Organizacje pozarządowe mogą zatrudniać pracowników i współpracowników – mogą płacić za wykonywaną pracę czy usługę. Kiedy to robią pojawiają się określone obowiązki i konieczność poznania regulacji dotyczących zatrudniania. Potrzebne informacje zbieramy w poradnik.ngo.pl. Skorzystajcie!
We wrześniu w portalu ngo.pl debatujemy o pracy (zobacz: POD LUPĄ: Praca wzbogaca? O pracy w NGO). Już wkrótce o formalnych aspektach korzystania przez NGO-sy z pracowników i współpracowników będziemy rozmawiać podczas #ngoplLIVE. A dziś przypominamy jeszcze, że informacjom o zatrudnianiu poświęcamy cały dział w serwisie PORADNIK.
zobacz w poradnik.ngo.pl DZIAŁ: Zatrudnianie w NGO i wolontariat
Wybierasz umowę, ponosisz koszty
Praca to umowy. Formalnie jest więcej możliwości, ale w praktyce spotkasz się najczęściej z trzema formami umów. Wybierając między nimi będziesz się kierować charakterem wykonywanej dla NGO pracy. Ale ważne są też koszty. Od wyboru konkretnej umowy zależy jakie koszty poniesiesz i jakie obowiązki zostaną nałożone na Twoją organizację pozarządową.
Zobacz więc: Jaką umowę wybrać.
NGO-sy to też pracodawcy
Praca w organizacji pozarządowej to nie tylko praca społeczna. W NGO możesz zatrudniać osoby do różnych działań. Pamiętaj, że w takiej sytuacji organizacja staje się pracodawcą i obowiązują ją przepisy prawa pracy. Przeczytaj co to oznacza i jakie są obowiązki pracodawcy.
Obowiązki i kontrole
Mityczny Zakład Ubezpieczeń Społecznych… Słusznie podejrzewasz, że zatrudnianie wiąże się z koniecznością kontaktowania się z tą instytucją. Ale ZUS to nie wszystko. Na organizację zostanie nałożony również obowiązek przesyłania informacji (i odprowadzenia podatku) do urzędu skarbowego, będzie też miała prawo złożyć jej wizytę kontrolną Państwowa Inspekcja Pracy.
Zobacz koniecznie w poradnik.ngo.pl
cały DZIAŁ: Zatrudnianie w NGO i wolontariat
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.