Prowadzimy od 3 lat działania na rzecz mieszkańców Warszawy. Ponieważ mamy wielu podopiecznych, postanowiliśmy ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego (OPP). Niestety, sąd zwrócił nasz wniosek ze wskazaniem, aby poprawnie wypełnić formularz KRS-W-OPP. Jak należy to zrobić? – pyta organizacja. Odpowiada ekspertka Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
Organizacja pyta:
Prowadzimy od 3 lat działania na rzecz mieszkańców Warszawy. Ponieważ mamy wielu podopiecznych, postanowiliśmy ubiegać się status OPP. Bardzo liczymy na wpłaty 1% od rodzin naszych podopiecznych. Niestety, sąd zwrócił nasz wniosek ze wskazaniem, aby poprawnie wypełnić formularz KRS WOPP. Jak należy to zrobić?
Aneta Krawczyk, doradczyni SCWO, wyjaśnia:
Każda organizacja pozarządowa, która ubiega się o status organizacji pożytku publicznego (OPP), musi spełnić warunki określone w art. 20 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (zwanej dalej ustawą o pożytku) oraz złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Rzeczywiście, formularz KRS-W-OPP jest dużym wyzwaniem: nie ma właściwie żadnych jasnych wytycznych, jak należy go wypełnić, które wynikałby z przepisów prawa. Poniższe podpowiedzi są jedynie propozycją wypełnienia tego formularza: były pomocne w wielu przypadkach i pozwoliły organizacjom na skuteczne ubieganie się o status OPP.
W formularzu KRS-W-OPP trzeba wpisać tzw. przedmiot działalności pożytku publicznego z podziałem na działalność odpłatną i nieodpłatną. Skąd wziąć te informacje? Organizacja powinna spojrzeć na zapisy swojego statutu: cele i sposoby ich realizacji.
Poprawnie sformułowane cele są długofalowe: punkty odniesienia, do których dąży organizacja; zmiany, które pragnie osiągnąć.
Sposoby ich realizacji to konkretne metody, działania, które mają nas do tych celów zbliżać.
Jeśli organizacja chce mieć status OPP, jej wszystkie cele i działania, muszą się mieścić w tzw. katalogu sfer pożytku publicznego, zapisanym w ustawie o pożytku. Mówimy wtedy, że organizacja prowadzi działalność pożytku publicznego.
Sposób realizacji celów przełożyć na kod PKD
Każda organizacja ubiegająca się o status OPP musi swoje sposoby realizacji celów (a czasem także cele, jeśli są zapisana jak zadania/działania) przełożyć na tzw. kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej). Niestety, PKD nie jest idealnym narzędziem (służy ono bowiem do określania działalności gospodarczej) i miało być stosowane tylko przez chwilę, dopóki nie powstanie inne, bardziej adekwatne narzędzie dla organizacji pozarządowych. Ale jak wiadomo – prowizorki są najtrwalsze, więc organizacje muszą sobie póki co radzić z tą klasyfikacją.
W praktyce, w statutach wielu organizacji bywa tak, że cele mieszają się z działaniami.
W związku z tym organizacja musi każdy punkt, opisany w sposobach realizacji celów, a także każdy cel (jeśli są one zapisane jak działania) odszukać w Wyjaśnieniach PKD 2007.
Przykład
Organizacja ma w sposobach realizacji celów zapisane: „Prowadzenie szkoleń i warsztatów”.
Szukamy takiego punktu PKD, który będzie temu najbliższy, np.: „85.59 B Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.
Jeżeli, mimo wnikliwego czytania opisów punktów w PDK, nie możemy znaleźć kodu, który odpowiadałby danemu rodzajowi naszej działalności (np. promocja i organizacja wolontariatu – takiego kodu PKD na pewno nie ma), wówczas używany kodu „uniwersalnego”: „94.99.Z Działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej nie sklasyfikowana”.
I tak postępujemy z każdym wymienionym w statucie sposobem realizacji celu (ewentualnie celem, jeśli są one zapisane jak działania).
Przy każdym kodzie PKD w formularzu KRS-W-OPP zaznaczamy, czy ten konkretny rodzaj działalności jest nieodpłatny czy odpłatny. Jeśli jest taki i taki (tak może być), trzeba go powtórzyć, czyli wpisać jeszcze raz i zaznaczyć drugą opcję (za pierwszym razem, że jest odpłatny, a za drugim – nieodpłatny; lub odwrotnie).
Dla porządku proponujemy robić to po kolei: najpierw wymienić wszystkie nieodpłatne, a potem wszystkie odpłatne działania.
UWAGA! Należy pamiętać, że jeśli organizacja prowadzi działalność odpłatną i gospodarczą, ich zakresy nie mogą być takie same.
UWAGA! Jeśli organizacja chce znaleźć się w wykazie OPP, na które podatnicy będą mogli przekazywać wpłaty 1 % swojego podatku za bieżący rok, musi uzyskać status OPP do końca listopada bieżącego roku.
Chcesz, aby Twoje stowarzyszenie lub fundacja stały się organizacją pożytku publicznego? Nie wiesz, jak poradzić sobie z formalnościami? KRS odrzucił Wasz wniosek? Skorzystaj z pomocy Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
SCWO wychodzi naprzeciw Waszym potrzebom. Oferujemy bezpłatne eksperckie porady dla organizacji pozarządowych m.in. w zakresie:
- przygotowania sprawozdań z realizacji zadań publicznych;
- składania wniosków o dotacje;
- zakładania organizacji pozarządowej;
- starania się o status OPP;
- księgowości;
- RODO;
- promocji.
Nasze doświadczone ekspertki/ci mają stałe dyżury i udzielają szybkich i wyczerpujących porad w formie dostosowanej do Państwa potrzeb.
Jak skorzystać z pomocy?
SCWO prowadzi m.in. bezpłatne szkolenia oraz indywidualne poradnictwo dostępne 5 dni w tygodniu między 9:00 a 17:00.
W celu uzyskania pomocy napisz na adres scwo@warszawa.ngo.pl lub zadzwoń (22) 828 91 23.
Zapoznaj się z pełną ofertą SCWO - https://warszawa.ngo.pl/scwo
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23