Projekt Warnik w gminie Lipno wypełnił lukę. Podczas wakacji uszczęśliwi dzieci z małych wiosek
W każdej gminie mieszkańcom czegoś brakuje, coś im doskwiera lub o czymś marzą. Co stoi na przeszkodzie, by wziąć sprawy we własne ręce? Nic! Tak właśnie było w gminie Lipno.
Składową sukcesu projektu Warnik w gminie Lipno była determinacja Kingi Zawartej, mieszkanki Gronówka i rzeczniczki mieszkańców, otwartość Łukasza Litki, wójta gminy Lipno oraz zaangażowanie Joanny Płonki, prezeski Stowarzyszenia Razem dla Gminy Lipno.
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne.
Jak to się wszystko zaczęło?
Do projektu Warnik w gminie Lipno zgłosiła się Kinga Zawarta, mieszkanka niewielkiej wsi Gronówko. Pani Kinga jest młodą mamą, która - wraz z mężem i kilkumiesięcznym synkiem - wróciła w rodzinne strony po 12 latach mieszkania w Wielkiej Brytanii.
– Wróciliśmy z emigracji, ponieważ bardzo tęskniliśmy za bliskimi. Chciałam, by synek miał dziadków na wyciągnięcie ręki. Nasza wieś, Gronówko, była idealnym miejscem do wychowania dziecka: świeże powietrze, piękne krajobrazy, a przede wszystkim bezpieczeństwo – opowiada mówi Kinga Zawarta.
To wszystko zyskali po powrocie do Polski. Niestety, z czasem, kiedy synek zaczął podrastać pani Kinga dostrzegła, że jej rodzinna wieś ma niewiele do zaoferowania maluchom, szczególnie podczas wakacji.
Młoda mama uznała, że warto byłoby zorganizować dzieciom jakieś zajęcia.
– I tak głównym celem projektu Warnik w gminie Lipno stała się organizacja mobilnych, wakacyjnych świetlic dla dzieci z malutkich wiosek, w których nie ma przedszkola, szkoły czy domu kultury. Wkraczamy tam, gdzie nic się nie dzieje. Chcemy wypełnić lukę – mówi Joanna Płonka, prezeska Stowarzyszenia Razem dla Gminy Lipno.
Spotkania i rozmowy na szczycie
Jak od samego początku przebiegał projekt Warnik w gminie Lipno?
– Mieliśmy sporo ciekawych spotkań i trójstronnych rozmów „na szczycie” z przedstawicielami gminy. Do tego szkolenia i wyjazdy studyjne o które zadbali specjaliści z Centrum PISOP - relacjonuje Joanna Płonka.
Ostatecznie w konkursie ogłoszonym przez gminę Lipno na realizację zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej, projekt pod nazwą „Wakacje uczą, rozwijają pasje i bawią” autorstwa Stowarzyszenia Razem dla Gminy Lipno, otrzymał dofinansowanie w wysokości 8, 5 tys. zł
– Projekt został przewidziany na 40 osób. Zajęcia prowadzone będą od pierwszego dnia wakacji, po kolei, w kilku świetlicach wiejskich: w Gronówki, Klonówcu, Radomicku i Żakowie – informuje J. Płonka.
Zajęcia prowadzić będą mamy, mieszkanki, które mają kwalifikacje pedagogiczne. Dziećmi zajmie się także pani Kinga, pomysłodawczyni mobilnych świetlic.
– Będą gry, zabawy świetlicowe i sportowe. Planujemy wycieczki i wyjazdy np. na pływalnię – wylicza pani prezes.
Milowy krok
Warnik w gminie Lipno nie tylko zmienił zasady współpracy na linii mieszkańcy – organizacje pozarządowe i jednostka samorządu terytorialnego. Zmieniły się schematy myślowe, zmieniła się także sama mieszkanka.
– Pani Kindze, po powrocie z Anglii, ciężko było się na nowo odnaleźć w Polsce. Dzięki projektowi Warnik ponownie odnalazła się na lokalnym podwórku i uczyniła krok milowy w swoim własnym rozwoju. Chętnie korzystała z proponowanych jej szkoleń i dziś jest zaangażowanym członkiem naszej społeczności. Pomysłami sypie jak z rękawa – mówi Joanna Płonka.
Pani Kinga potwierdza słowa pani prezes.
– Na początku projektu Warnik była kompletnie „zielona”, ale już pierwsze szkolenie w Domaszowie, wiele mi dało. Dzięki szkoleniom organizowanym przez Centrum PISOP zdobyłam sporo ciekawej i praktycznej wiedzy – opowiada Kinga Zawarta.
Joanna Płonka chwali współpracę zarówno z przedstawicielką mieszkańców, jak i z przedstawicielami gminy.
– Łukasz Litka, nasz wójt oraz przedstawiciele urzędu wykazali się wobec naszych pomysłów ogromną otwartością. Mamy fundusze i możemy dziać. A działanie to jest to, co lubimy najbardziej! – podsumowuje J. Płonka.
Projekt WARNiK realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.