Przekazaliśmy Rzecznikowi Praw Obywatelskich najnowszy Raport z Repozytorium OFOP [patronat ngo.pl]
W ciągu trzech ostatnich lat Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zbadała i udokumentowała 60 przypadków naruszeń zasad współpracy rządu z organizacjami. Każdą z obserwacji przygotowujemy w oparciu o dokumenty dostępne w BIP lub udostępnione na wniosek. Z powodu nieudostępnienia nam informacji przez MNiSW jedna sprawa znajduje swój finał w sądzie. Wszystkie prezentujemy w najnowszym raporcie z działalności Repozytorium OFOP.
Publikujemy "Raport z Repozytorium Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Zestawienie udokumentowanych przypadków naruszenia zasad współpracy ministerstw z organizacjami pozarządowymi w okresie XI 2015–XI 2018". Raport prezentuje naruszenia przez polski rząd zasady pomocniczości i partnerstwa we współpracy z organizacjami pozarządowymi w okresie obejmującym trzy lata działalności Repozytorium OFOP.
W okresie od listopada 2015 r. do listopada 2018 r. dotarło do nas, zbadaliśmy i udokumentowaliśmy 60 przypadków naruszeń w 21 ministerstwach w trzech monitorowanych obszarach. Wszystkie opisane w raporcie przypadki zostały udokumentowane i opublikowane w repozytorium.ofop.eu, w którym na bieżąco upubliczniamy nieprawidłowości. Każda z obserwacji przygotowana jest w oparciu o dokumenty dostępne w Biuletynach Informacji Publicznej lub udostępnione na wniosek.
W jednym z przypadków odmówiono nam udostępnienia żądanej informacji publicznej. Dotyczy to organizowanego przez MNiSW konkursu pt. „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, w którym dofinansowany został wniosek stowarzyszenia zarejestrowanego na 18 dni przed ogłoszeniem konkursu. Część punktów musiała być przyznana za doświadczenie w realizacji projektów.
MNiSW odmówił nam udostępnienia wniosków o dofinansowanie, list rankingowych sporządzonych przez zespół specjalistyczny oraz danych o punktacji przyznanej wnioskom w poszczególnych kryteriach. Na decyzję o odmowie udostępnienia informacji złożyliśmy skargę do sądu administracyjnego. Sprawa oczekuje na rozpatrzenie.
W Raporcie z Repozytorium OFOP oprócz dokumentacji naruszeń prezentujemy kalendarium prac nad ustawą tworzącą rządową agencję wykonawczą pod nazwą Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ustawa ta zawiera nowe regulacje w obszarach objętych obserwacją Repozytorium: zarówno w zakresie przekazywania środków publicznych na działalność prowadzoną przez organizacje pozarządowe, jak i w zakresie ciał dialogu o charakterze doradczym – przeniesienia Rady Działalności Pożytku Publicznego i powołania Rady Narodowego Instytutu.
Materiały do pobrania
- "Raport z Repozytorium Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Zestawienie udokumentowanych przypadków naruszenia zasad współpracy ministerstw z organizacjami pozarządowymi w okresie XI 2015–XI 2018" pobierz
- Komentarz Małgorzaty Szuleki do Raportu pobierz
Repozytorium OFOP powstało, aby dokumentować i upubliczniać nieprawidłowości w relacjach między władzą centralną a organizacjami pozarządowymi, w tym nieprzejrzyste decyzje władzy dotyczące: konkursów grantowych ogłaszanych przez ministerstwa; powoływania/odwoływania członków społecznych ciał doradczych, ciał dialogu, ciał eksperckich; programów współpracy ministerstw z NGO i innych naruszeń zasady partnerstwa i pomocniczości. Zachęcamy organizacje do zgłaszania zauważonych nieprawidłowości na adres adela.gasiorowska@ofop.eu.
Repozytorium OFOP jest inicjatywą wspieraną przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundacje dla Polski.