21. WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie: Białoruś, Ziemia nomadów oraz W cieniu czerwonej gwiazdy [patronat ngo.pl]
Konflikty, podziały, migracje oraz coraz gwałtowniejsze skutki zmian klimatycznych – festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka filmie od ponad dwudziestu lat przygląda się kwestii praw człowieka w obliczu kryzysów i zmieniającej się sytuacji: politycznej, społecznej oraz ekologicznej.
Tegoroczna oprawa graficzna festiwalu nawiązuje do konfliktów, które coraz częściej dzielą ludzkość w makro – i mikro skali. Mamy nadzieję, że tegoroczny plakat WATCH DOCS skłoni Was do refleksji i otworzy pole do rozmaitych interpretacji.
Wizualna oprawa festiwalu wiąże się z najważniejszymi tematami, na które chcemy zwrócić uwagę podczas pokazów oraz dyskusji. Na naszej stronie www znajdziecie już informacje:
Podczas najbliższej edycji festiwalu będzie można obejrzeć poruszające i aktualne filmy o sytuacji w Białorusi. W sekcji „Białoruś. Przykręcanie śruby” znalazły się m.in. takie filmy, jak:
- „Gdy kwiaty nie milczą” – Laureat Konkursu Filmów Dokumentalnych na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Jak żyje się na Białorusi w czasach brutalnych represji i niknącej nadziei? Po euforii sierpniowych protestów z 2020 roku, dziś najmniejszy przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa może stać się pretekstem do prześladowań. Andrej Kuciła filmuje swoich bohaterów w czasach ostrych podziałów i trudnych wyborów.
- „Ta piosenka ma tytuł 328" – Aleksandra Dynko nawiązuje w tytule swojego filmu do drakońskiego artykułu białoruskiego kodeksu karnego, który umożliwia skazywanie nieletnich na wieloletnie kary więzienia. Naładowany rockową energią portret grupy przyjaciół z Mińska, zmagających się z emocjonalnymi i prawnymi konsekwencjami śmierci koleżanki, która przedawkowała na imprezie.
- „Artykuł 293” (reż. Jan Bluz) – Film poświęcony białoruskim uchodźcom w Polsce. Jak potoczyły się losy bohaterów ubiegłorocznych demonstracji w Mińsku, którzy w obliczu represji zdecydowali się na ucieczkę z kraju?
Osobiste dramaty i geopolityczne problemy znajdziecie również w sekcji „Ziemia nomadów”. Za tworzoną przez polityków i media zasłoną “problemu migracji” staramy się dostrzec problemy ludzi, którzy z różnych przyczyn wyruszyli w daleką podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci. Znalazły się tu takie tytuły, jak:
- „Sztuka przeżycia” – Opowieść o syryjskich artystach na emigracji. Portret grupy twórców, którzy potrafią w nieszablonowy sposób wykorzystać doświadczenie koszmaru wojny.
- „Dzieciństwo Imada – Wstrząsający portret kurdyjskiego “dziecka wojny” wegetującego w jednym z wielu obozów dla uchodźców. Rodzina walczy o powrót do normalności czterolatka, poddanego praniu mózgu przez oprawców z ISIS.
- „Gra cieni” – Utrzymana w poetyce komputerowej gry opowieść o nieletnich migrantach, którzy próbują dostać się do Europy.
- „Aya” – Wysmakowany filmowy portret mieszkańców rajskiej wyspy u wybrzeży Afryki, skazanej na zagładę w wyniku globalnego ocieplenia.
Tematy migracji, sytuacji uchodźców i trudnej sztuki adaptacji w niesprzyjających warunkach poruszają też dwa tytuły, które znajdziecie w sekcji „W cieniu czerwonej gwiazdy” – poświęconej sytuacji w Rosji i byłych republikach radzieckich.
- „Przesunąć granice” – Nieszablonowe spojrzenie na wojnę Rosji z Ukrainą: nieoczekiwane konsekwencje aneksji Krymu dla ukraińskich paraolimpijczyków.
- „Instrukcja przetrwania” – wzruszająca historia Saszy, który do perfekcji opanował sztukę kamuflażu: nikt z jego sąsiadów nie wie, że urodził się jako kobieta. Nie widząc przed sobą przyszłości w Gruzji, postanawia zdobyć pieniądze na wyjazd.
W tej sekcji do obejrzenia również:
- „W okopach” – Wysmakowany estetycznie, a jednocześnie szokująco naturalistyczny, obraz wojny w Donbasie. Loup Bureau – reżyser filmu, którego premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Wenecji, będzie w grudniu gościem WATCH DOCS.
- „Kawiorowa dyplomacja” – Wciągające dokumentalne dochodzenie: w jaki sposób azerbejdżańska dyktatura przy pomocy korupcji i propagandy tworzy na użytek Zachodu iluzję „kraju takiego jak inne”.
- „Zagubiona wyspa” – Codzienna walka o przetrwanie ludzi, o których zapomniał świat. Nostalgiczny, choć do bólu prawdziwy obraz życia na maleńkiej wyspie zagubionej na Morzu Kaspijskim. Główna nagroda na festiwalu Hot Docs w Toronto.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.
Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w ponad 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam, WATCH DOCS Białoruś oraz FUTURE DOCS – platforma współpracy dokumentalistów z obrońcami praw człowieka. Festiwal organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Festiwal współfinansują: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations, Parlament Europejski, Ambasada Królestwa Niderlandów i Nordycka Rada Ministrów.