Pierwsze w Polsce badania na temat wpływu feministycznej samoobrony! Są wyniki!
Ukazał się raport z badania oddziaływania warsztatów feministycznej samoobrony WenDo w Polsce! WenDo jest jedną z metod zaliczanych do feministycznej samoobrony. Jego celem jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i sprawstwa wśród kobiet poprzez umiejętność reagowania w sytuacjach, w których poczują one, że ich granice zostały przekroczone. Jest to metoda łącząca w sobie metody samoobrony fizycznej i psychicznej.
Od ponad 15 lat fundacja Autonomia prowadzi warsztaty WenDo dla dla kobiet* i dziewcząt* oraz osób transpłciowych socjalizowanych do tej roli lub identyfikujących się jako kobiety*. Jest to jedna z metod zaliczanych do feministycznej samoobrony, celem której jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i sprawstwa wśród kobiet poprzez umiejętność reagowania w sytuacjach, w których poczują one, że ich granice zostały przekroczone.
Autonomia jest także jedyną organizacją w Polsce – i jedną z niewielu w Europie – która od 2015 roku prowadzi edukację trenerek WenDo w ramach Akademii Treningu WenDo. Do tej pory w ramach trzech edycji przeszkolono 70 nowych osób trenerskich.
Doświadczenie w tym zakresie sprawiło, że Fundacja postanowiła przyjrzeć się temu, jaki wpływ WenDo ma na uczestniczące osoby oraz na instytucje, w których WenDo jest prowadzone.
Nad badaniem pracowała Katarzyna Sekutowicz – antropolożka kultury, ewaluatorka, badaczka, trenerka. Od 1992 roku związana ze Stowarzyszeniem BORIS. Superwizorka Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych sTOP, członkini Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Wspiera w rozwoju liderów i liderki lokalne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i ruchy społeczne oraz instytucje samorządowe, takie jak biblioteki, szkoły, ośrodki pomocy społecznej czy domy kultury. Przeprowadziła ponad 50 procesów ewaluacyjno-badawczych. m.in. projektów „Perspektywa antydyskryminacyjna w programach przeciw przemocy”, „Zatrzymać przemoc – kompleksowy system wsparcia i oddziaływań terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy ze względu na płeć”. Specjalizuje się w badaniach jakościowych. Autorka i współautorka kilkunastu publikacji m.in. „Ewaluacja i monitoring”, w: Wiedza i doświadczenie, „Edukacja Antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski”, „Uspołeczniona ewaluacja w animacji społecznej i pracy w społecznościach lokalnych”.
Raport z badań jest już dostępny na stronie fundacji Autonomia i zawiera wiele istotnych wniosków, dotyczących wpływu warsztatów WenDo na sytuację zarówno pojedynczych osób (kobiet, dziewcząt, osób socjalizowanych do roli kobiety), jak i na wprowadzenie rozwiązań o charakterze bardziej systemowym w instytucjach publicznych, biznesie, sektorze pozarządowym. W badaniu zwracano uwagę na uchwycenie tego, co się zmieniło w sytuacjach uczestniczek* warsztatów WenDo w
dłuższej perspektywie po ich zakończeniu.
Badanie wpływu WenDo – metody przeciwdziałania przemocy, asertywności i samoobrony dla kobiet* i dziewczyn* oraz osób socjalizowanych do tej roli, zostało przeprowadzone w ramach projektu „Silne, odważne i solidarne Dziewczyny* się bronią!” finansowanego z Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, CARE oraz Fundusz Feministyczny.
Źródło: Fundacja Autonomia