Rozpoczęły się konsultacje programu współpracy Miasta i organizacji na 2021 rok
Przeformułowane cele, nowe zapisy dotyczące wolontariatu - to najważniejsze zmiany, jakie można znaleźć w projekcie programu współpracy m.st Warszwy i organizacji pozarządowych na 2021 r. Właśnie ruszyły konsultacje tego dokumentu. Do 8 lipca można zgłaszać do niego uwagi, a 23 czerwca wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym on-line.
Projekt programu współpracy m.st Warszawy i organizacji pozarządowych na 2021 rok w dużej mierze opiera się na zapisach tegorocznego programu współpracy.
Główne różnice między dokumentami - oprócz tych redakcyjnych, typu dostosowanie dat do kalendarza 2021 roku, to:
- przeformułowanie celów programu,
- zmiana zapisów dotyczących dokumentów strategicznych Miasta
- oraz wprowadzenie zapisów dotyczących wolontariatu.
Nowe cele na 2021 r.
Do tej pory cele programu współpracy Miasta i organizacji pozarządowych odnosiły się do zapisów Program Rozwoju Współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 (PRW). Ponieważ jednak PRW kończy w tym roku obowiązywanie, a nowego wieloletniego programu nie uda się wypracować i przyjąć przed końcem roku (prace zostały wstrzymane ze względu na stan zagrożenia epidemicznego), konieczne więc jest określenie nowych celów rocznego programu na 2021 r.
W projekcie programu znalazła się zatem propozycja takiego sformułowania celów na 2021 r.:
- podnoszenie skuteczności i efektywności realizacji zadań publicznych;
- realizację zadań publicznych w ustawie, o których mowa w § 6 ust. 1;
- wzmocnienie pozycji organizacji i zapewnienie im równych z innymi podmiotami szans w realizacji zadań publicznych;
- wspieranie rozwoju organizacji;
- prowadzenie nowatorskich i efektywnych działań na rzecz mieszkańców oraz tworzenie systemowych rozwiązań dla ważnych problemów społecznych;
- uzupełnienie działań Miasta w zakresie nieobjętym przez struktury samorządowe;
- wzmocnienie wpływu organizacji na proces tworzenia i realizacji polityk publicznych;
- przygotowanie i realizację projektów partnerskich zgodnie z art.28a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. z 2019, poz. 1295);
- zwiększenie świadomości korzyści z partnerskiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami;
- wsparcia rozwoju wolontariatu w organizacjach pozarządowych;
- włączenie organizacji w proces budowania marki „Warszawa”.
Priorytetowe zadania do wypracowania
W projekcie programu nie zostały szczegółowo wskazane priorytetowe zadania publiczne. One również - podobnie jak cele - były do tej pory określane na podstawie PRW. Priorytety w realizacji zadań publicznych na 2021 r. mają zostać wypracowane podczas konsultacji i uzgodnień.
Przy czym - określane będą one w odniesieniu do zapisów o współpracy Miasta i organizacji pozarządowych, które znajdują się w Strategii #Warszawa2030 oraz w innych dokumentach strategicznych (w tym także dokumentach wykonawczych do nich oraz w przyjętych programach).
Nowe zapisy o wolontariacie
W projekcie programu znalazły się zapisy wzmacniające znaczenie wolontariatu miejskiego.
Miasto chce wspierać rozwój wolontariatu w organizacjach pozarządowych poprzez realizację projektu „Ochotnicy warszawscy”, który ma na celu wprowadzanie systemowych rozwiązań i działań rozwijających wolontariat w Warszawie.
Miasto zaprasza organizacje pozarządowe do aktywnej współpracy przy realizacji i formułowaniu szczegółowych założeń działań podejmowanych w ramach tego projektu.
Konsultacje
Treść projektu uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdziecie w informacji: Konsultacje: Prace nad rocznym programem współpracy na 2021 rok z organizacjami pozarządowymi oraz na konsultacje.um.warszawa.pl.
Wypełniony formularz należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 8 lipca 2020 r. na:
- adres poczty elektronicznej: ngo@um.warszawa.pl lub
- adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa, lub
- faks 22 443 34 02.
23 czerwca 2020 roku o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie konsultacyjne online.
UWAGA: W spotkaniu online może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Zgłoszenia można przesyłać do wtorku 22 czerwca, do godziny 10:00 na adres ngo@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcja zostanie przesłana w mailu zwrotnym.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23