Rozważacie ubieganie się o status OPP dla swojej NGO? Żeby korzystać z możliwości zbierania 1,5%, która dana jest tylko organizacjom pożytku, trzeba uzyskać status do końca listopada. Nie warto jednak czekać. Można starać się o status OPP już teraz. Więcej czasu na przemyślenia oraz na sam proces rejestracji w KRS to większy komfort, lepsza decyzja i większa pewność, że uda się wszystko zrobić w odpowiednim momencie.
Uzyskując status pożytku w 2024 roku – a konkretnie do 30 listopada - będziemy mogli ubiegać się o 1,5% przy rozliczeniach w 2025 r. (za 2024 r.).
Jak zdobyć i utrzymać status organizacji pożytku publicznego i dlaczego warto starać się o niego już teraz? Zbieramy przydatne informacje.
1,5% dla OPP. PRZYPOMNIENIE
Możliwość zbierania środków z 1,5 procenta podatku to jedno z uprawnień organizacji pożytku publicznego (KLIKNIJ i zobacz pozostałe uprawnienia OPP). Aby móc przyjmować procent, organizacja musi więc mieć status organizacji pożytku publicznego. Musi również znaleźć się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do korzystania z alokacji za dany rok podatkowy. Wykaz ten prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) – publikowany jest na stronach NIW. Nowa OPP - organizacja, która rejestruje status w danym roku - musi uzyskać wpis do KRS o statusie OPP najpóźniej do 30 listopada tego roku, aby znaleźć się w wykazie.
Jak uzyskać status OPP [film]. OBEJRZYJ!
Masz wątpliwości czy i kiedy warto zostać OPP? Nie do końca rozumiesz czym organizacje ze statusem pożytku różnią się od innych NGO-sów? Gubisz się w obowiązkach OPP? Nie wiesz jak zostać organizacją pożytku? Zobacz nagranie z LIVE ngo.pl 👇
Jak zostać organizacją pożytku publicznego?
Organizacja pozarządowa ma status OPP, kiedy spełnia wymogi ustawy o działalności pożytku oraz uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Status uzyskuje się na wniosek – NGO zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki i potwierdza nabycie statusu OPP.
Status OPP - WARUNKI Z USTAWY O POŻYTKU
organizacja jest podmiotem mogącym ubiegać się o status pożytku (takim podmiotem będzie stowarzyszenie zarejestrowane w KRS oraz fundacja, ale ustawa wymienia też inne rodzaje podmiotów mogące ubiegać się o status)
prowadzi działalność pożytku publicznego od co najmniej 2 lat i działa na rzecz ogółu społeczności lub wyodrębnionej grupy (ale nie wyłącznie na rzecz swoich członków)
warunek ten nie dotyczy OSP! zob. OSP chce być OPP. Jak otrzymać status OPP? [infografika]
ma kolegialny organ kontroli
ma odpowiednio uregulowaną działalność gospodarczą (jeśli ją prowadzi), dostosowane zapisy w statucie i niekaranych członków organu zarządzającego
Nie tylko przywileje
OPP to również dodatkowe obowiązki. Już na samym początku - rejestrując status OPP i spełniając warunki konieczne do rejestracji - realizujemy specyficzne dla organizacji pożytku obowiązki (czyli m.in. dostosowujemy statut oraz tworzymy lub dostosowujemy organ kontroli). Inne obowiązki pojawiają się już po rejestracji statutu.
Sztandarowym obowiązkiem OPP jest obowiązek sprawozdawczy. Organizacje pożytku składają specjalne sprawozdanie (zob. Sprawozdanie OPP).
Wszystkie obowiązki OPP znajdziecie opisane w PORADNIK.NGO.PL. Przeczytajcie koniecznie [KLIKNIJ], bo to ważna wiedza zanim podejmiecie decyzję o staraniu się o status OPP.
Rozważcie teraz, nie czekajcie do ostatniej chwili
Cześć organizacji, które rejestrują status OPP myśli głównie o uzyskaniu możliwości zbierania 1,5%, musi pamiętać o terminie 30 listopada (jego znaczenie opisaliśmy już na początku artykułu). Ile czasu zajmuje rejestracja? Trudno ustalić na ile wcześniej należy złożyć wniosek do sądu rejestrowego. Składając wniosek i licząc na jego szybkie rozpatrzenie, warto być uważnym i starannym. Jeśli we wniosku pojawią się nawet banalne pomyłki i będzie potrzeba ich poprawienia, wymiana korespondencji z sądem i wymagane procedurą czynności mogą spowodować niepotrzebne i stresujące opóźnienia. Ale jeśli rozpoczniemy proces na początku czy szerzej - w pierwszej połowie roku, uzyskujemy duży komfort i niemal pewność, że wszystko zakończy się przed 30 listopada.
Przede wszystkim należy jednak patrzeć na uzyskiwanie statusu, jako na bardzo poważną decyzję. Dlatego im więcej czasu jej poświęcimy tym lepiej. Zachęcamy do skorzystania z zebranych wyżej materiałów, które pomogą Wam w przemyśleniach. Nie wato czekać do jesieni - właśnie teraz mamy dobry moment do zainicjowania całego procesu. Nie zwlekajcie!
Życzymy powodzenia👍
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23