21. WATCH DOCS. „Sędziowie pod presją” filmem otwarcia! Oto program! [patronat ngo.pl]
Program 21. edycji festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest już na stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z sekcjami tematycznymi oraz poszczególnymi filmami.
Przypominamy, że od tego roku podczas festiwalu będziemy wręczać nową nagrodę: Zielonego Psa, o którą będą ubiegać się filmy poświęcone ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka.
W tegorocznym programie nie zabraknie również dotychczasowych stałych sekcji programu: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, „Chcę zobaczyć” (panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego), „Nowe filmy polskie” (najciekawsze polskie filmy sezonu poświęcone kwestiom społecznym) oraz „Na krótko” (krótkie metraże dotyczące praw człowieka).
21. edycję festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie otworzy film „Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego.
Dokument będzie miał światową premierę 20 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, a już od 10 grudnia będzie można go oglądać w Warszawie oraz na platformie mojeekino.pl.
„Sędziowie Pod Presją” to to film o zderzeniu człowieka z systemem – opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa w dążeniu do niczym nieskrępowanej władzy. Na drodze do tego celu stoją niezależne sądy. Jednym z bohaterów filmu jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje niekorzystne dla rządzących wyroki. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. Twórcy filmu przyglądają się konsekwencjom bezkompromisowej postawy Tuleyi i pokazują, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Dokumentują również przejawy solidarności, okazywanej mu zarówno przez sędziów, jak i zwykłych obywateli. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by ramię w ramię z obywatelami stanąć w obronie praworządności.
„Sędziowie pod presją” to film pełen emocji i zrodzony z emocji. Powstał ze wściekłości i frustracji na to, że garstka cynicznych polityków zaprzepaszcza dorobek pokoleń Polaków. Opowiadamy przede wszystkim kamerą z ręki, obserwując z bliska przeżycia naszych bohaterów. Kiedy sędzia Żurek ma dyscyplinarkę, to jesteśmy u niego o 6 rano i kręcimy to, co przeżywa naprawdę. Kiedy Igorowi Tuleyi uchylają immunitet, widzimy jego prawdziwą reakcję. To, co dla nas ważne, to prawda zdarzenia, prawda przeżycia” – opowiadają twórcy filmu: reżyser Kacper Lisowski i producentka Iwona Harris.
Bohaterowie filmu:
Igor Tuleya – sędzia znienawidzony przez władzę za bezkompromisowe wyroki i dobitne uzasadnienia, który utracił immunitet i prawo do orzekania. Jego zaangażowanie i charyzma sprawiają, że stał się ikoniczną postacią obecnych protestów. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
Waldemar Żurek – jeden z najbardziej szykanowanych sędziów w Polsce. Były rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa, którą rozwiązano niezgodnie z przepisami. Bohater kilkunastu postępowań dyscyplinarnych oraz procesów przed Trybunałem Europejskim. Członek Stowarzyszenia Sędziów THEMIS.
Sylwia Gregorczyk-Abram – polska adwokatka i obrończyni praw człowieka, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Była m.in. pełnomocniczką w sprawach o zakaz dystrybucji naklejek „strefa wolna od LGBT” oraz adwokatką sędziów (w tym Waldemara Żurka) przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Parchimowicz – główna twarz oporu wobec upolityczniania prokuratury. Za krytyczne wypowiedzi został przeniesiony z Prokuratury Generalnej na szczebel rejonowy. Były prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Krystian Markiewicz – prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, profesor prawa Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowca i autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu postępowania cywilnego i prawa ustrojowego. Inicjator Marszu Tysiąca Tóg, największego protestu sędziów w historii Europy.
Twórcą filmu jest duet Lollipop Films: Iwona Harris odpowiada za stronę produkcyjną i finansową, a Kacper Lisowski za stronę artystyczną.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.
Tegoroczna edycja rozpocznie się 10 grudnia i będzie mieć formę hybrydową. Pokazy będą odbywać się w kinie Muranów i Kinotece w Warszawie do 16 grudnia oraz online, na portalu mojeekino.pl do 19 grudnia.
Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal współfinansują: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations, Parlament Europejski i Ambasada Królestwa Niderlandów.