Twoja organizacja realizowała projekt miejski w roku 2020? W styczniu pamiętaj o sprawozdaniu!
Jeśli zadanie, na które Twoja organizacja dostała dotację od samorządu skończyło się w grudniu 2020 r., pamiętaj, że w styczniu musisz się z niego sprawozdać. W tym roku znaczna część projektów będzie rozliczana – po raz pierwszy – z osiągniętych rezultatów.
Obowiązek złożenia sprawozdania z realizacji zadania publicznego dotyczy przede wszystkim tych organizacji społecznych, które realizowały projekty ze środków publicznych (np. samorządowych) do końca grudnia 2020 r. Jednak organizacje, które pozyskały pieniądze na realizację swych projektów z innych niż samorządowe źródeł – także powinny sprawdzić, czy nie przyszedł czas na sprawozdanie się przed grantodawcą.
Termin złożenia sprawozdania jest określony w umowie – sprawdź to! Zwykle to 30 dni od zakończenia realizacji zadania, czyli dla zadań zakończonych 31 grudnia 2020 r. termin mija 30 stycznia 2021 r. Termin ten obowiązuje również w przypadku składania sprawozdania częściowego z realizacji zadań wieloletnich.
Dwa wzory sprawozdania
Organizacje pozarządowe, sprawozdając się z realizacji zadań zleconych przez administrację publiczną, muszą korzystać z odpowiedniego wzoru sprawozdania.
UWAGA! W 2020 r. roku znaczna większość organizacji podpisywała umowy wtedy, gdy już obowiązywały nowe wzory umowy i sprawozdania z realizajci zadania, uwzględniające rozliczenie z realizacji rezultatów. Jeśli jednak organizacja realizowała np. zadanie wieloletnie, wówczas sprawozdaje się korzystając ze starego wzoru sprawozdania.
Organizacje, które zawarły umowę na realizację zadania wieloletniego przed 1 marca 2019 r. sprawozdają się według (starego) wzoru sprawozdania.
Wzór sprawozdania dla organizacji, które podpisały umowę dotacyjną przed 1 marca 2019 r.
Natomiast organizacje, które podpisały umowę na realizację zadania publicznego po 1 marca 2019 r. kładają sprawozdanie według nowego wzoru.
Wzór sprawozdania dla organizacji, które podpisały umowę dotacyjną po 1 marca 2019 r.
Zawsze warto też sprawdzić w dokumentacji konkursowej, jakiego sprawozdania wymaga instytucja, która przekazała nam środki na realizację projektu.
Warszawskie organizacje mają o tyle ułatwioną sytuacje, że odpowiedni wzór sprawozdania uruchomi się automatycznie w generatorze Witkac.pl, za pomocą którego organizacje się sprawozdają.Opisz rezultaty i faktycznie poniesione wydatki.
Opisz rezultaty i faktycznie poniesione wydatki
Nowe wzory sprawozdania dostosowane są oczywiście do nowych wzorów oferty i ogłoszenia konkursowego, które narzucają organizacji, aby wyznaczyła i osiągnęła konkretne rezultaty. Ma to przełożenie na wymagania sprawozdawcze.
Przede wszystkim więc, organizacja musi opisać osiągnięte rezultaty, w tym napisać, jak je zmierzyła, czy są one trwałe oraz szczegółowo opisać wykonane działania (zgodnie z umową, uwzględnić stopień i skalę ich wykonania, wyjaśnić ewentualne odstępstwa, opisać zaangażowany wkład rzeczowy i osobowy).
W części finansowej natomiast trzeba podać faktycznie poniesione wydatki, a także przedstawić rozliczenie w podziale na źródła finansowania.
UWAGA! Nie trzeba załączać listy dokumentów finansowych. Ale dokumenty takie należy gromadzić w czasie realizacji projektu i je odpowiednio zachowywać, gdyż będą potrzebne w razie kontroli finansowej ze strony samorządu.
W Warszawie pomoże generator
W Warszawie organizacje, które otrzymały dotacje na realizację zadań publicznych sprawozdają się poprzez generator wniosków Witkac.pl. Formularz sprawozdania dostępny na witkac.pl jest zgodny z wymogami rozporządzenia do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie .
Generator ułatwia przygotowanie sprawozdania: wstępnie wypełnia formularz danymi formalnymi organizacji zweryfikowanymi na etapie składania oferty i podpisywania umowy, czerpie dane finansowe z budżetu oferty oraz automatycznie przeprowadza operacje matematyczne w tabelach z danymi finansowymi.
UWAGA! Wypełnienie sprawozdania w generatorze witkac.pl nie wystarczy, aby formalnie złożyć sprawozdanie. Organizacje z Warszawy muszą pamiętać, aby wypełniony formularz sprawozdania w całości wydrukować, podpisać (przez osobę upoważnioną do reprezentowania organizacji) i dostarczyć w terminie do urzędu.
W przypadku złożenia sprawozdania zawierającego błędy, urząd ma możliwość przekazania go organizacji do poprawy, wraz z informacją o oczekiwanych zmianach.
Sprawozdanie z projektów realizowanych w czasie epidemii
Rok 2020 był szczególnie trudny dla organizacji realizujących zadania publiczne na zlecenie samorządu. Zmieniające się (i trudne do przewidzenia) obostrzenia związane z epidemią COVID-19, sprawiały, że bardzo dużo działań zaplanowanych przez organizacje musiało zostać odwołanych, przełożonych lub zrealizowanych w innej formie. Przepisy Tarczy antykryzysowej dały organizacjom i samorządom możliwość szerszego wprowadzania zmian do ofert, które wygrały w konkursach dotacyjnych.
W Warszawie Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi już w marcu 2020 r. rekomendowała dyrektorom biur oraz burmistrzom dzielnic wprowadzanie do umów dotacyjnych klauzul pozwalających na podpsywanie aneksów do umów w przypadku niemożności realizowania zadania publicznego z powodu zagrożenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Koronawirus. Rekomendacje Pełnomocniczki Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami >
W okresie sprawozdawczym w zdecydowanie lepszej sytuacji są te organizacje, które zdecydowały się skorzystać z tej możliwości i – w porozumieniu z odpowiednią jednostka samorządu – dokonywały zmian w swoich ofertach oraz podpisywały aneksy do umów.
Organizacje sprawozdające się w Warszawie powinny pamiętać, że wszelkie zmiany wprowadzone do umowy znajdują odzwierciedlenie w generatorze Witkac.pl. Jeśli zatem umowa była zmieniana, do sprawozdania zaciągną się ostatnio wprowadzane informacje. I to one będą stanowiły podstawę do rozliczenia.
Zwroty, odsetki
Warto także pamiętać, że – w niektórych wypadkach – złożenie sprawozdania nie kończy procesu sprawozdawczego. Organizacje, które nie wykorzystały w pełni dotacji przeznaczonej na dany rok, są obowiązane zwrócić niewykorzystane pieniądze.
Zgodnie ze wzorem umowy o realizację zadania publicznego mają na to 15 dni od zakończenia realizacji zadania. Zawsze jednak należy to sprawdzić w swojej umowie. Tam także będzie zapisana informacja o ewentualnych odsetkach, jeśli spóźnimy się ze zwróceniem niewykorzystanej kwoty dotacji (we wzorze umowy o realizację zadania publicznego jest zapis, że wysokość odsetek jest określana tak, jak dla zaległości podatkowych).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23