Unia Młodych apeluje do Premiera ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Od kilkunastu dni uchodźczynie i uchodźcy z Afganistanu koczują na granicy polsko-białoruskiej. Polska Służba Graniczna nie zezwala im na wejście do naszego kraju, a służby białoruskie uniemożliwiają wycofanie się. Dalsze trwanie tak opisanej sytuacji jest niedopuszczalne, dlatego Unia Młodych apeluje do Pana Premiera o niezwłoczne podjęcie stosownych działań.
Apel Unii Młodych do Prezesa Rady Ministrów w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej
Zgodnie z § 8 ust. 15, w zw. z § 9 ust. 5, 6, 7 Statutu Unii Młodych, organizacja Unia Młodych upowszechnia i chroni wolności i prawa człowieka oraz swobody obywatelskie, poprzez m.in. wpływanie na zmiany o charakterze systemowym, wypowiadanie się w sprawach publicznych i współpracę z władzami państwowymi.
Od kilkunastu dni uchodźczynie i uchodźcy z Afganistanu koczują na granicy polsko-białoruskiej. Polska Służba Graniczna nie zezwala im na wejście do naszego kraju a służby białoruskie uniemożliwiają wycofanie się.
Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) opublikowało apel do polskiego rządu o udzielenie pomocy medycznej, prawnej, psychologicznej i socjalnej cudzoziemcom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zarządził środek tymczasowy wobec grupy Afgańczyków przebywających na granicy w Unsarzu Górnym. Zobowiązał on w nim polskie władze do zapewnienia im m.in. żywności, odzieży, wody, opieki medycznej.
Mimo wyżej wskazanych apeli i środków, do osób przebywających na granicy polsko-białoruskiej w dalszym ciągu nie są dopuszczani m.in. lekarze, prawnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, np. Polskiego Czerwonego Krzyża, czy Posłanki i Posłowie na Sejm RP.
Polski rząd, naruszając przepisy prawa, nie zastosował się do postanowienia ETPC. Kolejny raz wydaje niezgodne z przepisami wyższej rangi rozporządzenia, tj. rozporządzenie MSWiA o zawracaniu do linii granicy państwowej, nie respektując podstawowych wolności i praw człowieka. Tego typu działania są zwyczajnie nieludzkie. Uchodźczynie i uchodźcy z Afganistanu koczujący na granicy polsko-białoruskiej żyją w skrajnie ciężkich warunkach, nie są zaspokajane ich podstawowe potrzeby życiowe. W tym momencie priorytetem polskiego rządu powinno być udzielenie niezbędnej pomocy tym osobom, a nie przerzucanie odpowiedzialności na stronę białoruską bądź jeszcze większe utrudnianie ich sytuacji.
Zgodnie z art. 5 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka każdy ma prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.
Zatrzymywanie na granicy osób z Afganistanu, zakaz wjazdu do naszego kraju i zawracanie ich z terytorium białoruskiego, to jawne ograniczanie ich wolności i przymuszanie do pozostania na granicy wbrew ich woli.
Zgodnie zaś z art. 13 ust. 1 i 2 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka każdy ma prawo swobodnego poruszania się, każdy ma prawo do opuszczenia jakiegokolwiek kraju.
Dalsze trwanie tak opisanej sytuacji jest niedopuszczalne, dlatego apelujemy do Pana Premiera o niezwłoczne podjęcie stosownych działań, mających na celu zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych oraz godnego i humanitarnego traktowania osobom przebywających na granicy polsko-białoruskiej.
- Patryk Stępień - Przewodniczący Unii Młodych
- Oliwier Hynek - Wiceprzewodniczący Unii Młodych
- Nikola Małecka - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
- Mateusz Panek - Członek Komisji Rewizyjnej
- Maciej Kozłowski - Koordynator - Łódzkie
- Jakub Solarz - Koordynator - Świętokrzyskie
- Robert Bujakowski - Koordynator - Warmińsko-Mazurskie
- Cezary Nieradko - Koordynator - Lubelskie
- Bartosz Małek
Źródło: Unia Młodych