Teraźniejszość i przyszłość finansowania działań organizacji [nagranie dyskusji]
Skąd pozyskiwać środki na działania organizacji pozarządowej? Czy dywersyfikować źródła finansowania, czy skupić się na jednym wybranym? Jakie są aktualne programy rządowe i mechanizmy finansowe, z których mogą korzystać organizacje? Dowiecie się z nagrania dyskusji "Finansowanie działań organizacji pozarządowych – teraźniejszość i przyszłość"
O dyskusji
Dyskusja "Finansowanie działań organizacji pozarządowych – teraźniejszość i przyszłość" odbyła się 9 października podczas konferencji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych “Stabilna organizacja – jak finansować działania organizacji pozarządowych?”.
W dyskusji wzięli udział:
- Łukasz Domagała, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP)
- Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
- Lidia Kuczmierowska, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO)
- Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja Batorego
- Agnieszka Rymsza, Departament Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Moderator: Zbigniew Wejcman (Stowarzyszenie BORIS).
Finansowanie działań organizacji – wybrane głosy z dyskusji
Nie ma takiej prostej odpowiedzi, że każdy powinien robi to lub tamto. Każdy musi po prostu drogą prób i błędów sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, jaka struktura przychodów, jakie metody pozyskiwania środków są dla nas najlepsze. I też w ogóle w literaturze, szczególnie tej anglojęzycznej, bo w Polsce za dużo badań na ten temat nie ma, toczy się dyskusja, czy należy dywersyfikować źródła przychodów czy nie. Opinie są podzielone. Więc nawet badania naukowe prowadzone po prostu z pełnymi rygorami badawczymi nie dają jednoznacznej odpowiedzi.
Lidia Kuczmierowska (00:59:41)
Chodzi o to, żebyśmy mieli w Polsce kulturę, taki po prostu zwykły nawyk, wyjmowania ze swojego portfela i dania na wybraną organizację społeczną. (…) Jest gdzieś jakaś świadomościowa trudność w wyciąganiu własnych pieniędzy i dawaniu na cele społeczne w mojej społeczności.
Łukasz Domagała (00:47:34)
U nas jakby w kulturze było coś takiego, że proszenie o pieniądze jest czymś, czego mam się wstydzić, że to jest żebranina, że to jest proszenie o łaskę.
Ewa Kulik-Bielińska (00:51:50)
Dane pokazują, że te darowizny odliczone przez podatników, systematycznie rosną. I w 2005 roku cała kwota to było 135 milionów, potem 171, 200, 210, 241. W 2016 roku – 308 milionów. (…) Więc jakby przynajmniej może jest większa świadomość, może więcej osób wie, że można je rozliczać
Agnieszka Rymsza (00:57:19)
Jeśli chodzi o to, co obywatele mogą robić, to jest szereg narzędzi, które tak naprawdę zaczynają oznaczać, że nie każdy obywatel, który chce być aktywny, musi zakładać organizację pozarządową. Dlatego że może realizować inicjatywę lokalną, może zgłaszać projekty w budżecie partycypacyjnym.
Ewa Kolankiewicz (01:05:56)
U nas nigdy nie było takiej dyskusji, do jakiego modelu finansowania polskim organizacjom jest bliżej. Czy do brytyjskiego, gdzie jednak znaczenie środków prywatnych od osób indywidualnych jest bardzo duże i to jest pewnego rodzaju baza dla działań organizacji pozarządowych non profit tam, a innego rodzaju model możemy obserwować w Stanach.
Lidia Kuczmierowska (01:02:42)
Obejrzyj nagranie dyskusji
Jeśli interesują Cię wybrane aspekty dyskusji, skorzystaj z opisu czasów:
00:01:47 – Lidia Kuczmierowska o tym, jak wygląda i jak zmieniało się finansowanie działań pozarządowych w Polsce.
00:06:23 – Ewa Kulik-Bielińska o wsparciu instytucjonalnym dla organizacji i o tym, jak wspiera organizacje Fundacja im. Stefana Batorego.
00:12:48 – Agnieszka Rymsza o rządowych programach, z których mogą korzystać organizacje (m.in. FIO, Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich).
00:20:10 – Ewa Kolankiewicz o wsparciu samorządu warszawskiego dla organizacji pozarządowych i współpracy Urząd m.st. Warszawy-organizacje (m.in. Programie Rozwoju Współpracy, konkursach dotacyjnych, społecznej instytucji kultury).
00:33:12 – Lidia Kuczmierowska o tym, czy sektor pozarządowy w Polsce jest rozwarstwiony.
00:40:49 – Łukasz Domagała o niezależności organizacji pozarządowych i ekonomii społecznej.
00:51:05 – Ewa Kulik-Bielińska o tym, dlaczego organizacje pozarządowe w Polsce wstydzą się prosić o pieniądze.
00:56:31 – Agnieszka Rymsza o darowiznach odliczanych od dochodu w świetle danych Ministerstwa Finansów.
00:59:09 – Lidia Kuczmierowska o rekomendacjach dotyczących finansowania działań organizacji i różnych modelach finansowania.
01:04:45 – Ewa Kolankiewicz o tym, czy zakładanie organizacji pozarządowej to jedyny sposób na prowadzenie działań społecznych.
Zobacz notatkę graficzną z dyskusji
Zobacz pozostałe materiały z konferencji SCWO
Wejdź na stronę konferencji „Stabilna organizacja – jak finansować działania organizacji pozarządowych?” i skorzystaj z pozostałych materiałów:
- Artykułu na temat crowdfundingu (finansowania społecznościowego)
- Przeglądu źródeł finansowania działań organizacji pozarządowych
- Infografik ze wskazówkami na temat tego, jak korzystać z poszczególnych źródeł finansowania.
Przejdź na stronę konferencji >>.
Obejrzyj nagrania wybranych sesji merytorycznych, które odbyły się podczas konferencji:
- Działalność gospodarcza, czyli jak z głową sprzedawać usługi w NGO, prowadzenie: Katarzyna Bryczkowska, Kinga Siudek Obejrzyj nagranie >>
- Zbiórki publiczne bez tajemnic, prowadzenie: Monika Chrzczonowicz, Iwona Lis Obejrzyj nagranie >>
- Jak realizować zadanie publiczne w perspektywie wieloletniej?, prowadzenie: Karolina Cyran-Juraszek, Ewa Drop Obejrzyj nagranie >>
- Działalność odpłatna – wstęp do samodzielności finansowej organizacji, prowadzenie: Joanna Krasnodębska, Alina Gałązka Obejrzyj nagranie >>
Prezentacje z wszystkich sesji merytorycznych znajdziesz na stronie konferencji.
O organizatorze dyskusji
Dyskusja i konferencja “Stabilna organizacja – jak finansować działania organizacji pozarządowych?” odbyła się 9 października 2018 w Centrum Kreatywności Targowa. Konferencję zorganizowało Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Pełna oferta SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.