Warszawska Rada Opiekuńcza dla Bezdomnych, która od 2004 roku pełni również funkcję Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności na spotkaniu 15 czerwca 2011 roku gościła ministra Bartosza Arłukowicza. Minister wysłuchał głosów przedstawicieli organizacji i lokalnego samorządu, którzy przedstawili swoją działalność, a także wskazali najbardziej palące problemy, które stają na drodze w efektywnym wspieraniu ludzi bezdomnych.
Warszawska Rada Opiekuńcza dla Bezdomnych, która od 2004 roku pełni również funkcję Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności m.st. Warszawa na spotkaniu 15 czerwca 2011 roku gościła ministra Bartosza Arłukowicza, pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Minister wysłuchał głosów przedstawicieli organizacji pozarządowych i lokalnego samorządu, którzy mieli okazję przedstawić swoją działalność a także wskazać najbardziej palące problemy, które stają na drodze w efektywnym wspieraniu ludzi bezdomnych przebywających w mieście.
Najczęściej podkreślano brak dostępu osób nieubezpieczonych do świadczeń medycznych, brak specjalistycznego wsparcia dla osób bezdomnych z zaburzeniami psychicznymi, brak koordynacji działań organizacji pozarządowych, samorządu lokalnego oraz instytucji szczebla centralnego, a także resortowość i wąskie rozumienie bezdomności, w którym problem ten jest przypisywany wyłącznie do sfery pomocy społecznej.
Minister zadeklarował, że temat bezdomności jest jednym z najważniejszych, którymi chciałby się zajmować w ramach pełnionej funkcji: "Myślę, że są problemy, którymi zajmuje się wiele instytucji. Mamy problem z koordynacją i o tym rozmawiałem z Premierem. Wykluczeniem zajmują się organizacje, samorządy i różne resorty rządu. Projekty gdzieś działają, ale nie są koordynowane. A problem bezdomności dotyka ludzi we wszystkich miastach w Polsce. Czuję ten problem i chcę współpracować." Minister zaznaczył, że przyszedł na spotkanie Rady, ponieważ chciał poznać jej członków i porozmawiać o obserwowanych przez nich problemach.
Warszawska Rada Opiekuńcza jest najstarszą w Polsce platformą dialogu organizacji pozarządowych i samorządu lokalnego, a także siecią ekspertów, którzy od blisko dwudziestu lat regularnie raz w miesiącu spotykają się w swoich siedzibach aby wspólnie dyskutować o poprawie jakości wsparcia dla osób bezdomnych.
Pobierz
-
Zadanie dla Rafała
660933_201105272132240088 ・38.72 kB