Sprawozdanie organizacji pożytku publicznego. Obowiązek i termin jego realizacji w 2024 roku
Większość organizacji pożytku publicznego musi do połowy lipca zrealizować swoje obowiązki sprawozdawcze. To obowiązki dodatkowe, które dotyczą tylko NGO-sów ze statusem OPP. Organizacje pożytku, które w terminie nie wyślą sprawozdań OPP (nie zamieszczą sprawozdań w bazie NIW), muszą się liczyć z konsekwencjami.
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek składać sprawozdanie merytoryczne i finansowe do bazy sprawozdań OPP. Zbieramy informacje niezbędne dla wszystkich organizacji pożytku, które muszą umieścić sprawozdania w bazie Narodowego Instytutu Wolności.
W 2024 roku (drugi rok z rzędu, po okresie pandemii) obowiązek ten, podobnie jak inne obowiązki sprawozdawcze, realizujemy w standardowych terminach. Oznacza to, że został nam trochę ponad miesiąc na sprawozdanie OPP.
Sprawozdanie OPP w 2024 roku. TERMIN
Standardowy termin zamieszczenia sprawozdania OPP w bazie NIW to 15 lipca.
OPP mają jeszcze drugi termin na zamieszczenie sprawozdań w bazie. Ten drugi termin dotyczy TYLKO takich organizacji pożytku, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego. Ten termin to 30 listopada (a w 2024 r. jest to 2 grudnia, bo 30.11 wypada w sobotę).
Gdzie i jak składamy sprawozdania OPP
Sprawozdania wysyłamy do bazy sprawozdań OPP. Musi do niej trafić sprawozdanie finansowe. Należy jeszcze przygotować sprawozdanie merytoryczne. Trzeba wykorzystać jeden z dwóch dostępnych wzorów sprawozdania, w zależności od tego, jak dużą organizacją pożytku jesteśmy.
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Jak wyglądają sprawozdania OPP. Wzory
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Lista uprawnionych do zbierania 1,5%. Dlaczego sprawozdanie OPP jest tak ważne
Obowiązki sprawozdawcze trzeba realizować! Za ich niedopełnienie grożą nam konsekwencje. W przypadku OPP mogą być one bolesne, ponieważ dotyczą jednego z najważniejszych uprawnień organizacji pożytku - możliwości zbieranie 1,5%.
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek. Od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1,5% w nadchodzącym okresie rozliczeniowym - czy znajdzie się na liście organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1,5% za 2024 rok.
OPP mają więc specjalne obowiązki sprawozdawcze. Są one ważne, ponieważ od ich realizacji zależy czy będą mogły zbierać 1,5%. Obowiązki te nie zwalniają OPP ze składania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego czy KRS. Są ich uzupełnieniem. Przy ich realizacji korzystamy ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości.
aktualne informacje o sprawozdaniach
✔️ wątek SPRAWOZDANIA (zebrane najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23