Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Nowa Rada w ustawie o działalności pożytku
Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego wysłał do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy pożytkowej. Projekt ogranicza się właściwie do jednego pomysłu: powołania kolejnego ciała dialogu przy Przewodniczącym.
Tworzy się Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem jako organ opiniodawczo-doradczy Przewodniczącego Komitetu
Tak brzmi początek nowego artykułu nowego rozdziału w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nowy rozdział o numerze 51 zawierać będzie regulacje określające zasady funkcjonowania nowej Rady: Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Będzie to już trzecie ciało - po Komitecie do spraw Pożytku Publicznego oraz Radzie Działalności Pożytku Publicznego - organizowane przy Przewodniczącym.
RDPP plus dla młodzieży
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem miałaby m.in. wyrażać opinie w sprawach dotyczących stosowania ustawy (o pożytku) w zakresie dotyczącym młodego pokolenia, o projektach aktów prawnych oraz programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia, tworzyć fora dialogu, inicjować działania na rzecz zwiększania poziomu partycypacji młodych.
Radę ukształtowano trochę na wzór Rady Działalności Pożytku Publicznego. Co najmniej połowę jej składu mają stanowić przedstawiciele NGO-sów, młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP. Reszta to przedstawiciele (po jednym) Prezydenta RP, Rzecznika Praw Dziecka, Premiera, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, przedstawiciel RDPP i przedstawiciel samorządu. Skład uzupełniają (w niewskazanej liczbie) przedstawiciele Przewodniczącego Komitetu.
Rada ma mieć co najmniej 20 członków. Jej kadencja trwałaby 3 lata.
Skąd potrzeba utworzenia Rady?
Powołanie Rady jest odpowiedzią na oczekiwania młodych Polaków dotyczące utworzenia instytucji, w ramach której ich przedstawiciele mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władz publicznych. Postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie „Wizja dla Młodego Pokolenia”, który w 2015 roku koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego.
(fragment uzasadnienia)
Program, wspomniany w uzasadnieniu do ustawy, to prawdopodobnie dokument, który powstał w 2015 r. jako efekt działań przede wszystkim trzech ogólnopolskich stowarzyszeń młodzieżowych: Koliber, Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Młodzi dla Polski. Można się z nim zapoznać na stronach organizacji Koliber (zobacz dokument).
Dwa tygodnie konsultacji
Konsultacje opisanej tu nowelizacji ruszyły 10 czerwca i potrwają 2 tygodnie. Uwagi do projektu należy przysyłać na adres sekretariatu Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM: konsultacje_DOB@kprm.gov.pl.
Tekst projektu i uzasadnienia
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.