W ubiegły weekend, podczas warszawskiej edycji Slow Weekendu w Soho Factory, Fundacja WWF Polska oraz VIVE Group zorganizowała strefę edukacyjną „VIVE! Drugie życie tkanin” oraz spotkanie z Mariuszem Przybylskim. W zamian za torbę używanych tekstyliów rozdano 232 torby z kolekcji „Adaptacja” projektanta, które wyprodukowane zostały wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody i tym samym symbolicznie zaoszczędzono 603 20
Dodatkowo na targach po raz pierwszy zostały pokazane ubrania przekazane na aukcje charytatywną przez Kingę Rusin, Magdalenę Cielecką, Beatę Pawlikowską i Agnieszkę Woźniak-Starak – licytacja trwa na allegro.pl.
Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” to kolejny z efektów współpracy Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group. Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Goście strefy mogli osobiście doświadczyć jak potrzebny i prosty jest cykl nadawania drugiego życia tkaninom. Wspólne działania WWF Polska i VIVE Group wpisują się w światowy trend 3R – Reduce, Reuse, Recycle.
REDUCE. Torba za torbę - oddaj używane
Odwiedzający, którzy przyszli na Slow Weekend i przynieśli torbę używanych tekstyliów otrzymali w zamian torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba symbolicznie oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. W sumie rozdano 232 torebki i tym samym symbolicznie zaoszczędzono 603 200 litrów wody.
REUSE. Drugie życie ubrań gwiazd
RECYCLE. Zobacz jak można przetworzyć
Każdy kto odwiedził targi w sobotę mógł również osobiście spotkać się z projektantem Mariuszem Przybylskim, który opowiedział o procesie tworzenia kolekcji „Transplantacja” i „Adaptacja” – wykonanych z materiałów, których nikt już nie potrzebował. Zainspirowani kolekcją mistrza chętni mogli także wziąć udział w warsztatach DIY, gdzie bazą prac były materiały pozyskiwane tak jak do kolekcji projektanta z VIVE Textile Recycling. Cały proces powstawania kolekcji został utrwalony na zdjęciach i filmie, które również zostały zaprezentowane gościom.
WWF Polska oraz Grupa VIVE dla przyrody
Grupa VIVE, zajmująca się recyklingiem tekstyliów, wspiera Fundację WWF Polska m.in. w programach ochrony Morza Bałtyckiego i polskich rzek. Organizatorzy zaplanowali w strefie wystawę fotografii poświęconą Bałtykowi i polskim rzekom, aby podkreślić, że oddając, przetwarzając tekstylia Polacy mają realny wpływ na ochronę polskiej przyrody. Wspierając recycling tekstyliów nie tylko oszczędzamy wodę, ale także zmniejszamy swój negatywny wpływ na środowisko, poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania nowych surowców, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz minimalizowanie liczby odpadów.
Źródło: Fundacja WWF Polska