Swanski tworzy w Warszawie mural, który ma zwrócić uwagę Polaków na krytyczny stan mórz i oceanów
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W świetle słów przewodniczącego zgromadzenia ogólnego ONZ Petera Thomas, że "…oceany są w ogromnych tarapatach…", wszyscy szczególnie tego dnia powinniśmy zwrócić uwagę na problemy mórz i oceanów.
Co roku przy okazji Światowego Dnia Oceanów akcje organizacji MSC wspierają znani i zaangażowani Polacy. W tym roku ambasadorem akcji został artysta Paweł Swanski. Swanski to ceniony na całym świecie malarz, ilustrator, artysta kreatywny i wszechstronny, deskorolkowiec, autor wielu fantastycznych murali, które można podziwiać w Polsce i na całym świecie. Najnowsze jego dzieło to mural na warszawskiej Woli (ul. Wronia 47, ściana szczytowa od ul. Chłodnej), który namalował pro bono dla organizacji pozarządowej MSC Polska, aby w ten sposób zwrócić uwagę Polaków na problemy z jakimi borykają się morza i oceany. Jeden z nich to kwestia pogarszającego się stanu zasobów morskich i niezrównoważonego rybołówstwa.
- Ta praca występuje pod roboczym tytułem "…i czyńcie sobie ziemie poddaną…". Jest to cytat z biblii który nawiązuje do tematu akcji MSC (ochrona naturalnych zasobów mórz i oceanów). Nasza inteligencja i rozwój cywilizacyjny stawia nas przed ogromnym wyzwaniem, które musi być wykonane rozumnie, bo faktycznie uczyniliśmy sobie ziemie poddaną, natomiast musimy to robić z pełnym szacunkiem do ziemi, jej zasobów, i naszych współmieszkańców. Ten temat nawiązuje do tematu mojej najbliższej wystawy nad która pracuje - mówi artysta Paweł Swanski.
- Dotychczas moja praca twórcza opierała się o roboczy tytuł "Gąszcz". Jest to studium natury, w której nic nie ginie, a jedno wynika z drugiego. Ekosystem daje życie i kiedy ono sie kończy wchłania je tak by dać początek kolejnemu. Cytat "…i czyńcie sobie ziemie poddaną…" jest zaczątkiem do mojego nowego cyklu prac, który ustosunkowuje sie do naszej relacji z natura. Tego jak bardzo sie od niej oddalamy i jakie ma to dla nas skutki - dodaje Swanski.
Trwa konferencja ONZ "Nasze oceany, nasza przyszłość"
5 czerwca, w Nowym Yorku rozpoczęła się pierwsza w historii konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów. Konferencja "Nasze oceany, nasza przyszłość" potrwa do 9 czerwca, biorą w niej udział państwa członkowskie ONZ, przedstawiciele agend Narodów Zjednoczonych, organizacji międzyrządowych i organizacji pozarządowych. Na konferencji w Nowym Yorku MSC zaprezentuje wyniki Raportu Wpływ Globalny 2017 - badania i dowody, że wiarygodna certyfikacja zrównoważonego rybołówstwa jest potężnym narzędziem wprowadzania pozytywnych zmian w rybołówstwie morskim i najlepszym rozwiązaniem dla ochrony ryb i owoców morza na świecie.
"Wyraźnie widać, że ocean jest w ogromnych tarapatach. Jeśli spojrzeć na przykład na poziom zasobów rybnych na całym świecie – widać, że coraz bardziej naruszamy ich równowagę" – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. "Mówiąc jako dziadek: czuję, że z powodu naszego podejścia do wykorzystywania zasobów morskich, okradamy nasze wnuki" – dodał.
Życie na Ziemi bez mórz i oceanów
Rezultaty nadmiernej eksploatacji łowisk najlepiej pokazuje historia populacji dorsza u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. W 1992 roku, w wyniku wieloletnich intensywnych połowów, pozornie niewyczerpane łowisko dorsza załamało się - zabrakło w nim ryb. W rezultacie 40 tysięcy osób straciło pracę.
Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów, które pokrywają ponad 70% powierzchni naszej planety. To one dostarczają nam niezbędnego do oddychania tlenu i od tysięcy lat stanowią główne źródło utrzymania i pożywienia dla miliarda ludzi na całym świecie. Jedna szósta spożywanego przez nas białka zwierzęcego pochodzi z produktów rybnych i owoców morza. Niestety nasze morza i oceany poddawane są ogromnej presji. Dzięki postępowi technologicznemu możemy łowić więcej i więcej, nie zważając na zwierzęta i ekosystemy morskie. Cierpią na tym populacje ryb, morza i oceany oraz my - ludzie.
Źródło: Marine Stewardship Council