Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Co, z czym i po co?
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP) to ciało doradcze, które pełni funkcję opiniodawczą i konsultacyjną. Jej główne zadanie to wspierać współpracę między Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi. Zajmuje się sprawami bezpośrednio dotyczącymi działań organizacji pozarządowych w Warszawie.
WRDPP działa na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 41 e).
7 października 2010 roku została przyjęta przez Radę m.st. Warszawy uchwała nr XCII/2693/2010 w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a także terminów i sposobu zgłaszania kandydatur na członków tej Rady. Na podstawie tej uchwały Prezydent m.st. Warszawy utworzyła zarządzeniem nr 317/2011 z dnia 25 lutego 2011 roku Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego, w której skład wchodziło 20 osób.
Zadania i skład rady działalności pożytku publicznego
Uchwałę podjęto na wniosek stołecznych organizacji pozarządowych.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie tylko daje podstawy do powołania gminnej i powiatowej rady pożytku, ale także określa jej zadania:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju miasta,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa stanowionych w Warszawie, dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
W skład WRDPP wchodzą 24 osoby, w tym 9 przedstawicieli/przedstawicielek Prezydenta m.st. Warszawy, 3 przedstawicieli/przedstawicielki Rady m.st. Warszawy wyznaczeni spośród jej członków i członkiń oraz 12 przedstawicieli/przedstawicielek organizacji pozarządowych wybieranych w głosowaniu przez środowisko pozarządowe.
Aktualny skład Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego można znaleźć w Poradniku warszawa.ngo.pl w zakładce Ciała dialogu społecznego/Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Wybory do WRDPP
Kandydatów i kandydatki do WRDPP zgłaszają branżowe komisje dialogu społecznego. Każda komisja może zgłosić jedną osobę.
Następnie każda organizacja pozarządowa działająca w Warszawie może wziąć udział w głosowaniu na wybranego kandydata lub kandydatkę. Prawo głosu mają organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działające na terenie Warszawy.
Głosy oddawane są poprzez specjalnie przygotowany formularz. Każda organizacja może zagłosować tylko raz (zgodnie z zasadą "jedna organizacja = jeden KRS"). Podczas głosowania można wskazać nie więcej niż 12 kandydatur (to także jest warunkiem ważności głosu danej organizacji).
Zamian trybu wyborów do WRDPP
Stołeczne organizacje pozarządowe (w czasie konsultowania Programu Rozwoju Współpracy do 2025 r.) zgłosiły potrzebę wprowadzenia zmian w trybie wyborów do WRDPP. Podjęcie prac nad sformułowaniem tych zmian zostało zapisane jako jedno z zadań priorytetowych na 2023 w Rocznym programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji w 2023.
Pierwsza dyskusja na ten temat odbyła się w grudniu 2022 r. podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego. Uczestnicy i uczestniczki FKDS, reprezentujący zarówno poszczególne komisje dialogu społecznego (branżowe i dzielnicowe), jak i Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego rozmawiali w grupach na pięć tematów: 1. założenia ogólne dotyczące działania Rady (np. jej liczebność), 2. zgłaszanie osób, 3. parytety sektorowe, 4. kandydaci/kandydatki oraz 5. głosowanie. Pomysły (uzgodnione lub nie) poszczególnych zespołów zapisywane była na flipczartach, a następnie omawiane na forum.
Na ich podstawie Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało projekt uchwały o zmianie trybu wyborów do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Zaproponowane nowe zapisy nie są rewolucyjne. Przewidują m.in., że uprawnione do zgłaszania kandydatur do WRDPP będą nie tylko komisje dialogu społecznego, ale także co najmniej pięć organizacji pozarządowych (kandydaci będą musieli się wykazać poparciem KDS-ów lub co najmniej 5 organizacji).
Od 6 lutego do 5 marca 2023 r. trwały konsultacje projektu tej uchwały. Ostatecznie nie udało się przed końcem kadencji obecnej WRDPP opracować i przyjąć nowej uchwały. Jak się dowiedzieliśmy w Centrum Komunikacji Społecznej - istniała obawa, że przekazanie projektu pod obrady Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a potem Rady Warszawy spowoduje przerwę w ciągłości działania WRDPP. A zachowanie tej ciągłości dla m.st. Warszawy jest priorytetem. Jednocześnie CKS zapewnił, że prace nad uchwałą będą kontynuowane.
Kadencja 3 lata
Kadencja Rady trwa 3 lata. Radzie przewodniczy przewodniczący lub przewodnicząca wskazywani przez Prezydenta m.st. Warszawy. Wiceprzewodniczącego lub wiceprzewodniczącą wskazują przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych.
Regulamin pracy ustala sama Rada
Rada działa w oparciu o ustalany przez siebie regulamin.
Rada spotyka się zazwyczaj raz w miesiącu na posiedzeniach plenarnych (od czasów pandemii COVID-19 posiedzenia Rady mogą odbywać się zdalnie). Wtedy np. odbywają się głosowania wymagające quorum. Rada pracuje także poza posiedzeniami: w specjalnie powoływanych zespołach roboczych i/lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Informacje o planowanych posiedzeniach aktualnej Rady i sprawozdania z posiedzeń (także Rad poprzednich kadencji) można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy: zakładka NGO i Aktywni Mieszkańcy – NGO – Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Relacje z posiedzeń Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego publikowane są także w serwisie warszawa.ngo.pl: WRP. Warszawska Rada Pożytku
W kadencji 2020-2023 WRDPP zajmowała się m.in. taki sprawami:
- Co roku, przed uchwaleniem budżetu Miasta, zapoznawała się z propozycjami dotyczącymi budżetów biur i dzielnic na zadania realizowane przez organizacje społeczne w kolejnym roku budżetowym. Starała się włączać organizacje w prace nad budżetami na poziomie biur i dzielnic poprzez komisje dialogu społecznego.
- Pozytywnie zaopiniowała m.in. Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2025 roku, Politykę różnorodności społecznej, Program ochrony środowiska na lata 2021-2024, Politykę młodzieżową, Strategię rozwiązywania problemów społecznych 2030, Program wspierania rodziny w m.st. Warszawie na lata 2022-2024.
- Wielokrotnie podejmowała zagadnienia związane z gospodarką odpadami i stawkami opłat za wywóz śmieci.
- Dyskutowała o wymogach, jakie będą musiały spełniać organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Wydała rekomendacje dla Praskiego Centrum RE-START na Pradze Północ.
- Monitorowała realizację Strategii Warszawa2030 i prace nad poszczególnymi programami wykonawczymi i politykami.
- Zajęła krytyczne stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w ustawie Prawo oświatowe oraz apelowała do Prezydenta RP o zawetowanie nowelizacji tej ustawy.
- Rozmawiała o Przystani Warszawa i warunkach udziału organizacji pozarządowych w tej przestrzeni.
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto?
Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23