Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
„Jesteśmy wyjątkowym, innym KDS-em, bo nie zajmujemy się typowymi mieszkańcami Warszawy – ludźmi, tylko zwierzętami” – tak na pierwszym spotkaniu przedstawiła działalność Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt jego uczestniczka, przedstawicielka organizacji prozwierzęcej. Choć rodzaj świadczonego wsparcia jest rzeczywiście inny, działalność tej grupy jest równie ważna społecznie. I tak jak inne komisje, zrzesza ona osoby kompetentne, które znają miejskie problemy i rzetelnie wykonują swoją pracę.
W skład Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt wchodzi 26 organizacji zajmujących się ochroną zwierząt z różnych dzielnic Warszawy. Skupiają się one na pomocy: kotom, psom, jeżom, królikom, fretkom, świnkom morskim i ptakom. Wspierają także właścicieli zwierząt w trudnych sytuacjach dotyczących zdrowia ich podopiecznych.
Reklama
Prężniej w nowym składzie
KDS ma na swoim koncie wiele sukcesów – zawdzięcza je m.in. stałym przedstawicielom organizacji pozarządowych, którzy od lat uczestniczą w obradach. Jednak nie od razu współpraca układała się pomyślnie: na początku działalności Komisja musiała zmierzyć się z poważnymi konfliktami między organizacjami członkowskimi. Problemy udało się rozwiązać.
Obecnie KDS prowadzi zgodną współpracę, która umożliwia realizację ważnych działań społecznych, zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.
– Spotkania Komisji, w których uczestniczyłam, pokazują, że KDS ds. Ochrony Zwierząt jest zgranym, kompetentnym zespołem eksperckim, który współpracuje ze sobą i wzajemnie się wspiera. To wspaniały przykład kooperacji organizacji z przedstawicielstwem urzędu m.st. Warszawy – mówi Anna Góral, animatorka SCWO.
Praca u podstaw
Tak jak wszystkie komisje dialogu społecznego, KDS ds. Ochrony Zwierząt na co dzień zajmuje się opiniowaniem dokumentów, np. programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi, wewnętrznymi zasadami odławiania bezdomnych psów, zasadami rejestracji opiekunów kotów wolnożyjących przez lokalne wydziały ochrony środowiska. Ponadto jej przedstawiciele działają na rzecz upowszechniania wiedzy o akcjach prozwierzęcych, m.in. nagłośnieniem apelu dotyczącego wolnożyjących kotów, które w wyniku nadgorliwości i niewiedzy często są odławianie i oddawane do schronisk.
KDS stara się reagować na wszelkie przejawy okrucieństwa lub działania człowieka szkodliwe dla zwierząt.
KDS prowadzi także interwencje w bardzo wielu sprawach tj. np. funkcjonowanie schronisk dla zwierząt, problemy związane ze stosowaniem środków chwastobójczych (zagrażających życiu i zdrowiu zwierząt), stosowaniem zimą soli z dodatkiem chloru (co jest szkodliwe nie tylko dla zwierząt, ale także dla zieleni miejskiej). W roku 2015 przedstawiciele Komisji wyrazili też zdecydowany sprzeciw wobec organizacji festiwalu fajerwerków na Stadionie Narodowym w Warszawie.
To jednak nie koniec listy działań podejmowanych przez KDS ds. Ochrony Zwierząt. Przedstawiciele skupionych w niej organizacji wspomagają urzędników m.st. Warszawy w zakresie: współpracy z opiekunami kotów wolnożyjących, podziału i dystrybucji talonów na sterylizację/kastrację oraz działalności Eko Patrolu. W zeszłym roku Komisja uczestniczyła również w konsultacjach społecznych dotyczących zagospodarowania parku Pola Mokotowskie, ich działania koncentrowały się na sprawach organizacji parku dla psów tak, by możliwie sensownie pogodzić potrzeby psów, ludzi i przyrody.
KDS podejmuje rozmowy ze wszystkim instytucjami miejskimi które w sposób bezpośredni lub pośredni mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu przyrodniczego miasta, w tym także i zwierząt. Na przestrzeni kilku lat doszło do wielu spotkań z przedstawicielami dzielnicowych Wydziałów Ochrony Środowiska, pracownikami Biura Ochrony Środowiska zajmującymi się zielenią, odpadami komunalnymi, Sanepidem, Strażą Miejską (w tym z przedstawicielami Eko Patrolu) i Policją.
Barbara Grabowska, przewodnicząca KDS, zapytana o największy sukces Komisji wymienia doprowadzenie do powstania stanowiska Rady m.st Warszawy nr 54 i uchwałę Komisji Dialogu Społecznego ds. ochrony zwierząt w sprawie kotów wolno żyjących na terenie Warszawy. W stanowisku, przyjętym w 2009 roku z inicjatywy Komisji, Rada zwraca się do mieszkańców stolicy (w szczególności do zarządów budynków, administratorów nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych) o czynny udział w opiece nad kotami wolnożyjącymi w Warszawie, które stanowią część miejskiego ekosystemu.
Kłopotliwy brak porozumienia
Mimo owocnej współpracy, Komisja musi mierzyć się także z problemami, które zakłócają jej działalność. Jednym z nich jest brak współpracy pomiędzy urzędami w Warszawie i wynikające z niego wzajemne przerzucanie się odpowiedzialnością. Jak informują przedstawiciele Komisji, często zdarza się, że działania jednych wydziałów stoją w sprzeczności z działaniami innych. Przykładem mogą być tu Wydziały Ochrony Środowiska, który wspierają koty wolnożyjące i ich obecność w piwnicach warszawskich bloków i kamienic, czemu sprzeciwiają się wydziały zajmujące się gospodarką komunalną. Ponadto do sytuacji dramatycznych w skutkach doprowadza działalność deweloperów i budowniczych dróg, którzy zagospodarowują tereny stanowiące miejsce bytowania zwierząt, nie przejmując się ich dalszym losem.
Stolica bezpieczniejsza dla zwierząt
Przedstawiciele organizacji skupionych w KDS nie składają jednak broni, a ich dotychczasowe sukcesy dają nadzieję na znalezienie jeszcze skuteczniejszych rozwiązań w zakresie ochrony warszawskich zwierząt.
– Mam poczucie, że dzięki działaczkom i działaczom społecznym działającym w tym KDS zwierzętom – zarówno tym dzikim, wolnożyjącym, jak i mającym właścicieli – żyje się w Warszawie coraz lepiej i bezpiecznej, a miejski ekosystem rozkwita – podkreśla Anna Góral, animatorka SCWO.
Anna Góral: Dzięki społecznikom działającym w tym KDS, zwierzętom żyje się w Warszawie coraz lepiej i bezpiecznej.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.