Przewodnicząca KRRiT wzywa nadawców publicznych do pełnej realizacji obowiązku informowania o OPP
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła interwencję dotyczącą zapewnienia pełnej realizacji przepisów związanych z nieodpłatnym prezentowaniem działalności organizacji pożytku publicznego (OPP) w mediach publicznych. Przewodnicząca KRRiT dr Agnieszka Glapiak skierowała wezwania do 17 spółek publicznej radiofonii i telewizji, wskazując na stwierdzone nieprawidłowości w sprawozdaniach za III kwartał 2025 roku. To pierwsza tego typu interwencja przewodniczącej KRRiT.
Warto zaznaczyć, że organizacjom pożytku publicznego przysługuje prawo do darmowej emisji audycji dotyczących ich nieodpłatnej działalności, w tym poświęconych kampaniom społecznym. Jak wynika ze sprawozdań za III kwartał 2025 roku, spółki mediów publicznych nie wywiązują się z obowiązku przeznaczania czasu wymaganego rozporządzeniem KRRiT m.in. na kampanie społeczne.
– Media publiczne odgrywają kluczową rolę w promowaniu działań organizacji pożytku publicznego. Dlatego tak ważne jest, aby obowiązki wynikające z przepisów były realizowane rzetelnie i konsekwentnie. Naszym celem jest zapewnienie, by organizacje społeczne mogły w pełni korzystać z prawa do nieodpłatnej prezentacji swojej działalności – podkreśliła przewodnicząca KRRiT dr Agnieszka Glapiak.
Podstawą oceny realizacji obowiązków przez nadawców jest rozporządzenie KRRiT z 29 kwietnia 2011 r., które precyzuje m.in. normy czasowe emisji audycji poświęconych działalności OPP, zasady kwalifikacji organizacji oraz wymagania dotyczące kampanii społecznych.
KRRiT w ramach kontroli analizuje zarówno kompletność sprawozdań nadawców, jak i prawidłowość ich kwalifikacji organizacji pożytku publicznego na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego.
W III kwartale 2025 r. najczęstsze naruszenia dotyczyły braku realizacji norm czasowych w zakresie kampanii społecznych. Aż 17 z 19 kontrolowanych spółek nie przeznaczyło wymaganego czasu na audycje prezentujące kampanie społeczne w co najmniej jednym miesiącu tego okresu. Jedynie Polskie Radio S.A. oraz Radio Szczecin S.A. wywiązały się z tych obowiązków w pełnym zakresie.
Nieprawidłowości odnotowano również w obszarze kwalifikacji podmiotów posiadających status OPP. Błędy tego rodzaju wystąpiły w 7 spółkach, w tym m.in. w wybranych oddziałach Telewizji Polskiej oraz kilku rozgłośniach regionalnych. Pojedyncze przypadki dotyczyły także braku realizacji norm czasowych dla audycji własnych – takie uchybienie stwierdzono w przypadku Radia Wrocław S.A.
Wezwania skierowane do 17 spółek mediów publicznych mają na celu doprowadzenie do pełnego wykonania obowiązków wynikających z rozporządzenia.
KRRiT zapowiedziała dalsze monitorowanie sposobu realizacji obowiązków przez nadawców publicznych oraz kontynuację działań mających na celu wzmocnienie standardów informowania o działalności OPP.
Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji