Uniwersytety Trzeciego Wieku, Centra Aktywności Międzypokoleniowej i Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora – to tylko niektóre z miejsc w stolicy, z których mogą korzystać warszawscy seniorzy.
Miasto dba o seniorów nie tylko w dniu ich święta, które od tego roku obchodzone jest w Warszawie 30 września. Przez cały rok prowadzone są placówki aktywizujące osoby starsze, ale także te opiekuńcze.
W ramach umów wieloletnich miasto dofinansuje 20 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, działających w różnych dzielnicach. Uniwersytety oferują swoim słuchaczom szereg zajęć, takich jak wykłady, seminaria, lektoraty językowe, kursy komputerowe, gimnastykę, spacery, wycieczki, spotkania integracyjne. Z kolei organizacje pozarządowe prowadzą kursy komputerowe dla seniorów np. z zakresu fotografii i grafiki, narzędzia Google i komunikacji przez internet.
Prowadzone są też Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora – to miejsca zlokalizowane w różnych częściach Warszawy, w których każdy mieszkaniec stolicy powyżej 60 roku życia może spotkać się z Doradcą Cyfrowym na godzinną, bezpłatną indywidualną konsultację dotycząca obsługi smartfonu, tabletu czy laptopa. W 2021 roku udzielono 5150 takich porad.
Miasto realizuje także projekt Warszawska Złota Rączka. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych napraw w domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki.
Działa również Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, którego zadaniem jest aktywizowanie osób starszych, utrzymywanie ich kondycji intelektualnej i fizycznej oraz działania mające na celu międzypokoleniową integrację seniorów i innych grup pokoleniowych. Planowane jest otwarcie filii CAM w innych dzielnicach Warszawy.
Poza tym Warszawa prowadzi 22 dzienne domy pobytu, w których pomoc znajduje ok. 1400 seniorów. Dzienne domy pobytu mają bogatą ofertę usług oraz możliwość organizowania czasu wolnego osobom w wieku emerytalnym. Ponadto w ramach DDP prowadzone jest poradnictwo psychologiczne i edukacja prozdrowotna.
Warszawska Rada Seniorów
W 2014 roku została powołana Warszawska Rada Seniorów oraz rady seniorów dzielnic m.st. Warszawy. Rady seniorów są też organem doradczym dla Prezydenta m.st. Warszawy i Rady Miasta oraz dla zarządów dzielnic.
Z inicjatywy Warszawskiej Rady Seniorów od trzech lat organizowany jest m.in. konkurs „Miejsca Przyjazne Seniorom” promujący instytucje i organizacje z wyjątkową ofertą dla osób starszych.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy