1 lipca 2019 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Kongres Poradnictwa. Rozmawiamy z Beatą Ambroziewicz z Narodowej Rady Rozwoju o tym, co Kongres może dać organizacjom pozarządowym, działającym w różnych nurtach i obszarach poradnictwa.
Rafał Kowalski: – Reprezentuje Pani środowisko organizacji pacjentów – jakie korzyści, z punktu widzenia tego środowiska, może przynieść realizacja jednego z celów Kongresu, jakim jest integracja różnych nurtów poradnictwa?
(z materiałów organizatorów: Celem Kongresu jest zainicjowanie procesu integracji różnych nurtów poradnictwa: prawnego, obywatelskiego, psychologicznego, rodzinnego, konsumenckiego, zawodowego i prozdrowotnego)
Beata Ambroziewicz (Narodowa Rada Rozwoju, Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów): – Praktyka działalności organizacji pacjentów oraz instytucji ochrony zdrowia pokazuje, że szeroko rozumiane poradnictwo zdrowotne łączy w sobie elementy wielu dziedzin, w tym psychologicznego, rodzinnego, zawodowego czy prawnego. Bardzo często, aby skutecznie poinformować pacjentów i ich bliskich oraz pokierować po systemie opieki zdrowotnej, organizacje pacjentów muszą polegać na opiniach prawnych, dotyczących zabezpieczenia społecznego, prawa pracy i innych. Zatem integracja poradnictwa będzie niewątpliwym ułatwieniem w codziennej pracy NGO, ale także dla samych pacjentów i wszystkich zainteresowanych otrzymaniem kompleksowej porady z zakresu zdrowia i nie tylko.
Polityka zdrowotna, socjalna, pracy, praw pacjenta i obywatela są ze sobą nierozerwalnie związane, dlatego współpraca powinna odbywać się na poziomie międzyresortowym, w środowisku NGO oraz innych instytucji poradniczych.
Kongres Poradnictwa rozpoczyna cykl trzech równoległych sesji tematycznych, które będą punktem wyjścia do prac nas ustaleniem spójnych definicji wszystkich nurtów poradnictwa, w tym zdrowotnego, standardów integracji i narzędzi, które pozwolą na stworzeniem mapy poradnictwa w całym kraju, jak również mechanizmów wsparcia takiej działalności ze środków publicznych.
Wnioski z dyskusji oraz rekomendacje przedstawimy wspólnie podczas I sesji plenarnej, która poprzedzi dyskusję przedstawicieli różnych resortów i samorządów.
Czy widzi Pani szansę na wypracowanie wspólnych standardów w poradnictwie, które działałyby niezależnie od jego charakteru czy tematyki?
– Z pewnością nie będzie to proces łatwy i będzie wymagał jeszcze wiele prac w ramach grup roboczych działających przy Narodowej Radzie Rozwoju po Kongresie. Niewątpliwie jest to bardzo potrzebne, w celu profesjonalizacji usług społecznych.
Punktem wyjścia jednak będzie usystematyzowanie definicji i zakresów poszczególnych nurtów poradniczych. Warto podkreślić, że dostępna literatura oraz praktyka nie stworzyły do tej pory spójnej definicji poradnictwa zdrowotnego, nie funkcjonuje ono również jako jednolita forma ustrukturalizowanej, zinstytucjonalizowanej działalności poradniczej (jak np. poradnictwo obywatelskie czy zawodowe). Na potrzeby kongresu podjęliśmy się próby stworzenia ram i wytycznych dla poradnictwa zdrowotnego, które będziemy wspólnie weryfikować.
Standardy udzielania porad i informacji pozwolą wyrównać poziom świadczonych usług, poradnictwo powinno być bowiem oparte zawsze na merytorycznych przesłankach i być realizowane przez przeszkolonych wolontariuszy lub pracowników, w określonych ramach czasowych i określonym zasięgu działania. Będą to na pewno ważne kryteria przy tworzeniu ram dla programu wsparcia finansowego, bowiem założeniem jest aby osoby, które poszukują pomocy miały zapewniony dostęp i jakość takich świadczeń w dłuższej perspektywie czasu.
Czy w środowisku organizacji pacjentów podejmują Państwo lub prowadzą stale podobne działania do tych inicjowanych na szeroką skalę przez Kongres (integrację, standaryzację, wymianę informacji)?
– Integracja środowiska organizacji pacjentów leży u podstaw działań podejmowanych przez Polską Unię Organizacji Pacjentów. Wyzwania zdrowotne, związane z wzrastającą zachorowalnością na choroby cywilizacyjne, starzeniem się społeczeństwa, a także chaosem informacyjnym i komunikacyjnym, powodują, że rzecznictwo na rzecz pacjentów oraz niesienie wsparcia i pomocy, czy podnoszenie świadomości i edukacja zdrowotna wykraczają nie tylko poza możliwości organizacyjne jednej organizacji, ale również poza możliwości merytoryczne i nawet percepcyjne.
Dzięki integracji wielu środowisk, możemy wzmacniać podmiotowość i głos pacjenta w systemie ochrony zdrowia, wypracowywać wspólne rekomendacje do toczących się procesów legislacyjnych, organizacyjnych czy systemowych.
Pozwala ona także na lepsze wsparcie indywidualnych pacjentów i ich bliskich, którzy oczekują często wielokierunkowej pomocy i informacji, która nie tyczy się tylko danej jednostki chorobowej. Bardzo często pełnimy rolę drogowskazu i pomagamy koordynować ścieżkę pacjenta w systemie, tak aby trafił w odpowiednie miejsce, w odpowiednim czasie, był wyposażony w rzetelną wiedzę i wiedział jak powinien wyglądać standard opieki.
W ramach Unii Pacjentów organizujemy cykle warsztatów inegracyjno-edukacyjnych, wypracowujemy wspólne stanowiska, prowadzimy stały dialog z decydentami oraz środowiskiem medycznym.
Nasze działania opieramy na zasadach wzmocnienia poczucia tożsamości środowiska pacjentów i jego reprezentacji oraz na konstytucyjnych zasadach pomocniczości i dialogu społecznego oraz współdziałaniu, otwartości, solidarności i wzajemnym wspieraniu związków, stowarzyszeń, federacji, fundacji i innych organizacji pacjentów.
Beata Ambroziewicz - Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”, Członek Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, z-ca Redaktora Naczelnego Głosu Pacjenta Onkologicznego, Członek Komitetu Sterującego do spraw koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia, członek Narodowej Rady Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia „Wspólnie dla Zdrowia”.
Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaproszenie na Kongres Poradnictwa
Więcej informacji o Kongresie Poradnictwa należy szukać na stronie Prezydenta RP, pod adresem: https://www.prezydent.pl/kancelaria/kongres-poradnictwa
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.