Relacja z III spotkania Koalicji Global Compact ds. Ekonomii Społecznej
24 lutego 2011 r. w Lublinie odbyło się trzecie, z szesnastu zaplanowanych, spotkanie Koalicji Global Compact ds. Ekonomii Społecznej. Przedstawiciele biznesu prywatnego i społecznego, trzeciego sektora oraz instytucji lokalnych spotkali się w wyjątkowym miejscu - w nowo otwartej Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” przy ul. Peowiaków 11 w Lublinie, prowadzonej przez członkinie i członków spółdzielni socjalnej „Cztery Pory Roku”.
Model franczyzy społecznej
Przedsięwzięcie to jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy, wzajemnego wsparcia merytorycznego, interpersonalnego, infrastrukturalnego partnerów. Dzięki otwartej komunikacji i zaangażowaniu stron stworzono plan działań, którego kluczowymi elementami były: opracowanie strategii biznesowej dla spółdzielni koncentrującej się na długo- i krótkofalowej perspektywie działania; opracowanie oferty kawiarnio-księgarni „Spółdzielnia”, która prezentowałaby to miejsce jako nośnik kultury, integracji przedstawicieli III sektora, organizacji związanych z ekonomią społeczną czy szerzej działających w interesie obrony praw człowieka, wpisując się tym samym w idę Milenijnych Celów Rozwoju; wizyty studyjne oraz szkolenia dla osób współpracujących ze spółdzielnią, umożliwiające zapoznanie się z dobrymi praktykami z zakresu ekonomii społecznej, wzbogacających doświadczenie i inspirujących do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Wzajemna komunikacja i dyskusje doprowadziły do wypracowania zarówno modelu zarządzania księgarnio-kawiarnią, stworzenia jej oferty cateringowo-usługowej, koncepcji działań społeczno-kulturalnych, jak również zasad współpracy międzysektorowej. „Spółdzielnia” jest nowym elementem w krajobrazie społeczno-ekonomicznym miasta, jest pewnego rodzaju wypełnieniem niszy rynkowej w Lublinie. Obecna jej postać niewątpliwie ulegnie zmianie i rozwinięciu.
Co ważne, „Spółdzielnia” jest przykładem dobrej praktyki przedsięwzięć społecznych tworzonych na bazie wielostronnego partnerstwa i dzięki udokumentowaniu prac nad tworzeniem tej inicjatywy, docelowo może stać się modelem franczyzy społecznej do replikacji w Polsce.
Budownictwo naturalne alternatywą na problemy mieszkaniowe
Kolejnym ważnym tematem było budownictwo naturalne, permakultura oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jako alternatywa dla osób zagrożonych marginalizacją społeczną, wsparcie osób defaworyzowanych w procesie rozwiązywania ich problemów mieszkaniowych oraz w procesie zdobywania nowego zawodu. UNDP razem z "Grupą Cohabitat" dąży do rozwoju systemów budownictwa naturalnego oraz permakultury na otwartych licencjach "open source".
Promocja towarów i usług społecznych konieczna w obecnych czasach
Podczas spotkania zostały rozdane także produkty podopiecznych FRSO prezentowane w katalogu. Każdy z tych produktów jest doskonałym pomysłem na okolicznościowe prezenty dla pracowników lub klientów firm. Nabywając tego typu produkty firma może wzmocnić swój wizerunek jako społecznie odpowiedzialnej.
Kolejne spotkanie Koalicji
* Koalicja Global Compact ds. Ekonomii Społecznej jest forum zrzeszającym sektor prywatny i społeczny, który działa na rzecz rozwoju ekonomii społecznej poprzez realizację innowacyjnych przedsięwzięć społecznych, przynoszących wymierne korzyści gospodarcze i społeczne. Zadaniem Koalicji jest więc praktyczna realizacja Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact (www.globalcompact.org.pl) oraz „prawdziwa twarz” społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Prace Koalicji zmierzają do wspólnego wypracowania modelu prywatno-społecznego/Koalicji Ekonomii Społecznej/, który będzie można następnie przenieść i zaadoptować w krajach rozwijających się.
Podczas spotkań Koalicji Ekonomii Społecznej prezentowane są wybrane innowacyjne przedsięwzięcia społeczne, następnie toczy się dyskusja na temat możliwości wykorzystania i wzmocnienia tych inicjatyw, tak aby zapewnić inicjatywom wejście na rynek oraz stworzyć możliwości dalszego rozwoju gwarantującego trwałość inwestycji. Zadaniem Koalicji jest doprowadzenie do stworzenia w Polsce innowacyjnych inicjatyw społecznych, które dzięki wspólnym wysiłkom partnerów będą mogły rozwijać się z sukcesem.
Źródło: UNDP