Ruszyła sprzedaż biletów na 21. edycję festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie [patronat ngo.pl]
Bilety na projekcje stacjonarne, które będą odbywać się od 10 do 16 grudnia, znajdziecie w Kinotece oraz Kinie Muranów. Można je kupić zarówno na stronach internetowych kin, jak i w tradycyjnych kasach. Bilety na projekcje online, które będą odbywać się od 10 do 19 grudnia, znajdziecie na portalu mojeekino.pl – w sprzedaży dostępne są już karnety na minimum pięć pokazów. Pojedyncze bilety trafią do dystrybucji pierwszego dnia festiwalu, 10 grudnia.
WATCH DOCS to nie tylko pokazy, ale również debaty oraz spotkania z gośćmi. Tegoroczny festiwal odwiedzą:
David Henry Gerson – reżyser filmu „Sztuka przeżycia”, opowiadającego o syryjskich artystach na emigracji, którzy potrafią w nieszablonowy sposób wykorzystać doświadczenie koszmaru wojny. Jeden z bohaterów dokumentu – raper Abu Hajar, również będzie gościem festiwalu.
Maya Cueva i Leah Galant – reżyserki filmu „Linia podziału”, opisującego walkę o ostatnią klinikę aborcyjną na granicy USA i Meksyku.
Jean-Gabriel Periot – francuski filmowiec eksperymentalny, laureat tegorocznej Nagrody im. Marka Nowickiego, którego najnowszy film. „Powrót do Reims” miał premierę na ostatnim festiwalu filmowym w Cannes.
Loup Bureau – reżyser filmu „W okopach”, premierowo pokazanego na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji. Jego dokument to wysmakowany estetycznie, a jednocześnie szokująco naturalistyczny obraz wojny w Donbasie.
Andrej Kuciła – reżyser filmu „Gdy kwiaty nie milczą”, opowiadającego o tym, jak żyje się na Białorusi w czasach brutalnych represji i niknącej nadziei. Po euforii sierpniowych protestów z 2020 roku, dziś najmniejszy przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa może stać się pretekstem do prześladowań.
21. edycja WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie nie kończy się 19 grudnia. Już dzień później ruszamy ze specjalną kolekcją bezpłatnych dokumentów na platformie player.pl. Znajdziecie tam m.in.:
Wszyscy wszystko zjedli, reż. Kamil Witkowski. Historia Madiny – uchodźczyni z Czeczenii, która mieszka razem z Maciejem i Katarzyną Stuhrami.
Pewnego razu w Wenezueli, reż. Anabel Rodríguez Ríos – laureat poprzedniej edycji festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Film ukazujący życie w pływającej rybackiej osadzie na jeziorze Maracaibo. Jak w soczewce widać tu wszystkie problemy Wenezueli, przeżartej korupcją i biedą maskowaną przez propagandę.
Zbrodnia + kara, reż. Stephen Maing: prawdziwa historia korupcji w nowojorskiej policji
Exit, reż. Karen Winther – dokument przybliżający pracę tajnej organizacji pomagającej byłym członkom radykalnych organizacji zerwać z brutalną przeszłocią.
Nowaja. Askold Kurow pokazuje Jak wygląda od kuchni praca dziennikarzy słynnej niezależnej rosyjskiej gazety, kierowanej przez tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.
Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal współfinansują: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Nordycka Rada Ministrów.