Młodzi, gniewni, niepełnosprawni Warszawiacy wkraczają do Łodzi. Projektem „Dobry start gwarancją sukcesu” mają zamiar wywołać rewolucję na rynku pracy osób niepełnosprawnych. Projekt Fundacji "Normalna Przyszłość" zakłada m.in. przygotowanie 30 mieszkańców Łodzi, niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, do podjęcia pracy. Projekt ruszył w styczniu 2011 r.
Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego projekt ruszył w styczniu 2011 r. i potrwa do września. Zakłada przygotowanie 30 mieszkańców Łodzi, niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, do podjęcia pracy. Kolejnych 30 podniesie kwalifikacje z zakresu aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacji i metod efektywnej komunikacji. Celem działań Fundacji "Normalna Przyszłość" jest zwiększenie aktywności zawodowej wśród niepełnosprawnych Łodzian.
- Tematyka szkoleń zawodowych została wybrana na podstawie danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Na lokalnym rynku istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników biurowych i administracyjnych, rejestratorów medycznych oraz pracowników działów kadr. 90 godzin zajęć pozwoli uczestnikom na nabycie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia staży, które również finansowane są z naszego projektu” - wyjaśnia Kierownik Projektu - Mariusz Barczak.
Sukcesem zakończyła się pierwsza edycja szkoleń miękkich. W rezultacie 19 osób wzięło udział w warsztatach i aktualnie współpracuje z Psychologiem oraz Doradcą zawodowym, by jak najlepiej przygotować się do kursów zawodowych, a w późniejszym czasie staży organizowanych przez Fundację. Na tym polu pracownicy Biura w Łodzi mogą także pochwalić się pozytywnymi rezultatami. - Pracodawcy chętnie podejmują z nami współpracę. Stażysta przed przystąpieniem do pracy odbywa badania lekarskie oraz kurs BHP, a jego wynagrodzenie wypłacane jest również w ramach projektu. Różnorodność firm i instytucji, które wyrażają chęć przyjęcia naszych. Absolwentów pozwala nam na lepsze dopasowanie zarówno miejsca pracy do potrzeb stażystów jak i oczekiwań potencjalnych pracodawców względem zatrudnianych osób - informuje Joanna Tylka, Specjalistka ds. Promocji i Rekrutacji.
Zainteresowanych udziałem w projekcie nie brakuje, zgłoszeń przybywa, a rekrutacja nadal trwa. Wraz z nadejściem jesieni przyjdzie pora na refleksję, wnioski i weryfikację efektów podjętych przez Fundację działań.
Źródło: Fundacja "Normalna Przyszłość"