Społeczeństwo obywatelskie jednoczy się na rzecz zrównoważonego rozwoju
W 2015 roku za sprawą nowych zobowiązań temat zrównoważonego rozwoju powrócił ze zdwojoną siłą. Dostrzegając potrzebę włączania się społeczeństwa obywatelskiego w podejmowane działania, cztery międzynarodowe sieci – CIVICUS, Climate Action Network International, Global Call to Action Against Poverty oraz International Forum of National NGO Platfroms – połączyły siły i rozpoczęły pracę na rzecz globalnej platformy dot. zrównoważonego rozwoju.
Decyzję motywuje przekonanie, że taka platforma, oparta o już zdobyte doświadczenia, może być użyteczna dla globalnego społeczeństwa obywatelskiego z następujących powodów:
– Ułatwi dzielenie się informacjami nt. zrównoważonego rozwoju, porządkując je na dwa sposoby, tj. w zależności od tematu i w zależności od obszaru (państwa). Poza tym umożliwi redukcję działań, które się duplikują.
– Wyrówna nierówności zasobów w samym globalnym społeczeństwie obywatelskim – w szczególności dotyczy to różnic pomiędzy organizacjami z dużymi zasobami (głównie w krajach rozwiniętych) a tymi z małymi zasobami (w krajach rozwijających się). Platforma ma ułatwić dzielenie się takimi zasobami jak struktury organizacyjne, strategie rzecznictwa, sposoby mobilizacji, itp.
– Przyczyni się do dużej pozytywnej zmiany w sposobie organizacji i mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego wokół agendy zrównoważonego rozwoju.
– Zasięg i komunikacja,
– Finansowanie i projekty,
– Zarządzanie i członkostwo.
Plan jest ambitny, ale realizacja wszystkich 17 celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju do roku 2030 wymaga stawiania sobie ambitnych zadań. Współcześnie, globalne społeczeństwo obywatelskie ma możliwość tworzenia i korzystania z narzędzi, o których jeszcze 16 lat temu, gdy powstały Milenijne Cele Rozwoju, nikt nie myślał. Warto z tego skorzystać.
Artykuł powstał w oparciu o tekst „Towards a Global Civil Society Platform on Sustainable Development”, dostępny w załączniku
Pobierz
-
Artykuł "Towards a Globa Civil Society Platform..."
pdf ・400.29 kB