Zbliża się koniec kwietnia. Choć rząd ogłasza, że w tym roku mamy na 1% więcej czasu, my namawiamy, żeby utrwalać w sobie dobre nawyki. Rozliczcie się w terminie i nie zapomnijcie o wskazaniu w swoim PIT organizacji pożytku publicznego! Zbieramy materiały, które ułatwią podjęcie decyzji.
Sezon jednoprocentowy rozpoczął się w połowie lutego. Już wtedy namawialiśmy do przekazania 1%, bo tak naprawdę nie ma na co czekać (szybkie rozliczenie ma wiele zalet, jak choćby szybszy zwrot nadpłaconego podatku).
Kwiecień to jednak tradycyjny miesiąc "rozliczeniowy", a co za tym idzie również najbardziej intensywny miesiąc "jednoprocentowy". Dlatego właśnie na jego zakończenie jeszcze raz przypominamy najważniejsze informacje o 1% i podpowiadamy, jak wybrać mądrze. Skorzystajcie!
Nie zapomnijcie o 1%
Niezależnie od tego, czy deklaracją zajmujecie się teraz, czy czekacie na ostatnią chwilę, nie zapomnijcie o 1% dla organizacji pożytku publicznego!
Pamiętaj: to Ty decydujesz, której OPP chcesz przekazać swój 1% podatku.
Podstawowe informacje o 1% w 2020 r. zebraliśmy na poniższej infografice. Na dole wiadomości znajdziecie też tę samą infografikę w formacie A4 do samodzielnego wydruku.
Infografika: Jak mądrze wybrać organizację i przekazać 1%
Gdzie szukać organizacji pożytku publicznego
Organizacja pożytku publicznego, żeby mogła zbierać 1%, musi znaleźć się na liście uprawnionych. Listę taką publikuje Narodowy Instytut Wolności.
Polecamy też skorzystanie z POZYTEK.NGO.PL. W serwisie znajduje się aktualna lista organizacji pożytku publicznego, na które można przekazywać 1%. POZYTEK.NGO.PL umożliwia przeszukiwanie listy, wybieranie OPP z konkretnej miejscowości czy zajmujących się określonymi sprawami (np. pomocą społeczną, obroną demokracji, walką o prawa człowieka etc.).
Ułatwienie dla EMERYTÓW. Do czego i komu służy PIT-OP
Dzięki PIT-OP emeryci i renciści (osoby rozliczane przez organy rentowe) mogą w prosty sposób przekazywać 1%. Nie muszą wyliczać, jaką kwotę stanowi ich 1%. Wystarczy, że w PIT-OP wskażą organizację pożytku – podadzą jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% wyglądają w PIT-OP podobnie jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji. PIT-OP można wysłać w formie elektronicznej, ale prawdopodobnie dla większości uprawnionych najprościej będzie go wypełnić ręcznie i wysłać tradycyjnie – pocztą.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23