W gminie Czerwonak konkurs w ramach projektu Warnik wystartował po raz drugi
W gminie Czerwonak od pierwszego dnia realizacji projektu Warnik tematem przewodnim stała się ekologia. Samorząd, ogłaszając konkurs dla organizacji pozarządowych, w pełni profesjonalnie podszedł do tematu. Tymczasem chętnych do udziału w konkursie zabrakło! Taka sytuacja była sporym zaskoczeniem dla wszystkich podmiotów współpracujących w ramach projektu. Czy się poddano? Absolutnie nie!
Nic bardziej nie pobudza kreatywności, jak rozwiązywanie problemów. Zakasano rękawy jeszcze wyżej i z podwójną energią rozpoczęto działania zmierzające do ponownego ogłoszenia konkursu.
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w czternastu wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021, potrwa do końca sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z czternastu gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
W duchu ekologii
Dlaczego tematem przewodnim projektu Warnik w gminie Czerwonak została ekologia? Jak tłumaczy Jolanta Spytkowska, zaangażowana w projekt Warnik z ramienia mieszkańców, taka potrzeba w gminie Czerwonak była widoczna.
– Na co dzień pracuję w przedsiębiorstwie społecznym, które zajmuje się sprzątaniem. I to właśnie do nas napływały sygnały, że coś jest zaśmiecone, że ktoś podrzucił komuś śmieci, że ktoś ma problem z segregacją – tłumaczy Jolanta Spytkowska.
Przy tej okazji przygotowała ankietę dla organizacji pozarządowych, a z odpowiedzi wynikało jasno, że istnieje potrzeba edukacji ekologicznej. Zaproponowała też spotkanie „na szczycie” dla organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią.
Spotkanie na szczycie
Spotkanie „na szczycie” odbyło się 9 marca 2022 roku w Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Tego dnia jego uczestnicy opowiedzieli o swoich działaniach i pomysłach.
Podczas spotkania Katarzyna Radecka, kierownik Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Gminy Czerwonak, zachęcała do udziału w konkursie dla organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją ekologiczną, który gmina miała niebawem ogłosić.
Pod koniec marca 2022 roku, zgodnie za zapowiedziami, Urząd Gminy Czerwonak ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie edukacji ekologicznej w 2022 r.
– Wiele podmiotów z sektora pozarządowego zajmuje się ekologią. Nawet jeśli nie jest to ich cel nadrzędny, prowadzą działania w tym obszarze. Ogłaszając konkurs, byliśmy przekonani, że natychmiast podejmą rękawicę. Stąd nasze ogromne zaskoczenie, gdy okazało się, że nikt nie zgłosił się do konkursu – mówi Katarzyna Radecka.
Dlaczego tak się stało? Może zawiodła komunikacja, a może organizacje nie miały jeszcze doprecyzowanych pomysłów na działania w 2022 roku? Trudno zgadywać. Najważniejsze, że się gmina się nie poddała.
II konkurs wystartował
W lipcu br. ogłoszono II otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie edukacji ekologicznej w 2022 r. Organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swój akces do 25 sierpnia, a 12 września ogłoszone zostaną wyniki. Do „zgarnięcia” jest 9 tysięcy złotych.
Gminie Czerwonak zależy na propagowaniu i kształtowaniu postaw oraz zachowań proekologicznych mieszkańców. Wachlarz działań jest bardzo szeroki. Organizacje pozarządowe mogą postawić na szkolenia, warsztaty, wykłady, gry terenowe czy pikniki. Wiele z nich robi takie rzeczy. Wystarczy sięgnąć po konkursowe fundusze. Po wakacjach, w ramach zadania pod nazwą „Lepsze Połączenie” odbędzie się w gminie duży piknik w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. To doskonała okazja do podjęcia różnorodnych działań ekologicznych.
Owocny dla każdej ze stron
Co dał poszczególnym stronom udział w Warniku? Nowe doświadczenia i wielopłaszczyznową współpracę.
– Pokazał, jak fantastycznie może układać się współpraca z urzędem. Temat ekologii wszystkim nam leży na sercu i szukamy najlepszych rozwiązań, stosując metodę drobnych kroczków. Na przykład organizując imprezy trzeciego sektora, unikamy plastikowych sztućców. Można przynieść własne, co zmniejsza ilość wyprodukowanych śmieci zanieczyszczających naszą planetę. Udział w projekcie Warnik był owocny dla każdej ze stron – podsumowuje Paweł Wojciechowski, zaangażowany w projekt Warnik, w imieniu organizacji pozarządowych.