Rok 2017, na mocy uchwały Sejmu, już wkrótce zostanie ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Do jego obchodów przygotowują się liczne organizacje i nadwiślańskie miasta. Skąd pomysł na to święto i czy wiadomo, na jakie atrakcje możemy liczyć w Warszawie?
Wszystkich uczestników jednoczył wspólny cel: uczczenie przypadającej na 2017 rok 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle (sezonu nawigacyjnego), kiedy w 1467 roku, po wojnie trzynastoletniej, cały żeglowny szlak trafił pod polskie panowanie. To ważne wydarzenie rozpoczęło ponad 300-letni „złoty okres” rozwoju żeglugi wiślanej, która przyczyniła się do wzrostu ekonomicznej potęgi Polski na świecie.
Cele Roku Wisły
Oddolną inicjatywę miłośników Wisły prawnie reprezentuje Fundacja Rok Rzeki Wisły z siedzibą w Warszawie. Celem Roku Wisły jest podjęcie wspólnych działań na rzecz promocji rzeki w następujących obszarach:
- Kultura i dziedzictwo narodowe,
- Rekreacja i turystyka,
- Ekologia i natura,
- Mała infrastruktura wodna i mała żegluga rzeczna.
Działania organizacji pozarządowych
Organizacje wiślane podejmują działania na rzecz nawiązania szerszego dialogu w tej sprawie. W ubiegłym miesiącu podmioty skupione wokół KDS ds. Warszawskiej Wisły powołały Warszawskie Otwarte Forum Roku Rzeki Wisły – platformę umożliwiającą współpracę miasta, dzielnic zainteresowanych udziałem w obchodach oraz organizacji pozarządowych. Ma ona umożliwić stworzenie spójnego i integrującego różne środowiska programu oraz wsparcie dotychczasowych działań realizowanych nad warszawską Wisłą.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Federacja MAZOWIA
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23