"Równość standardem pracy w trzecim sektorze - raport z badania ilościowego i jakościowego"
Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego prezentuje nowy raport dotyczący jakości pracy w trzecim sektorze. Raport, oparty na badaniach ilościowych i jakościowych, pokazuje zarówno zalety pracy w NGO – takie jak misyjność, elastyczność czy poczucie sprawczości – jak i liczne wyzwania, w tym niestabilność zatrudnienia, wypalenie zawodowe, nierówne traktowanie, mobbing czy molestowanie.
Projekt „Równość standardem pracy w trzecim sektorze”
Projekt „Równość standardem pracy w trzecim sektorze” jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Inicjatywa ma na celu promowanie równości i przeciwdziałanie dyskryminacji w organizacjach pozarządowych poprzez diagnozę warunków pracy oraz wypracowanie, pilotaż i wdrażanie standardów równościowych. Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030
Najważniejsze dane
Raport PTPA pokazuje wyniki badania, które było przeprowadzone w ramach projektu między wrześniem 2024 roku a styczniem 2025 roku. Badanie przeprowadziła prof. Magdalena Grabowska z PAN. Badanie dotyczyło warunków pracy w organizacjach pozarządowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii równości, dyskryminacji i mobbingu. Aż 52% osób biorących udział w badaniu doświadczyło zachowań noszących znamiona mobbingu, a 34,5% zrezygnowało z pracy w NGO ze względu na nierówne traktowanie. Ponadto 68% osób zatrudnionych w trzecim sektorze odczuwa wypalenie zawodowe spowodowane przeciążeniem obowiązkami. Tylko połowa badanych postrzega swoją pracę jako stabilną, a niemal 40% uznaje ją za niestabilną. Mimo to 70% badanych czuło, że ich punkt widzenia jest brany pod uwagę w działalności organizacji, a ponad 75% uznało, że zatrudnienie w organizacjach pozarządowych pozwala na efektywne łączenie pracy z innymi sferami życia.
Komentarze eksperckie
Raport został opatrzony komentarzami trzech ekspertek, od lat działających na rzecz sektora NGO, które pogłębiają analizę problemów pracy w trzecim sektorze. Beata Charycka skupiła się na kosztach profesjonalizacji sektora i jego wpływie na jakość zatrudnienia. Marta Dietrich poruszyła temat systemowych problemów związanych z zatrudnieniem w NGO oraz ich konsekwencji dla osób pracujących. Maria Świetlik natomiast zwróciła uwagę na zjawisko wyzysku ukrywanego pod płaszczykiem misji społecznej, wskazując na podwójne standardy dotyczące praw pracowniczych w organizacjach walczących o prawa innych.
Raport jest dostępny publicznie do pobrania na stronie Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego: „Równość standardem pracy w trzecim sektorze”.
Zachęcamy do lektury!