Solidarnościowe Centrum Feministyczne – miejsce wsparcia dla kobiet* i osób LGBTQ+
W kwietniu 2022 roku w odpowiedzi na trudną sytuację organizacji równościowych w Polsce, represje i areszty aktywistek w Białorusi oraz wybuch wojny w Ukrainie fundacja Autonomia uruchomiła Solidarnościowe Centrum Feministyczne, aby wspólnie tworzyć przestrzeń dla dialogu i dyskusji, budowania porozumienia i pokoju. Minęło pół roku od początku działań, SCF stało się miejscem, w którym wsparcie oraz wspólny język znalazły osoby z różnych państw.
Czym dziś jest Solidarnościowe Centrum Feministyczne?
Dziś Solidarnościowe Centrum Feministyczne jest otwartą i bezpieczną przestrzenią dla kobiet*, osób LGBTQ+ oraz aktywistek, działających w zakresie szeroko pojętych praw człowieka. Centrum prowadzą osoby z różnym doświadczeniem życiowym oraz o różnych korzeniach – są to Polki, Białorusinki, Ukrainki i inne, migrantki i uchodźczynie.
Pielęgnowanymi wartościami centrum są wolność i równość, wsparcie i siostrzeństwo, solidarność i niedyskryminowanie ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie i inne przesłanki. Z tego powodu w Centrum mówimy po polsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku, angielsku i dbamy o to, żeby każda osoba została zrozumiana.
SCF działa po to, żeby:
- przeciwdziałać dyskryminacji,
- poszerzać wiedzę o prewencji przemocy, asertywności, miejscach pomocowych,
- powiększać dostępność wsparcia,
- edukować w zakresie praw człowieka,
- na różne sposoby wzmacniać empowerment.
Działalność SCF polega na realizacji szeregu bezpłatnych cyklicznych i sporadycznych zajęć, spotkań i wydarzeń, takich jak:
- Grupa wsparcia dla migrantek i osób z doświadczeniem uchodźstwa, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy. Są to cotygodniowe spotkania, prowadzone przez osobę z takim samym doświadczeniem – feministkę i aktywistkę Nastę Bazar – i mające na celu stworzyć warunki dla wzajemnego zaufania i dzielenia się własnymi uczuciami. „Nie jesteś sama” – tak brzmi główna idea grupy.
- Konwersacje po polsku i rosyjsku. Dbanie o porozumienie na każdym poziomie przeistoczyło się w pomysł uczenia się języków nawzajem w bezpośrednim, naturalnym środowisku. Tak powstały konwersacje – proste rozmowy w przyjaznym gronie, które pozwalają osłuchać się z językiem i nauczyć się nowego słownictwa.
- Warsztaty WenDo. WenDo (w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”) – jedyna w Polsce metoda feministycznej samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet', która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Uczestniczkom podczas warsztatów przekazywana jest wiedza o tym jak przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych – w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu, uczymy jak reagować na naruszenie granic i przemoc, wzmacniamy poczucie pewności siebie i własnej wartości. W WenDo uczestniczą dziewczynki* od 7. roku życia oraz kobiety starsze i z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
- Warsztaty techniczne i spotkania przy wspólnym gotowaniu. Wbrew stereotypowym podziałom ról społecznych ze względu na płeć, w Autonomii odbywają się warsztaty naprawy roweru, elektryki, używania wiertarki czy wkrętarki oraz spotkania w kuchni – wspólne gotowanie wegańskiego jedzenia, z którego płynie sporo przyjemności – niewymuszone rozmowy, wzajemne pomaganie i otwieranie się i, co też istotne, radość spożywania przygotowanych dań.
- Spotkania o działaniach feministycznych grup, celem których jest poszerzenie wiedzy na temat aktywizmu feministycznego i queerowego w Polsce, Ukrainie, Białorusi i innych krajach po stronie wschodniej granicy.
- Historia kobiet w muzyce – spotkania, poruszające temat głosu kobiet* w muzyce, muzyczek, które śpiewały wprost o dyskryminacji i przemocy, poruszały ważne tematy, brały udział w kampaniach na rzecz praw kobiet i były niedocenione czy wręcz zapomniane ze względu na panujący patriarchat.
- Womens’ Rock Camp – obóz muzyczny dla kobiet. Muzyka rockowa jest znakomitą formą do wydobycia potencjału emancypacyjnego. Ze względu na to Fundacja Autonomia we współpracy z Stelpur Rokka! z Islandii i Karioka Girls Rock Camp Beskidy z Bielska-Białej organizuje 7-dniowy muzyczny obóz dla kobiet z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Przy wsparciu nauczycielek* uczestniczki zdobędą podstawowe umiejętności grania na wybranych przez siebie instrumentach, połączą się w zespoły i zagrają koncert finałowy otwarty dla publiczności. Zajęcia muzyczne będą połączone z treningami wpływającymi na pewność siebie.
Od listopada 2022 do kwietnia 2024 r. projekt Solidarnościowe Centrum Feministyczne realizowany jest dzięki wsparciu programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja Autonomia