Jedni zorganizowali najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina, inni „pokazali” niewidomym dzieciom współczesną architekturę Warszawy, jeszcze inni zawalczyli o przyjazną przestrzeń miejską dla matek z wózkami. Było warto! Miasto doceniło ich starania, wyłaniając laureatów konkursu S3EKTOR 2010, w którym nagrodzono najlepsze inicjatywy pozarządowe.
Do konkursu zgłoszono łącznie 111 inicjatyw. Kapituła wytypowała zwycięzców w dziewięciu kategoriach: edukacja, ekologia i środowisko przyrodnicze, kultura, pomoc społeczna i profilaktyka uzależnień, projekty interdyscyplinarne, przestrzeń miejska, sport i rekreacja, społeczeństwo obywatelskie i prawa człowieka, zdrowie. Organizatorzy przyznali także nagrodę publiczności oraz nagrodę Grand Prix dla najlepszej inicjatywy spośród wszystkich nominowanych.
– Staraliśmy się wyróżnić te projekty, które zrodziły się z zaangażowania zwykłych obywateli, były realizowane niewielkim kosztem i przy udziale wielu podmiotów, a także miały charakter lokalny, a więc były to działania na rzecz Warszawy i jej mieszkańców – mówi Marcin Wojdat, Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej. – Zależało nam, aby zachować wysoki poziom konkursu i nagrodzić wyłącznie te inicjatywy, które realnie zmieniają rzeczywistość miasta. Dlatego niestety nie udało nam się przyznać nagrody w trzech kategoriach: sport i rekreacja, ekologia i środowisko przyrodnicze, społeczeństwo obywatelskie i prawa człowieka.
Najdłuższe urodziny Chopina
Zwycięzcą w kategorii kultura oraz zdobywcą nagrody Grand Prix została inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina członkowie stowarzyszenia zorganizowali 171-godzinny maraton muzyczny.
– Są dwie daty urodzin Chopina. Pierwsza to 22 lutego, druga to 1 marca. Postanowiliśmy nie wyróżniać żadnej z nich, ale zorganizować urodziny, które potrwają przez cały ten czas, stąd 171 godzin nieprzerwanej muzyki – wyjaśnia Edyta Duda-Olechowska ze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej.
Koncert odbył się w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu. W ciągu 8 dni i 7 godzin wystąpiło łącznie ponad 300 wykonawców z kilkudziesięciu krajów. Wysoki poziom artystyczny zapewnił udział zawodowych pianistów, jednak na „urodzinach” mógł wystąpić każdy, kto potrafił zagrać choć jeden utwór Chopina.
– Imponująca była nie tylko liczba wykonawców, ale także słuchaczy. Impreza była niebiletowana, wzięło w niej udział około 30 tys. osób – mówi Jarosław Chołodecki ze stowarzyszenia. – Koncerty były także transmitowane w internecie. Odnotowaliśmy ponad 100 tys. wejść na stronę internetową, słuchano ich aż w 62 krajach. Chcieliśmy świętować urodziny Chopina jak największą grupą osób, nie spodziewaliśmy się jednak, że skala wydarzenia będzie tak wielka.
Wielka Architektura
Laureatem w kategorii edukacja zostało Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”. Nagrodę przyznano za projekt „Wielka Architektura dla Wszystkich Dzieci”. Dzięki działaniom członków stowarzyszenia dzieci z dysfunkcjami wzroku mogły „zobaczyć” współczesną architekturę Warszawy, m.in. budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, czy siedzibę Agory. Było to możliwe dzięki audiodeskrypcji, technice polegającej na opisywaniu rzeczywistości osobom z dysfunkcjami wzroku za pomocą słowa. Do tej pory służyła ona przede wszystkim do opisywania obrazów, rzeźb, czy przedstawień teatralnych. Stowarzyszenie postanowiło wykorzystać tę metodę do opisania warszawskiej architektury.
– Z jednej strony chcieliśmy, aby opis był jak najbardziej obiektywny i nie narzucał odbiorcy zbyt wiele, z drugiej – zależało nam, aby nie był nudny – opowiada Edyta Ołdak ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”. – W efekcie powstały barwne opisy, które przemawiają do wyobraźni dziecka. Słuchając naszych audiodeskrypcji, można się dowiedzieć, że: „budynek szczerzy zęby w stronę przechodnia”, a „zielonkawe szybki okien połyskują wśród roślin jak malutkie jeziorka”.
Aby dzieci z dysfunkcjami wzroku mogły lepiej poznać współczesną warszawską architekturę, przygotowano także specjalne makiety. Odzwierciedlały one oryginalne budynki w znacznie mniejszej skali, co pozwoliło osobom z dysfunkcjami wzroku zapoznać się z ich kształtem oraz proporcjami. Ostatnim etapem poznawania była wizyta w budynku, dzięki której dzieci mogły usłyszeć i poczuć jego wnętrze. Wydano także specjalną publikację, w połowie napisaną językiem Braille’a. By przełamać stereotyp, że ludzie niewidomi pod powiekami mają czerń, umieszczono w niej ilustracje, które przedstawiają tzw. „kolory niewidzenia”.
– Na podstawie opowieści osób ociemniałych, a więc takich, które kiedyś widziały i wiedzą jak wygląda biel, a jak czerń, stworzyliśmy ilustracje, które przedstawiają to, co kryje się pod powiekami osób niewidzących – opowiada Magda Jurek ze stowarzyszenia. – Są to różnego rodzaju plamy i abstrakcyjne kręgi. Czasem jest to wszechogarniająca biel, która przypomina ocean mleka, czasem są to refleksy świetlne, które przypominają promienie słoneczne.
O Mamma Mia!
Najlepszą inicjatywą pozarządową w kategorii przestrzeń miejska została kampania Fundacji MaMa „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”. Kampania przypomina o barierach architektonicznych, jakie napotykają matki z wózkami w miejscach takich jak: urzędy, dworce, czy w komunikacji miejskiej.
– Trudno myśleć o matkach jak o grupie osób wykluczonych, to dlatego często zapomina się o ich problemach – mówi Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa. – Matki są wykluczone z przestrzeni miejskiej. Napotykają te same bariery, co osoby niepełnosprawne na wózkach, a więc: schody, wysokie krawężniki, brak wind oraz podjazdów. Problemem są także bariery mentalne. Do niedawna pójście z dzieckiem do warszawskiego urzędu, czy innej instytucji wiązało się z jakąś katorgą. Gdy dziecko zaczynało płakać, kobietom sugerowano, że może powinny załatwić swoją sprawę innym razem – po prostu je stamtąd wyrzucano! Na szczęście to się zmienia, warszawskie urzędy są już znacznie bardziej przyjazne matkom, a świadomość ich problemów rośnie. Dowodem na to jest dzisiejsza nagroda.
Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że wpisze się on na stałe w kalendarz warszawskich imprez, a jego popularność i prestiż będą rosły z roku na rok.
Pobierz
-
201105271105060881
660787_201105271105060881 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)