Radomskie Centrum Przedsiębiorczości – członek Sieci PIRP – to duża organizacja pozarządowa, która na swoim kocie ma nie tylko współtworzenie międzynarodowych projektów, ale również innowacyjne narzędzia, którymi interesują się naukowcy z uniwersytetu w Bilbao. Jakie są najważniejsze projekty realizowane przez Centrum? Jakie są metody działania organizacji?
Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości (SRCP) to organizacja pozarządowa z siedzibą w Radomiu. Instytucja działa w obszarze wsparcia działań społecznych oraz małego i średniego biznesu. Organizacja wspiera też osoby oddalone od rynku pracy.
Radomskie Centrum Przedsiębiorczości realizowało zlecone przez Bank Światowy zadania przez stworzenie:
- Inkubatora Przedsiębiorczości,
- Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości,
- Funduszu Poręczeń Kredytowych,
- Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości.
Ważnym elementem działalności stowarzyszenia są ciągle działania w obszarze lokalnego rynku pracy. Radomskie Centrum Przedsiębiorczości wspiera wszelkie inicjatywy społeczne, mające na celu zwalczanie bezrobocia i jego skutków. Na aktywność SRCP składają się:
- udzielanie pomocy osobom chcącym założyć przedsiębiorstwo,
- współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, których pomoc organizacyjna i finansowa może służyć rozwojowi gospodarczemu regionu,
- tworzenie partnerstw na rzecz lokalnego rozwoju,
- uczenie podstaw przedsiębiorczości w ramach gospodarki wolnorynkowej,
- działania na rzecz integracji europejskiej,
- działalność szkoleniowa i doradcza,
- organizacja kampanii informacyjno-promocyjnych służących realizacji misji instytucji,
- pomoc w organizowaniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji.
Organizacja prowadzi również Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) i współpracuje z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Stowarzyszenie prowadziło projekty międzynarodowe we współpracy między innymi z organizacjami z Danii, czy z Ukrainy.
Zarząd SRCP pracuje w niezmiennym składzie od początku istnienia organizacji. W tej chwili instytucja w przeliczeniu na etaty zatrudnia 23 osoby. Około 100 osób jest zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. – Taka forma jest podyktowana projektowym działaniem organizacji. Z grantowym systemem działania związana jest również duża rotacja kadry merytorycznej – tłumaczy wiceszef organizacji.
Organizacja realizuje jednocześnie kilka projektów. Jak zaznacza wiceprezes trudno jest jednoznacznie określić liczbę już zrealizowanych, bo – jak podkreśla – poza dużymi, ponadregionalnymi i regionalnymi zadaniami, Radomskie Centrum Przedsiębiorczości prowadziło również dziesiątki mniejszych projektów.
Projekty niedawno zakończone lub obecnie prowadzone przez Radomskie Centrum Przedsiębiorczości:
Głównym celem projektu jest rozwój infrastruktury wsparcia sektora ekonomii społecznej w subregionie ciechanowskim poprzez:
- wsparcie szkoleniowe,
- wsparcie doradcze,
- rozwój partnerstwa lokalnego,
- promocję ekonomii społecznej,
- poszukiwanie i testowanie długookresowych źródeł finansowania instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej oraz spółdzielni socjalnych,
- kompleksowe wsparcie dla osób fizycznych w zakresie uruchamiania Spółdzielni Socjalnych.
OWES prowadzony przez SRCP świadczy bezpłatne usługi. Wśród nich znajduje się między innymi: pomoc w tworzeniu instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej, wsparcie prawne, marketingowe i księgowe, szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, wsparcie dla osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej.
Skierowany jest do 60 osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, pozostających bez zatrudnienia. Celem realizowanego projektu jest poprawa sytuacji społecznej i zawodowej oraz poprawa dostępu do zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej wykluczonych/ zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Zadaniem innowacyjnego narzędzia było szacowanie kosztów zaniechania działań aktywizujących, jakie samorząd może uzyskać w określonej perspektywie czasowej dzięki wczesnemu podejmowaniu aktywnych działań wspierających dla osób zagrożonych marginalizacją społeczną. Kalkulator szacował koszty zaniechania dla 10 negatywnych kwestii społecznych: bezrobocie, ubóstwo, bezdomność, uzależnienia, niepełnosprawność, długotrwała choroba i starość (niesamodzielność), bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, sieroctwo społeczne, pomoc dla opuszczających zakład penitencjarny, integracja cudzoziemców.
Radomskie Centrum Przedsiębiorczości pracuje również w środowisku organizacji pozarządowych, podejmując działania, aby zmienić mentalność w dwóch sferach aktywności NGO-sów. Pierwszą z nich jest ekonomizacja. – Organizacja pozarządowa jest wtedy zasobna, kiedy potrafi ekonomizować efekty swojej pracy. Chodzi o to, aby konkurować podmiotami nastawionymi na zysk jakością i ceną świadczonych usług – mówi Jagielski.
– Przed wejściem funduszy unijnych do Polski tworzyliśmy strategie rozwoju – stwierdza wiceprezes organizacji. Później organizacja miała o czynienia z tak niepewnym środowiskiem finansowania zewnętrznego, że długofalowe strategie miały nikłe szanse na realizację. Dlatego obecnie organizacja realizuje swoje zadania w oparciu o roczne plany działania.
Szymon Pulcyn
współpraca Kamil Fejfer
Źródło: FISE