30 września 2011 r. Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej w Chorzowie zakończyło realizację projektu "Spółdzielnie Socjalne Drugiej Generacji". Głównym celem projektu było wspieranie procesu zakładania spółdzielni socjalnych na obszarze województwa śląskiego. Od października 2009 r., dzięki wsparciu udzielanemu w ramach projektu przez SWR, lista śląskich spółdzielni socjalnych powiększyła się o 10 nowych podmiotów.
Zgodnie z założeniami projektu, przez cały okres jego realizacji prowadzone były działania informacyjno-promocyjne. W grudniu 2009 r. odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele lokalnych mediów zapoznali się z założeniami projektu. Ponadto na bieżąco zamieszczano informacje o projekcie na portalach ngo.pl i ekonomiaspoleczna.pl oraz wykupiono kilka artykułów sponsorowanych w prasie. Ogłoszenie o naborze pomysłów umieszczano na stronie internetowej projektu oraz wysyłano do urzędów pracy z terenu województwa. Rekrutacja do projektu odbywała się dwuetapowo, w pierwszej kolejności ogłaszano nabór pomysłów na spółdzielnie socjalne, następnie organizowano rekrutację przyszłych członków spółdzielni.
Każda grupa inicjatywna zakwalifikowana do projektu uczestniczyła w odpowiednio przygotowanym, zindywidualizowanym programie doradczo-szkoleniowym, który obejmował m.in. szkolenia ze spółdzielczości socjalnej, szkolenia z biznes planu, szkolenia zawodowe, pomoc w sporządzeniu statutu oraz dokumentów rejestracyjnych, wsparcie w przygotowywaniu biznes planu. Poza wsparciem merytorycznym spółdzielnie skorzystały ze wsparcia finansowego w postaci dotacji w wysokości maks. 20 tys. zł na jednego członka założyciela oraz wsparcia pomostowego (przeznaczonego na bieżące wydatki początkującego przedsiębiorstwa społecznego). Ogółem ze wsparcia finansowego skorzystało 10 spółdzielni socjalnych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją każdej z nich.
Spółdzielnia Socjalna "Impuls" (spoldzielniaimpuls.pl) z Bielska-Białej została założona przy wsparciu Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego "Teatr Grodzki" przez 9 osób. Jej działalność skupia się na dwóch podstawowych elementach: usługach wykończenia wnętrz oraz usługach sprzątających. Pierwszy z nich obejmuje m.in. prace malarskie, murarsko-tynkarskie oraz elektryczne. Oferta dotycząca prac porządkowych jest skierowano zarówno do firm jak i klientów indywidualnych i zawiera usługi takie jak: mycie okien, pranie dywanów, koszenie trawników, porządkowanie grobów i wiele innych. Więcej informacji na temat tej spółdzielni socjalnej można uzyskać oglądając film na portalu 3sektor.tv (
http://3sektor.tv/contents/776).
Spółdzielnia Socjalna "Super Smak" w Cieszynie, mająca swoją siedzibę przy Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Być Razem", świadczy usługi gastronomiczne. Na codzień lokal spółdzielni pełni rolę stołówki zakładowej oferując smaczne posiłki pracownikom fundacji oraz osobom zatrudnionym w pozostałych spółdzielniach, działających nieopodal. Osoby odwiedzające fundację w trakcie licznych wizyt studyjnych mają okazję skorzystać z cateringu przygotowanego przez pracowników "Super Smak-u" oraz przyjrzeć się działaniu spółdzielni w praktyce. Polecamy również obejrzenie krótkiego filmu opowiadającego o cieszyńskich spółdzielcach na portalu 3sektor.tv (
http://3sektor.tv/contents/769).
"Studio-IT" Spółdzielnia Socjalna
(www.studio-it.pl) z Żor działa w branży IT. Głównym obszarem działalności jest kompleksowa obsługa informatyczna firm na zasadzie "outsourcingu". Spółdzielnie tworzą osoby posiadające doświadczenie w pracy w branży IT, dla których - jak sami podkreślają - udział w projekcie stał się szansą na stworzenie własnego przedsiębiorstwa i jednocześnie znalezienia miejsca pracy zgodnego z ich zainteresowaniami. Na temat tej spółdzielni również został przygotowany film, który znajduje się na portalu 3sektor.tv (
http://3sektor.tv/contents/778).
Spółdzielnia Socjalna "Gismo Creative" (gismocreative.pl) z Gliwic zajmuje się projektowaniem graficznym oraz tworzeniem stron internetowych. Została założona przez grupę młodych osób, które dzięki udziałowi w projekcie otrzymały szansę na pogodzenie swoich pasji z pracą zawodową. - Połączyła nas chęć wspólnej pracy oraz stawiania czoła nowym wyzwaniom. Struktura organizacyjna spółdzielni socjalnej znakomicie wpasowała się w naszą ideę wspólnej pracy, dlatego przystąpiliśmy do projektu prowadzonego przez SWR - mówią członkowie spółdzielni socjalnej "Gismo Creative".
