„Budowanie mostów” – to hasło obchodzonego w maju Europejskiego Miesiąca Różnorodności. Warszawa włącza się w obchody organizując konferencje, spektakle, pokazując filmy i zapraszając do bibliotek prezentujących literaturę o tematyce równościowej.
Maj jest Europejskim Miesiącem Różnorodności. To czas promowania różnorodności społecznej zarówno w miejscach pracy, jak i w całych społecznościach. Zwracamy uwagę na zwiększanie widoczności różnych grup ludzi, szczególnie tych narażonych na wykluczenie. Różnorodność jest wartością współczesnego świata, a polityka równego traktowania pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństw. Warszawa dostrzega w tym swój potencjał i chce z niego korzystać.
Budujemy mosty
Firmy, organizacje, instytucje i miasta włączają się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności organizując wydarzenia tematyczne. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Budowanie mostów” pomiędzy osobami, organizacjami i instytucjami, którym bliski jest temat różnorodności i równego traktowania.
– Chcemy podkreślić znaczenie różnorodności społecznej i włączania w działania miasta wszystkich mieszkańców i mieszkanek. W ramach Warszawskiego Miesiąca Różnorodności miejskie instytucje, organizacje społeczne oraz pracodawcy organizują wydarzenia, które zwracają uwagę na to, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka i równe traktowanie wszystkich bez względu na ich kolor skóry, wyznanie, pochodzenie etniczne i inne cechy – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Warszawa za kilka dni przystąpi do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy, której patronuje Komisja Europejska, a do której dołączają pracodawcy z sektorów biznesu, organizacji pozarządowych, administracji publicznej i samorządowej oraz świata nauki. Warszawa jako pracodawca podkreśli w ten sposób swoje zobowiązanie do prowadzenia polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Miasto zyska możliwość wymiany doświadczeń z innymi pracodawcami i organizacjami zainteresowanymi budowaniem włączających miejsc pracy.
– Dbając o różnorodność wewnątrz organizacji, chcemy zwrócić uwagę urzędniczek i urzędników zarówno na relacje między sobą, jak i na ich relacje z mieszkankami i mieszkańcami. Dążymy do tego, aby Warszawa była otwartą i nowoczesną metropolią. Aby każda osoba czuła się tu u siebie i bezpiecznie. Aby nie odczuwała zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem i miała szansę rozwijać swój potencjał. Dlatego miesiąc temu przyjęliśmy w Warszawie Politykę różnorodności społecznej – mówi dyr. Zdrodowska.
Rada m.st. Warszawy przyjęła ten dokument 7 kwietnia tego roku. Mowa w nim o otwartości na drugiego człowieka, zrozumieniu dla perspektyw innych niż własna, włączaniu i solidarności. Wartości te są niezwykle ważne dla Warszawy – szczególnie teraz, gdy do stolicy przyjeżdża coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie, przez co miejska społeczność staje się coraz bardziej zróżnicowana. A Polityka ma między innymi pomóc w zarządzaniu różnorodnością społeczną miasta.
Europejski Miesiąc Różnorodności obchodzony jest w całej Europie. Świętu patronuje Komisja Europejska. Ważne wydarzenia odbywają się między innymi w Brukseli, Lizbonie i Wiedniu. Bruksela organizuje 14 maja całodniowy festiwal „Miasto Różnorodności”, podczas którego przewidziane są zabawy i zajęcia dla dzieci oraz młodzieży i prezentacje folkloru oraz kuchni z różnych stron świata. Lizbońska Akademia Nauk zaprasza w maju na konferencję „Różnorodność kulturowa dla dialogu i rozwoju”. W jej ramach zaplanowano cykl spotkań online. Poruszone zostaną na nich m.in. tematy zarządzania różnorodnością, ekonomii społecznej, różnorodności w miejscu pracy i zrównoważonego rozwoju. Zaś Wiedeń kontynuuje swoją tradycję i 7 maja zorganizował już po raz 14. „Bal Różnorodności”. Formuła wydarzenia – wystawny wieczór – pozwala zwiększyć widoczność marginalizowanych osób i grup społecznych.
Stolica zaprasza na Warszawski Miesiąc Różnorodności.
Lista wydarzeń
Wydarzenia organizowane przez warszawskie organizacje i instytucje kultury w czasie Warszawskiego Miesiąca Różnorodności:
Konferencja „Miasto i jego usługi zaprojektowane uniwersalnie. Czyli jak?”
Konferencja on-line z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności, 19 maja, godz. 9:00 – 14:00. Zapisy na konferencję na stronie Warszawskiej Akademii Dostępności.
