Rada Warszawy przyjęła program współpracy Miasta i organizacji na 2021 rok
Promocja współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami, wsparcie stabilności zatrudnienia w organizacjach pozarządowych oraz ujednolicenie oraz upowszechnienie zasad dotyczących przyznawania organizacjom pozarządowym lokali na preferencyjnych warunkach – takie są priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji w 2021 r. w Programie współpracy Miasta st. Warszawy i organizacji pozarządowych. 24 września 2020 r. Rada Warszawy przyjęła program na 2021 r.
Projekt programu na 2021 rok powstał na podstawie programu współpracy na 2020 rok. Główne różnice między dokumentami to: przeformułowanie celów programu, zmiana zapisów dotyczących dokumentów strategicznych Miasta, dostosowanie dat do kalendarza w 2021 roku oraz wprowadzenie zapisów dotyczących wolontariatu.
Nowe cele
Prace nad programem współpracy Miasta st. Warszawy i organizacji społecznych na 2021 r. toczyły się od czerwca 2020, gdy ogłoszono konsultacje projektu Programu. W projekcie znalazły się nowe propozycje sformułowania celów na 2021 r. - i takie cele zostały ostatecznie przyjęte.
Są to:
- podnoszenie skuteczności i efektywności realizacji zadań publicznych;
- realizację zadań publicznych, o których mowa w § 6 ust. 1;
- wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych i zapewnienie im równych z innymi podmiotami szans w realizacji zadań publicznych;
- wspieranie rozwoju organizacji;
- prowadzenie nowatorskich i efektywnych działań na rzecz mieszkańców oraz tworzenie systemowych rozwiązań dla ważnych problemów społecznych;
- uzupełnienie działań Miasta w zakresie nieobjętym przez struktury samorządowe;
- wzmocnienie wpływu organizacji na proces tworzenia i realizacji polityk publicznych;
- przygotowanie i realizację projektów partnerskich;
- zwiększenie świadomości korzyści z partnerskiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami;
- wsparcie rozwoju wolontariatu w organizacjach pozarządowych;
- włączenie organizacji w proces budowania marki „Warszawa”.
Zadania priorytetowe na 2021 r.
Podczas konsultacji organizacje zostały poproszone szczególnie o zgłaszanie propozycji dotyczących priorytetowych zadań publicznych na 2021 r. Wyznaczenie nowych priorytetów było istotne zwłaszcza obecnie – gdy pojawiły się nowe potrzeby, wynikające z zagrożenia epidemicznego oraz kryzysu spowodowanego epidemią. A także dlatego, że nie ma jeszcze dokumentu, który wyznaczałby te priorytety w perspektywie kilku lat. Od 2016 roku priorytety na dany rok wyznaczane były w Warszawie na podstawie zapisów Programu Rozwoju Współpracy (PRW) . Jednak w tym roku kończy się czas obowiązywania PRW, a prace nad nowym wieloletnim programem współpracy zostały dopiero podjęte, po ich zawieszeniu spowodowanym epidemią koronawirusa.
O pracach nad nowym wyloletnuim programem współpracy Miasta i organizacji czytaj tutaj >
W wyniku konsultacji w Programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych w 2021 r. znalazły się takie trzy zadania priorytetowe:
- promocja współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami, wypracowanie narzędzi i materiałów ułatwiających wspólne działania;
- wypracowanie rekomendacji mających na celu wsparcie stabilności zatrudnienia
w organizacjach pozarządowych realizujących zadania publiczne m.st. Warszawy; - ujednolicenie oraz upowszechnienie zasad dotyczących przyznawania organizacjom pozarządowym lokali na preferencyjnych warunkach.
Wolontariat
W programie współptacy na 2021 r. znalazły się również nowe zapisy dotyczące wolontariatu. Zgodnie z nimi Miasto może wspierać rozwój wolontariatu w organizacjach pozarządowych poprzez realizację projektu „Ochotnicy warszawscy”. Organizacje będą m.in. zapraszane do aktywnej współpracy przy realizacji i formułowaniu szczegółowych założeń działań podejmowanych w ramach projektu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23