Pracujemy i wypoczywamy. Wydaje się oczywiste, ale dla pracodawcy (czyli również dla wielu organizacji pozarządowych) dni wolne od pracy to również konkretne ustalenia i uregulowania. W które dni nowego roku pracodawca będzie musiał dać wolne? Wyliczamy dla 2025 roku.
W każdym roku przypadają święta państwowe i religijne, które są dniami wolnymi od pracy (zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy). W 2025 r. dojdzie (prawdopodobnie) nowy dzień wolny – Wigilia Bożego Narodzenia (ustawa czeka na podpis Prezydenta).
Wliczając wskazaną zmianę, w 2025 r. będzie 14 dni świąt - wolnych od pracy, z czego 12 dni to faktycznie dodatkowe dni wolne, bo przypadające w dni inne niż niedziele.
2025. KALENDARZ ŚWIĄT
1. Nowy Rok - 1 stycznia, środa;
2. Święto Trzech Króli - 6 stycznia, poniedziałek;
3. Pierwszy dzień Wielkiej Nocy - 20 kwietnia, niedziela;
4. Drugi dzień Wielkiej Nocy - 21 kwietnia, poniedziałek;
5. Święto Pracy - 1 maja, czwartek;
6. Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja, sobota (do odebrania);
7. Zielone Świątki - 8 czerwca, niedziela;
8. Boże Ciało - 19 czerwca, czwartek;
9. Wniebowzięcie NMP - 15 sierpnia, piątek;
10. Wszystkich Świętych - 1 listopada, sobota (do odebrania);
11. Święto Niepodległości - 11 listopada, wtorek;
12. Wigilia - 24 grudnia, środa;
13. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia, czwartek;
14. Drugi dzień Bożego Narodzenia - 26 grudnia, piątek.
"Do odebrania". Czyli dzień wolny za święto przypadające w sobotę
W 2025 r. dwa dni świąteczne przypadają w soboty (3 maja i 1 listopada) i w związku z tym pracownikowi - zatrudnionemu na umowie o pracę - przysługują dodatkowe dni wolne, które wyznacza pracodawca. Z czego to wynika?
Zgodnie z Kodeksem pracy tydzień pracy jest pięciodniowy, a dniami wolnymi od pracy są (co do zasady) niedziele. W przypadku świąt przypadających w każdy inny dzień tygodnia niż niedziela, tydzień pracy ulega skróceniu – pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny od pracy (zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy). W większości organizacji tydzień pracy trwa od poniedziałku do piątku, a soboty i niedziele są wolne (niedziele są wolne ustawowo). Jeśli dni świąteczne przypadają w soboty, które normalnie w danej organizacji, są dniem wolnym od pracy, to za takie święto pracodawca powinien wskazać inny dzień wolny, aby faktycznie tydzień pracy uległ skróceniu.
W praktyce, w 2025 roku, najwygodniejszymi dniami wolnymi za święta przypadające w sobotę, wydają się: za 3 maja - piątek 2 maja, za 1 listopada - piątek 31 października lub poniedziałek 3 listopada.
We wszystkie dni wolne w 2025 roku życzymy pracownikom i pracodawcom miłego wypoczynku ☕🪑📚
Prezent od ngo.pl: pobierz kalendarz ngo.pl na 2025 rok
Prowadzisz stowarzyszenie, fundację? Chcesz mieć pod ręką ważne terminy? Nie chcesz zapomnieć o żadnym obowiązku? Zamów bezpłatny kalendarz ngo.pl na 2025 rok. A my przypomnimy Ci o ważnych datach w zbliżającym się nowym roku! [KLIKNIJ i przejdź do artykułu, gdzie będziesz mógł zamówić KALENDARZ]
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23