W 2023 roku będziemy składać sprawozdania finansowe NGO za 2022 rok. Zrobimy to w terminach wcześniejszych niż w ostatnich trzech latach pandemicznych.
Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe. Okresem, za który składamy sprawozdanie jest rok obrotowy. Najczęściej jest on taki sam, jak rok kalendarzowy. Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Inaczej niż w pandemii
Trzy ostatnie lata "sezon" sprawozdań finansowych trwał ponad 9 miesięcy. Standardowe terminy sprawozdawcze z ustawy o rachunkowości, w ramach których co roku sporządzaliśmy, zatwierdzaliśmy i wysyłaliśmy sprawozdania finansowe NGO, były w okresie epidemii wydłużane. Przyzwyczailiśmy się więc, że mamy na te obowiązki więcej czasu. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku trzeba będzie się od tego odzwyczaić. Wrócą terminy standardowe.
Na początku lutego Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazało, że nie planuje przesuwania terminów sprawozdawczych, jak to miało miejsce w pandemii. Jednocześnie komunikowano, że przesunięty zostanie termin na CIT-8 (rozliczenie podatku od osób prawnych). O planach resortu przeczytasz m.in. w informacji "Przesunięcie terminu na CIT-8 i standardowe terminy sprawozdań…".
Trudno jednoznacznie przesądzić czy w ostatniej chwili nie dowiemy się jeszcze o przesunięciu terminów dotyczących sprawozdań (w pandemii również mieliśmy do czynienia z sytuacją, że w praktyce przesunięto je niemal po czasie). Jednak nie zalecamy, żeby liczyć na zmianę zdania przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zachęcamy, żeby już teraz zacząć pracować nad sprawozdaniem finansowym i być gotowym na jego sporządzenie do końca marca.
2023 rok. Standardowe terminy sprawozdawcze z ustawy o rachunkowości
standardowy termin sporządzenia (i podpisania) sprawozdania finansowego – 31 marca
standardowy termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego – 30 czerwca
standardowy termin wysłania sprawozdania finansowego (15 dni od zatwierdzenia sprawozdania) – najpóźniej do 15 lipca (w 2023 r. 15 lipca to sobota, więc termin ten przesuwa się na 17 lipca)
Wskazane terminy to terminy dla podmiotów, które mają rok obrotowy taki sam, jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów).
Sprawozdanie finansowe - od czego zacząć?
Ze wskazanych wyżej terminów sprawozdawczym wynika, że pierwszym etapem i terminem jest sporządzenie (i podpisanie) sprawozdania finansowego, a punktem wyjścia jest zawsze zestawienia w odpowiedni sposób liczb i informacji. Jak przygotować takie zestawienie? Jakiego wzoru sprawozdania użyć i o czym mówią jego poszczególne części? Informacje o tej najbardziej żmudnej, ale też ogromnie istotnej czynności przy realizacji obowiązków sprawozdawczych NGO znajdziesz w PORADNIK.NGO.PL.
przeczytaj koniecznie: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Wzór sprawozdania dla NGO
Sprawozdania finansowe w PORADNIK.NGO.PL
Zebrane, kompleksowe informacje o sprawozdaniach finansowych NGO (m.in. kto podpisuje, kto zatwierdza, gdzie wysyłamy) znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL. Polecamy na tym i w kolejnych etapach: Sprawozdanie finansowe - informacje ogólne.
aktualne informacje o sprawozdaniach
👉 wątek SPRAWOZDANIA (zebrane najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23