Spektakle w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy
• spektakle w ramach Teatru Przyjaznego Seniorom:
– „Człowiek z la Manchy”, 15 maja, godz. 19:00, spektakl na scenie im Gustawa Holoubka (pl. Defilad 1)
– „I że cię nie opuszczę”, 25 maja, godz. 19:00, spektakl na Scenie Przodownik (ul. Olesińska 21)
• spektakl w ramach Teatru Przyjaznego Studentom – „Jezioro”, 14 maja, godz. 19:00, spektakl na scenie Przodownik (ul. Olesińska 21)
• spektakl z napisami w języku angielskim – „Jezioro”, 15 maja, godz. 19:00, spektakl na scenie Przodownik (ul. Olesińska 21)
Spektakle w Teatrze Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego
(ul. Marszałkowska 138)
• publiczne czytanie sztuki „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, 27 maja
• spektakl „Roma i Julian” – 23 maja, godz. 19:00; 25 maja, godz. 19:30
Filmy w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
(al. Ujazdowskie 20)
• „DOK na granicy” – film na platformie vod.warszawa.pl
• „Spadok / Dziedzictwo” – film na platformie vod.warszawa.pl
• „Za granicą, czyli w Polsce. Wystawa fotografii Agaty Kubis” – film na platformie vod.warszawa.pl (od 16 maja), wystawa digitalowa w siedzibie CKF w Noc Muzeów (14 maja)
• „Za granicą, czyli w Polsce. Debata” – spotkanie live na vod.warszawa.pl, 17 maja, godz. 19:00
• „Za granicą, czyli w Polsce” – cykl filmów na vod.warszawa.pl, 17 maja, godz. 19:00
• „Zmiana perspektywy. Dorota Borodaj” w ramach cyklu „Za granicą, czyli w Polsce” – artykuł na vod.warszawa.pl
• „Wszyscy wszystko zjedli” – cykl filmów na vod.warszawa.pl
• Rozmawiajmy o migracjach – cykl filmów na platformie vod.warszawa.pl we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej
• Film i różnorodność – projekcja i warsztat, 25 maja, godz. 10:00, 12:00
• „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” – cykl filmów na platformie vod.warszawa.pl
Półka Różnorodności w warszawskich bibliotekach
Biblioteki prezentują najciekawsze książki o tematyce równości, praw człowieka, różnorodności i niedyskryminacji. W akcji biorą udział następujące placówki:
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy – MAL Spotykalnia – Biblioteka Sąsiedzka (ul. Powstańców Śląskich 126), MAL Chrzanów (ul. Batalionów Chłopskich 87)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy – Czytelnia Naukowa Nr XX (ul. Vincenta Van Gogha 1)
• Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy – Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (ul. Tyniecka 40a)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy – XI Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia Książek Naukowych (ul. Grójecka 77), Biblioteka „Przy Baleya” (ul. Baleya 9), Biblioteka „Pod Skrzydłami” (ul. Grójecka 109), Biblioteka „Piątka” (ul. Grójecka 109), Biblioteka „Skarżyńskiego” (ul. Skarżyńskiego ), „Przystanek Książka” (ul. Grójecka 42), Biblioteka „Białobrzeska” (ul. Białobrzeska 21), Biblioteka „Baśniowa” (ul. Grójecka 68), Biblioteka „Przy Narutowicza” (ul. Grójecka 35)
• Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy – Czytelnia Naukowa nr X (ul. Skoczylasa 9), Biblioteki/Wypożyczalnie nr: 41 i 50 (ul. Skoczylasa 9), 4 i 59 (ul. Radzymińska 50), 8 i 101 (ul. Ząbkowska 23/25), 6 (ul. Strzelecka 21/25), 56 (ul. Inżynierska 10), 102 (ul. Jagiellońska 47E), 136 (ul. Szanajcy 14)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 39 (ul. Przechodnia 2)
• Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – Oddział „Czechowice” (ul. Plutonu AK „Torpedy” 47), Filia „Niedźwiadek” (ul. Keniga 14), Filia „Gołąbki” (ul. Czerwona Droga 6), Filia „Skorosze” (ul. Dzieci Warszawy 27A)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 82 (Agrestowa 1)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy – Filia nr 1 Stara Miłosna (ul. Jana Pawła II 25)
• Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy – Wypożyczalnia nr 17 (Al. Jerozolimskie 200)
• Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego (ul. Koszykowa 26/28)
Inne wydarzenia w Warszawie związane z tematyką różnorodności
• „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” – wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, https://www.polin.pl/pl (ul. Mordechaja Anielewicza 6)
• „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” – wystawa od 14 maja w Muzeum Warszawskiej Pragi, (ul. Targowa 50/52)
• „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” – wystawa w Muzeum Warszawy, (Rynek Starego Miasta 28–42)
• „Stan rzeczy” – wystawa w Muzeum Narodowym, (Al. Jerozolimskie 3)
• „Muzeum? A po co?” – wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku, (ul. Solec 24)
Źródło: Urząd m.st. Warszawy