Biuro Pomocy i Projektów Społecznych przekazało do konsultacji społecznych projekt Strategii rozwiązywania problemów społecznych. 22 lutego 2021 r. odbyła się oficjalna prezentacja projektu na kanale YouTube. W trakcie konsultacji zaplanowano cykl spotkań: z mieszkańcami i z organizacjami pozarządowymi.
– Strategia rozwoju Warszawy do 2030 roku porusza wszystkie zagadnienia społeczne, które są ujmowane w programach wykonawczych. Celem strategii #Warszawa 2030 jest zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Strategia rozwiązywania problemów społecznych skupia się na tych problemach rodzin i osób, z którymi sami sobie nie są w stanie poradzić. Jej celem jest, aby te osoby i rodziny przestały korzystać z pomocy społecznej, aby się usamodzielniły – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, otwierając spotkanie on-line, podczas którego został zaprezentowany projekt Strategii rozwiązywania problemów społecznych.
Towarzyszyć w rozwiązywaniu problemów
Prace na Strategią rozwiązywania problemów społecznych rozpoczęły się jeszcze w 2019 r. Wówczas – podczas cyklu spotkań – mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, przedstawiciele i przedstawicielki instytucji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych mieli okazję rozmawiać o diagnozie problemów społecznych stolicy. Pandemia koronawirusa spowodowała, że dalsze prace nad dokumentem się przedłużały i były przesuwane. W końcu jednak gotowy projekt został przekazany do konsultacji społecznych 15 lutego 2021 r.
– Ogromnie się cieszę, że możemy przedstawić nasz projekt. Wierzę, że po konsultacjach, ostateczna wersja będzie inna, lepsza – mówił Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych. – Priorytety zostały sformułowane prowokacyjnie. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z tym dokumentem dyskutować. Skupia się on na pomocy, wsparciu, a nie wykonywaniu zadań „za kogoś”. Nasza wizja pomocy społecznej to towarzyszenie ludziom w rozwiązywaniu problemów, a nie rozwiązywanie ich za nich.
Niesamodzielność jest stanem, a nie stałą cechą
O samej strategii, jej założeniach i celach opowiadała dr Anna Domaradzka, ekspertka wiodąca w pracach nad dokumentem.
– Wszystkie pomysły na strategię zostały poprzedzone dokładna analizą potencjałów i wyzwań stojących przed Warszawą. Warszawa jest dobrym miejscem do życia, mamy dużo różnorodnych form aktywności, także społecznej. Usługi, które oferuje system warszawski są coraz bardziej nowoczesne, innowacyjne. Mamy także duży rynek usług prywatnych, który może uzupełnić ofertę publiczną. Od dłuższego czasu mówimy coraz więcej o rozwiązywaniu problemów społecznych w skali lokalnej, i w dialogu – także z organizacjami pozarządowymi i z osobami – mówiła dr Domaradzka. – Jednocześnie, to samo, co powoduje, że Warszawa jest pełna potencjału stanowi także o wyzwaniach przed nami stojących. Warszawa stanowi dynamiczny rynek pracy, ale to sprawia jednocześnie, że jest to rynek pracy nieprzyjazny, szczególnie dla osób próbujących godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi czy opiekuńczymi. Globalizacja wzmacnia procesy wykluczenia społecznego. Zwiększa się także skala zachowań ryzykownych wśród młodzieży. Dochodzi do tego w końcu niekorzystny wizerunek pomocy społecznej, który sprawia, że osoby lub rodziny, które potrzebowałaby wsparcia ze strony pomocy społecznej po niego się nie zgłaszają w obawie przed stygmatyzacją. Wiele rodzin także ukrywa swoje problemy.
Strategia stara się odpowiadać na te wyzwania. Sformułowano w niej cztery podstawowe cele: Wspieramy samodzielność, Wsparcie szyte na miarę, Dbamy o dobre relacje i zdrowy styl życia oraz Włączaj pomoc.
– Bardzo istotną kategorią jest dla nas samodzielność – wyjaśniała dr Anna Domaradzka. – Od początku staramy się Strategię rozwiązywania problemów społecznych umiejscowić w kontekście Strategii rozwoju Warszawy. Jeżeli mieszkańcy są samodzielni, to Strategia #Warszawa 2030 otwiera przed nimi nowe perspektywy. Ale są także tacy mieszkańcy, którzy nie będą w stanie z tych możliwości skorzystać. W naszej strategii o ich sytuacji myślimy jako o stanie tymczasowym, o przezwyciężaniu problemów życiowych. Niesamodzielność jest stanem, a nie stałą cechą osoby czy rodziny. Możemy bardzo dużo zrobić, aby wyszli z tej sytuacji lub ją polepszyli. Skupiamy się na likwidacji barier. Wiele rozwiązań w mieście już istnieje, ale z pewnych przyczyn ludzie po nie nie sięgają i pozostają w stanie kryzysu.
Prezentacja projektu Strategii rozwiązywania problemów społecznych [film]
Zapis spotkania, podczas którego prezentowano Strategię rozwiązywania problemów społecznych można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=QsBsKjGqrTg
Ławy dostęp, szybkie wyjście
– System pomocy społecznej nie powinien być czymś, w co się wpada – mówiła dalej dr Domaradzka. – Dostęp do pomocy powinien być bardzo łatwy, aby jak najszybciej móc z niej skorzystać, ale też szybko się z tego systemu wyłączyć. Potrzebujemy wspracia, bo jest nam trudno, nie dajemy rady. Otrzymujemy pomoc, korzystamy z niej i wracamy do stanu, w którym już tego wsparcia nie potrzebujemy, jesteśmy samodzielni.
– Moja wizja jest taka, że za 10 lat pracownik społeczny, do którego przyjdzie osoba w potrzebie, będzie miał dla niej bardzo dużo czasu. Zacznie rozmowe od pytania "W czym mogę Pani, Panu pomóc?". A cała biurokracja, sprawozdawczość itd. - dzięki rozwiązaniom technologicznym – nie będzie już pochłaniała naszej uwagi w takim stopniu, jak do tej pory – mówił Tomasz Pactwa. – Może uda nam się zmienić także nazwę. Nie będzie już "opieki społecznej", ale "system pomocy". Może uda się sprawić, że pracownik społeczny będzie bardziej pozytywnie postrzegany. Nie będzie istotne pod jaką kategorię podpada dana osoba, czy rodzina, ale jakie ma potrzeby. Mniej będziemy się zajmowac kim, kto jest, a bardziej tym, czego potrzebuje, aby szybciej przejść do rozwiązywania problemów.
Konsultacje do 31 marca
Konsultacje strategii rozwiązywania problemów społecznych trwają do 31 marca. W tym czasie zaplanowano cykl spotkań z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy oraz z organizacjami pozarządowymi. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj: Konsultacje projektu strategii rozwiązywania problemów społecznych.
Pod tym samym adresem dostępny jest sam projekt Strategii wraz z wszystkimi dodatkowymi opracowaniami.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23