Konsultacje programu współpracy na 2021 r. Ostatnie dni, aby wziąć udział!
Jeszcze tylko do 8 lipca organizacje społeczne z Warszawy lub realizujące działania na rzecz mieszkańców i mieszkanek stolicy mogą zgłaszać uwagi do projektu Programu współpracy Miasta i organizacji pozarządowych na 2021 r. Warto wziąć udział w konsultacjach - to od złożonych propozycji w dużej mierze zależy, w jakim kierunku w kolejnym roku będzie się rozwijała współpraca Miasta i organizacji.
Jakie są najważniejsze potrzeby mieszkańców Warszawy, które mogą być realizowane przez organizacje społeczne? Jakie są potrzeby organizacji, aby mogłby sprostać wyzwaniom przyszłego roku i kryzysu związanego z epidemią kornawirusa? Priorytetowe zadania publiczne dotyczące rozwoju współpracy Miasta i organizacji, które w danym roku mogą być realizowane przez organizacje społeczne znajdują się w rocznym programie współpracy Miasta i organizacji. To te zapisy później znajdują odzwierciedlenie w ogłaszanych przez Miasto konkursach dotacyjnych.
Zadanie dla organizacji
Od 2016 roku priorytety te były wyznaczane w Warszawie na podstawie zapisów Programu Rozwoju Współpracy (PRW) . Jednak w tym roku kończy się czas obowiązywania PRW, a prace nad nowym wieloletnim programem współpracy zostały wstrzymane z powodu epidemii koronwirusa. I nawet, jeśli zostaną wkrótce znów podjęte, całego dokumentu nie uda się przygotować i przyjąć do końca tego roku.
Między innymi właśnie dlatego w projekcie Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji na 2021 r. nie znalazły się zapisy dotyczące priorytetów na kolejny rok. To zadanie „powierzono” organizacjom, które wezmą udział w konsultacjach Programu współpracy.
Propozycje zgłoszone podczas spotkania on-line
Pierwsze propozycje priorytetów, które mogłyby się znaleźć w Programie współpracy na 2021 r. już się pojawiły. Zgłosili je przedstawiciele organizacji, które wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym on-line 23 czerwca. Zaproponowali oni, abyw Programie uwzględnić takie zadania, jak:
- upowszechnienie wśród urzędników i organizacji oraz ujednolicenie w dzielnicach zasad dotyczących przyznawania organizacjom pozarządowym lokali na preferencyjnych warunkach;
- prekariat w organizacjach pozarządowych – wspieranie stabilności działań organizacji, tak aby zatrudniały współ/pracowników i współ/pracowniczki na godnych warunkach;
- wypracowanie ram i zasad wsparcia doradczego udzielanego organizacjom przez urzędników miejskich;
- prowadzenie działań informacyjnych dot. struktury dialogu obywatelskiego;
- zadania, które przyczyniają się do uwzględnianie w projektach wrażliwości na problematykę zmian klimatycznych ? /wypracowanie form współpracy, które by uwzględniały tę tematykę;
- włączanie organizacji pozarządowych w tworzenie dokumentów strategicznych dla miasta.
Propozycje BKDS organizacji wspierających
O propozycjach nowych priorytetów rozmawiały także przedstawicielki organizacji skupionych w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. organizacji wspierających.
– Zapis o zatrudnieniu jest słuszny – mówiła Joanna Krasnodębska ze Stowarzyszeni BORIS i Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO), odnosząc się do propozycji zgłoszonych podczas spotkania konsultacyjnego. – Jednak myślę, że w priorytetowych zadaniach powinny się znaleźć nieco szersze zapisy dotyczące wspierania organizacji. Po pierwsze, takie, które elastycznie pomogą organizacjom w realizacji zleconych im zadań publicznych w warunkach „covidowych”. Wiemy, że nierzadko jest to utrudnione, bo np. organizacje nie dysponują lokalami, w których – przy zachowaniu środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii – mogą w pełni realizować zdania, do których się zobowiązały. Być może potrzebne byłby np. pieniądze na jakieś inwestycje dostosowujące siedziby organizacji do nowych warunków. Po drugie zaś, potrzebne byłyby takie zapisy, które dotyczyłyby ustabilizowania sytuacji finansowej organizacji i dywersyfikacji źródeł utrzymania, zwłaszcza wobec trudnej sytuacji finansowej samorządu.
W tym kontekście pojawił się także postulat, aby w priorytetach uwzględnić wsparcie na rozwój podmiotów ekonomii społecznej.
Marta Lewandowska, pracująca w tzw. zespole szybkiego reagowania przy Warszawskiej Radzie Pożytku Publicznego, zaproponowała, aby przy formułowaniu zapisów do rocznego programu współpracy posiłkować się także wypracowanym przez zespół dokumentem, w którym zebrano potrzeby stołecznych organizacji pozarządowych w związku z kryzysem wynikającym z zagrożenia epidemicznego (dokument ten został przygotowany m.in. na potrzeby prac nad budżetem m.st. Warszawy na 2021 r.). Stwierdziła także, że warto nadal czerpać z zapisów starego PRW, zwłaszcza tych które nie do końca udało się zrealizować, np. w części poświęconej „Otwartemu urzędowi” i kontaktom organizacji i urzędników.
– Organizacje rzeczywiście narzekają, że ich relacje z urzędnikami są teraz trudniejsze niż przed covidem, dlatego warto byłoby to uwzględnić w priorytetach nowego programu – potwierdzała Aneta Krawczyk z Federacji Szpitalna i SCWO.
BKDS ds. organizacji wspierających swoje propozycje będzie jeszcze dopracowywał, tak aby przed 8 lipca przesłać je do Centrum Komunikacji Społecznej.
Ostatnia okazja, aby wziąć udział w konsultacjach
8 lipca kończą się bowiem konsultacje projektu Programu. Zgłoszenie propozcyji dotyczących zadań priorytetowych na 2021 r. jest oczywiście bardzo istotnym elementem konsultacji, ale uwagi można zgłaszać także do innych części tego dokumentu.
Warto zwrócić uwagę na zmiany w stosunku do zapisów Programu na 2020 r. Nie jest ich wiele, są to:
- przeformułowane cele programu,
- zmiana zapisów dotyczących dokumentów strategicznych Miasta;
- nowe zapisy dotyczące wolontariatu.
Treść projektu uchwały oraz formularz do zgłaszania uwag znajdziecie w informacji: Konsultacje: Prace nad rocznym programem współpracy na 2021 rok z organizacjami pozarządowymi oraz na konsultacje.um.warszawa.pl.
Wypełniony formularz należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 8 lipca 2020 r. na:
- adres poczty elektronicznej: ngo@um.warszawa.pl lub
- adres Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa, lub
- faks 22 443 34 02.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23