Zabrzańska Spółdzielnia Socjalna "P.U.H" mieści się przy ul. Wolności 350a w Zabrzu. Została zarejestrowana 20 grudnia 2010 roku. Spółdzielnię założyło pięć bezrobotnych osób, które wcześniej pracowały jako wolontariusze w Stowarzyszeniu Guido lub odbywały tam staż. Są to godni zaufania, pomysłowi ludzie, którzy z myślą o innych poszukujących pracy zdecydowali się zrobić coś, aby dać im szanse na zarobki, a także żeby miejsc pracy było więcej. Osoby te są w różnym wieku, specjalizują się w różnych branżach. Zajmujemy się usługami remontowo-budowlanymi, sprzątaniem, zagospodarowywaniem terenów zielonych, zmywaniem graffiti.
Poligraficzno-Wydawniczo Spółdzielnia Socjalna "Eko-Edytor" powstała 2010 r. w Częstochowie z inicjatywy 5 bezrobotnych osób posiadających doświadczenie w branży poligraficznej. Jak podkreślają sami założyciele, idea spółdzielczości jest im bliska, dlatego wybór formy prowadzenia biznesu nie był trudny. Głównym celem jaki stawiają sobie spółdzielcy jest świadczenie usług poligraficznych dla podmiotów 3 sektora, jednak firmy komercyjne oraz indywidualni klienci również mogą skorzystać z jej oferty (
http://ekoedytor.strefa.pl).
Spółdzielnia Socjalna "Chancheri Group" z Katowic działa w branży odzieżowej. Głównym obszarem działalności jest projektowanie, szycie oraz sprzedaż wygodnych i eleganckich ubrań dla kobiet. W ofercie spółdzielni znajdują się zarówno ubrania na codzień, jak i stroje wieczorowe oraz suknie balowe. Pomysł na spółdzielnię narodził się gdy jedna z założycielek dostrzegła istnienie niszy na lokalnym rynku damskiej odzieży i postanowiła ją zapełnić. Spółdzielnia była odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz szansą na zatrudnienie kilku bezrobotnych osób, które zajęły się produkcją ubrań znajdujących się ofercie spółdzielni.
Spółdzielnia Socjalna "Lilai Design" podobnie jak "Super Smak" działa przy Fundacji "Być Razem" w Cieszynie. "Lilai Design" to kolejne w naszym projekcie przedsiębiorstwo społeczne działające w branży krawieckiej. Założycielki spółdzielni mimo sporego doświadczenia nie potrafiły znaleźć pracy w zawodzie, stąd pomysł na założenie własnej firmy. Spółdzielnia skupia się przede wszystkim na projektowaniu i szyciu konfekcji dla branży hotelarskiej oraz restauracyjnej. Oferuje też usługi aranżacji i wystroju wnętrz.
Spółdzielnia Socjalna "Rybka" powstała dzięki zaangażowaniu 11 osób, które połączyło zamiłowanie do śląskiej kultury i tradycji. W zabytkowym budynku dawnej łaźni w Giszowcu uruchomiły kawiarenkę, w której można zakosztować prawdziwych śląskich przysmaków. W planach jest również uruchomienie usług cateringowych. Lecz kawiarnia to nie jedyny sposób w jaki spółdzielnia chce promować śląską kulturę. Dzięki uruchomieniu pracowni poligraficznej, "Rybka" zajmuje się również produkcją pamiątek i gadżetów związanych ze Śląskiem oraz zabytkowymi dzielnicami śląskich miast, szczególnie katowickimi Nikiszowcem i Giszowcem.
Spółdzielnia Socjalna "Transkolektyw" z Dąbrowy Górniczej została założona przez 6 młodych bezrobotnych osób. Spółdzielnia umożliwiła im aktywizację zawodową oraz realizację własnych pasji poprzez prowadzanie swojej firmy. Działalność spółdzielni opiera się na 3 filarach: organizacji wydarzeń artystycznych, obwoźnym handlu gastronomicznym oraz świadczeniu usług reklamowych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą spółdzielni dostępną na stronie
transkolektyw.com.
W wyniku realizacji projektu około 60 osób zwiększyło swoje kwalifikacje zawodowe, a ponad 80 znalazło zatrudnienie w powstałych spółdzielniach. Liczne zapytania kolejnych osób zainteresowanych założeniem spółdzielni socjalnej potwierdzają, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej zyskuje sobie coraz większą popularność.
Projekt "Spółdzielnie Socjalne Drugiej Generacji" realizowany przez Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.