Wanda Traczyk-Stawska: Wolności trzeba strzec, żeby zachować swoją człowieczą godność [film]
Wanda Traczyk-Stawska, głosami mieszkanek i mieszkańców stolicy, otrzymała tytuł Warszawianki Roku 2021. Znalazła się także w gronie osób ostatnio wyróżnionych przez Fundację POLCUL. Z tej okazji przypominamy film z panią Wandą, zrealizowany przez kampanię "Organizacje społeczne. To działa" .
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku była nadzieja. To pretekst do rozmowy, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom. W tym roku, głosujący uznali, że nadzieję niesie im Wanda Traczyk-Stawska – niezwykła kobieta, warszawianka, która nie boi się zabierać głosu w ważnych sprawach i która całym swoim życiem udowadnia, że nadzieja jest najlepszą motywacją do działania i może prowadzić do rzeczy wielkich.
Podczas uroczystości ogłoszenia wyników plebiscytu zwyciężczyni powiedziała m.in., że jako harcerka nigdy nie straciła nadziei.
– Przyrzekam Wam, że ona nigdy nie umrze. Jestem tutaj, żeby wezwać kobiety do walki o swoje prawa.
Wanda Traczyk-Stawska wiele mówiła o wartościach, które są najważniejsze w życiu. Swoje wystąpienie zakończyła słowami:
– Wolności trzeba strzec, żeby zachować swoją człowieczą godność.
2 listopada 2021 r. Fundacja POLCUL przyznała dalszych 8 wyróżnień osobom zaangażowanym w ruchu kultury i budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracy z jej sąsiadami. Wanda Traczyk-Stawska znalazła się w tym gronie "za pielęgnowanie pamięci o ofiarach wojny i Powstania Warszawskiego i wzorcotwórczą postawę̨ obywatelską".
Przypominamy film – rozmowę z Wandą Traczyk-Stawską – zrealizowany przez Kampanię "Organizacje społeczne. To działa" z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz film:
Wanda Traczyk-Stawska
Psycholożka, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Szkole Specjalnej na warszawskiej Pradze. Przed wojną harcerka Szarych Szeregów, dziś podkreśla jak ważną edukacyjną rolę mogą pełnić organizacje harcerskie wobec wyzwań kryzysu klimatycznego.
W czasie II wojny światowej działaczka podziemia niepodległościowego, Żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Pełni funkcję Przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i, jak mówi, ma do wypełnienia żołnierski rozkaz: odszukać mogiły powstańcze na terenie miasta i doprowadzić do godnego upamiętnienia bohaterskiej śmierci towarzyszy broni. Inicjatorka budowy Izby Pamięci w parku Powstańców Warszawy. Przyczyniła się do ustanowienia dnia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. W 2018 poparła protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie, a w październiku 2020 – protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce.
Obejrzyj rozszerzoną, 30-minutową wersję filmu:
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23