawy otwartości, poszanowania demokracji, akceptacji i empatii wobec innych; promujące prawa ucznia, obywatela i człowieka;
· edukacji dotyczącej klimatu i ekologii miasta;
· edukacji europejskiej itd.
Oferty należy złożyć do 29 maja 2024 do godz. 16:00.
Sprawdź >> Wsparcie rozwoju wolontariatu w warszawskich szkołach
Przeczytaj >> Tworzenie przestrzeni dla młodych warszawiaków w miejskich instytucjach
Zapoznaj się >> Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2024-2025
Aktyność lokalna, pomoc społeczna i ekologia
CKS zachęca także do udziału w konkursie „Prowadzenie działań włączających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Miejscach Aktywności Lokalnej”. Otwarcie sieci Miejsc Aktywności Lokalnej na osoby z doświadczeniem migracji i uchodźctwa może odbywać się m.in. poprzez prowadzenie cyklu szkoleń podnoszących kompetencje osób prowadzących i animujących Miejsca Aktywności Lokalnej oraz nawiązanie współpracy pomiędzy MAL-ami i środowiskami cudzoziemskimi. Termin składania wniosków mija 16 maja 2024 r. o godz. 12.00
O wspieraniu seniorów nie zapomniało Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, które przygotowało konkurs ofert „Warszawska Złota Rączka dla seniorów – edycja 2024-2026”. Realizacja zadania polega na wykonywaniu drobnych napraw w gospodarstwach domowych warszawskich seniorów w wieku 75+. Wnioski można składać do 29 maja 2024 do godz. 16:00.
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych ogłosiło również konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Warszawa miastem dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami – wsparcie koordynatorów ds. dostępności. Zadanie polega na realizacji działań (szkolenia, konferencje, spotkania) mających na celu upowszechnianie wiedzy w zakresie wdrażania dostępności w m.st. Warszawie, w tym standardów dostępności wydarzeń, architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych. Oferty należy składać do 3 czerwca 2024 r. do godz. 16.00.
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych prowadzi także nabory wniosków w ramach tzw. małych dotacji, w tym m.in. na:
· działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
· działania dot. poradnictwa specjalistycznego,
· przeciwdziałanie przemocy domowej.
Małe dotacje w Biurze Ochrony Środowiska koncentrują się na ekologii i ochronie zwierząt oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego. Mogą dotyczyć opracowań związanych z zielenią Warszawy czy edukacji ekologicznej, w tym kształtowania właściwych postaw w stosunku do dzikich zwierząt czy też adaptacji miasta do zmian klimatu.
Przeczytaj >> Warszawska Złota Rączka dla seniorów – edycja 2024-2026
Wsparcie dla organizacji
Tradycyjnie już CKS wspiera organizacje pozarządowe poprzez finansowanie ich wkładów własnych do projektów, które są realizowane ze środków pozabudżetowych. Przez środki pozabudżetowe należy rozumieć środki finansowe pochodzące z funduszy: Unii Europejskiej, strukturalnych, innych państw i organizacji międzynarodowych, administracji centralnej oraz samorządu województwa. Zadanie, które ma być dofinansowane musi być skierowane do mieszkańców m.st. Warszawy lub organizacji pozarządowych działających na rzecz warszawianek i warszawiaków.
Oferty należy złożyć do 30 lipca 2024 do godz. 16:00.
Sprawdź >> Wsparcie zadań publicznych skierowanych do mieszkańców m.st. Warszawy
Zaglądaj na Fundusze w Warszawie
Na projekty w dziedzinie wolontariatu, edukacji, ekologii czy działalności lokalnej można otrzymać dofinansować w wielu konkursach ofert.
Z pewnością każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i dzielnice. Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”, gdzie wyszukiwarka pomoże w sprawnym znalezieniu odpowiednich funduszy.
Korzystaj z podpowiedzi warszawa.ngo.pl
Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami, które mogą pomóc w ubieganiu się o fundusze na realizację zadań publicznych w Warszawie:
- W Poradniku warszawa.ngo.pl – dział: O dotacjach dla NGO w Warszawie,a w nim m.in. omówienie procedury konkursowej obowiązującej w Warszawie, instrukcje do czytania ogłoszeń konkursowych i wypełniania wniosków ofert.
- Temat miesiąca – Procedura konkursowa od A do Z – tutaj również przypominamy o zasadach obowiązujących organizacje ubiegające się o środki publiczne w Warszawie, odpowiadamy na pytania.
- Temat miesiąca - Jak przygotować dobrą ofertę na konkurs? – kolejna porcja praktycznych podpowiedzi.
- Temat miesiąca - Na co zwrócić uwagę, realizując projekt? – tutaj znajdziesz m.in. praktyczne informacje o czym warto pamiętać, podczas realizacji projektu, aby nie mieć trudności z jego rozliczeniem i sprawozdaniem.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23