Na terenie Mazur powstała Sieć Współpracy „Ekomuzea Mazur”. Inicjatorem i zarządzającym Siecią jest Gołdapski Fundusz Lokalny. Projekt „Ekomuzea Mazur” realizowany jest we współpracy ze stowarzyszeniami: "Nadzieja" z Lis, "Puszcza Borecka" z Jeziorowskich i "Żytkiejmska Struga".
Oferta obejmuje warsztaty rękodzielnicze (ceramika, garncarstwo, makrama, rzeźba) i warsztaty plecenia sieci rybackich. Spróbować też można lokalnych potraw, takich jak: „Czebureki Natalii”, miód z mniszka, pierogi ukraińskie, wiejski chleb na tataraku, puzate ciasta, konfitury babcine, ryby w occie i wędzoną sielawę.
Ekomuzeum zaprasza też na piesze i rowerowe ścieżki tematyczne: „Na tropie żubra” i „Wokół matecznika siei i sielawy” oraz na quest „Tropem Kaczki”.
Ekomuzeum zaprasza do skosztowania lokalnych potraw. Zapraszamy wszystkich chętnych na: pierogi, hahanki, ser, masło i twarogi wiejskie, krokiety, babkę ziemniaczaną, placki oraz ciasta domowe. Ekomuzeum to także warsztaty rękodzielnicze – można nauczyć się wyplatania wiklinowych koszy, wykonywania zabawek z siana, łyżek z drewna, lalek z gałganka czy też sprawdzić się w wykonywaniu dawnych prac domowych i rolniczych.
Okolice można podziwiać podczas przejażdżki bryczką lub wozem drabiniastym.
W centrum Żytkiejm, w starej remizie znajduje się centrum informacyjne, w którym można uzyskać informacje o ofercie Ekomuzeum, obejrzeć wystawę starych narzędzi i fotografii oraz nabyć produkty wykonane przez rękodzielników. Latem centrum czynne jest codziennie od 11.00 do16.00.
Ekomuzeum posiada bogatą ofertę tradycyjnych kulinariów, można spróbować: sękacza „Bożeny zza lasu”, chleb Zdzicha, krokiety z kapustą i mięsem, kartacze, karkówęa z grzybami, babkę z cukini, sery podpuszczkowe, drożdżówkę z kruszonką, mrowisko i wiele innych. Dla tych, którzy pasjonują się rękodziełem dostępne są warsztaty: wikliniarskie, plecionkarskie, wykonywania biżuterii, wykonywania stroików okolicznościowych, pieczenia sękacza na ogniu i wypieku chleba.
Osoby indywidualne zapraszamy na quest, a grupy do przeżycia gry terenowej „Śladami Żytkiejmira”.
Projekt finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminy Kruklanki, Gminy Banie Mazurskie i Gołdapskiego Funduszu Lokalnego.
- gfl-
Źródło: Gołdapski Fundusz Lokalny