Zbliżają się zimowe mrozy. Jak co roku, w tym trudnym dla osób bezdomnych okresie, władze stolicy pomagają im za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych, zapewniających schronienie i posiłek. O przygotowaniach do zimy 2011-2012 informują władze Miasta Stołecznego i władze Mazowsza.
- Miasto Stołeczne Warszawa ma zawarte umowy wieloletnie z organizacjami pozarządowymi na pomoc osobom bezdomnym. W tym roku jest to blisko 8 milionów złotych - podkreślił w trakcie konferencji prasowej Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.
W stolicy działa 19 placówek noclegowych z ponad 1500 miejscami, prowadzonych przez organizacje pozarządowe dofinansowywane z budżetu Miasta: 2 noclegownie, 17 schronisk, 2 schroniska dla osób bezdomnych po leczeniu szpitalnym, 32 miejsca w mieszkaniach treningowych. Codziennie, 9 jadłodajni wydaje 3000 posiłków dziennie. Przy dużych mrozach osoby bezdomne korzystają także z 2 ogrzewalni. Dodatkowo, Stowarzyszenie Monar w ramach własnych środków uruchomi w placówce przy ul. Kijowskiej 22 ogrzewalnię dla 30 osób. Kilka organizacji pozarządowych, współpracujących ze stołecznym ratuszem, prowadzi programy streetworkerskie, w ramach których świadczona jest pomoc osobom bezdomnym.
Informacje w sprawie osób bezdomnych należy przekazywać bezpośrednio do Straży Miejskiej na nr tel. 986, a także do Służby Dyżurnej Miasta tel. 196-56. Straż Miejska informuje osoby bezdomne o adresach noclegowni i zachęca do korzystania z pomocy oferowanej przez te placówki. Strażnicy razem z pracownikami ośrodków pomocy społecznej monitorują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Wzorem lat ubiegłych, Straż Miejska będzie rozwozić ciepłą zupę, talony żywnościowe i ciepłą odzież tam, gdzie są osoby bezdomne odmawiające pójścia do noclegowni.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987, gdzie można uzyskać informację na temat możliwych form wsparcia (adresy schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej).
- Przypominamy gminom, by w widocznych miejscach umieszczały wykaz noclegowni i jadłodajni oraz zapewniały opał i odzież dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Istotne są także działania profilaktyczne polegające na pomocy osobom zagrożonym utratą miejsca zamieszkania np. w wyniku eksmisji - powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Organizacje działające na rzecz osób bezdomnych otrzymały z budżetu wojewody mazowieckiego 634 tys. zł w ramach rządowego Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności. Ze środków tych realizowane będą 34 programy pomocowe z zakresu m.in. streetworkingu, aktywizacji społecznej i zawodowej, pomocy lekarskiej dla bezdomnych.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy