Programy, dotacje, współpraca. Wybrane pytania i odpowiedzi z #ngoplLIVE o dotacjach samorządowych
Współpraca organizacji pozarządowych z samorządem (gminami, miastami) to nie tylko konkursy na realizację zadań publicznych. A nawet jeśli koncentrujemy się właśnie na środkach przekazywanych przez administrację, to ważna jest znajomość szerszego kontekstu, np. zapisów z programów współpracy. Przypominamy ważne wątki ze spotkania LIVE ngo.pl.
NA POCZĄTEK: W skrócie o współpracy z samorządem na obrazkach
Wybrane pytania i odpowiedzi z #ngoplLIVE "Jak ubiegać się o pieniądze od gminy? Doradza samorząd". Odpowiadają Łukasz Gorczyński i Magdalena Mike, eksperci biorący udział w spotkaniu.
PYTANIE
Czy każda gmina ma obowiązek wypracowania i przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi?
Łukasz Gorczyński: – Tak, gmina musi mieć przyjęty program współpracy z organizacjami pozarządowymi (…). To w jaki sposób ten program współpracy jest skonstruowany, takie ogólne ramy tego dokumentu, znajdują się w ustawie [o działalności pożytku], ale to są ogólne ramy. I jakby sobie przejrzeć te programy współpracy miasta Warszawy, programy współpracy jak wyglądają w Gliwicach, albo jak wyglądają w Dąbrowie Górniczej, to zobaczymy pewne różnice. To znaczy te "główki" czy te rozdziały będą podobne, ale to co jest w środku, no to już się będzie różniło i tą różnicą może być np. to, co dana gmina (…) chciałaby finansowo wspierać, na jakie zadania chciałaby przekazywać pieniądze organizacjom pozarządowym, żeby to organizacje pozarządowe w danej gminie robiły.
o programach współpracy w PORADNIK.NGO.PL: Czym jest program współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi
Magdalena Mike: – Już Łukasz trochę o nich zaczął mówić. Zaczął mówić o rocznym programie współpracy. To bardzo ważne, bo do 30 listopada każda gmina ma obowiązek uchwalić taki program. W tym programie powinny być właśnie te priorytety dotyczące współpracy zawarte, ale te priorytety bardzo często wynikają z innych dokumentów czyli na przykład ze strategii rozwoju gminy.
PYTANIE
Organizacja pozarządowa ma się pomysł na działanie (np. chce zorganizować koncert charytatywny). Co powinna zrobić? Czy ma czekać na ogłaszane konkursy i startując w nich szukać szansy na finansowanie swojego pomysłu? Czy lepiej porozmawiać z przedstawicielami gminy i domagać się zorganizowania konkursu „pod ten pomysł"?
Magdalena Mike: – Ja bym nie czekała na to, że zostaną ogłoszone konkursy. Jednak samo przygotowanie też jest ważne. Konkurs jest zawsze ogłaszany na minimum 21 dni, bo to reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. [Ten okres] może być dłuższy, no ale 21 dni to i dużo czasu, i mało.
Może się zdarzyć, że przegapimy gdzieś ten moment ogłoszenia konkursu. Może się zdarzyć, że się po prostu nie od razu się o nim dowiemy, wiec nie warto czekać.
Po pierwsze, jeżeli już mamy program współpracy, on jest zazwyczaj wcześniej konsultowany. Jeżeli jeszcze do tej pory nie spotkaliście się z takim dokumentem, to może być to ostatni moment, żeby jeszcze do tego programu współpracy coś dopisać, o coś dopytać, czy nasze działania mieszczą się w tym programie.
One są konsultowane, muszą być konsultowane, więc na pewno warto zajrzeć do biuletynu informacji publicznej, danego miasta, danej gminy, danego powiatu. Biuletyn informacji publicznej brzmi strasznie, mnie też jako urzędniczkę odstrasza. Ale warto zadzwonić do danego urzędu miasta. W każdym urzędzie powinna być osoba, która w jakiś sposób pilotuje program współpracy.
Być może nie wszędzie będzie tak, jak w Gliwicach, w Warszawie czy w Dąbrowie, gdzie są odpowiednie komórki, która zajmują się współpracą z organizacjami pozarządowymi, ale gwarantuję, że nawet w małych gminach jest zawsze jakiś sympatyczny urzędnik bądź urzędniczka, która pomoże przebrnąć przez te działania priorytetowe. I wtedy po prostu rozmawiajmy. Zapytajmy czy to co planujemy robić, jak planujemy realizować nasze działania, wpisuje się w priorytety.
PYTANIE
W naszej gminie powstaje właśnie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. Planujemy wziąć udział w jego tworzeniu. Prowadzimy wartościowe działania i mamy ciekawe pomysły - czy możemy zgłaszać je w trakcie prac nad programem lub w czasie jego konsultacji?
Magdalena Mike: – W programie współpracy są priorytety. (…) Priorytety to te zadania, na które na pewno dane gmina, dany powiat, dane miasto - będą ogłaszać konkursy. Nasze zadanie może być wsparte w tej czy innej formie, czy dotacyjnej, czy poza dotacyjnej. Dlatego apeluję: już dzisiaj sobie zobaczmy, jakie są priorytety, jakie zadania są realizowane i zacznijmy o tym rozmawiać, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy wcześniej.
Namawiam, żeby w przyszłym roku trochę wcześniej zainteresować się tematyką dotacyjną i być może już w ciągu roku zgłaszać nasze postulaty.
[Ale] zgłoszenie pomysłu nie równa się przyznaniu dotacji. Co więcej może się zdarzyć, że wywalczymy priorytet, który do tej pory nie był realizowany w trybie konkursowym. Może się zdarzyć, że ktoś inny wystartuje do tego konkursu, przedstawi ciekawsze zadanie i to on będzie wygrywającym.
PYTANIE
Jakie znaczenie ma miejsce zarejestrowania (siedziba) organizacji startującej w konkursach samorządowych? Czy organizacje lokalne z danej gminy, mają pierwszeństwo w ogłaszanych przez nią konkursach, przed organizacjami z innych gmin?
Magdalena Mike: – Bardzo ważna informacja, szczególnie dla nowych organizacji! W konkursach może startować każdy, bez względu na to czy w danej gminie, danym powiecie ma swoją siedzibę. Konkursy są otwarte - nie jest tak, że z roku na rok wybierany jest ten sam realizator. Co roku jest ogłaszany konkurs i może się zdarzyć, że inna niż do tej pory organizacja będzie realizować dane działania.
Jak ubiegać się o pieniądze od gminy? Doradza samorząd [film]
Zobacz całe nagranie z #ngoplLIVE, z którego wybraliśmy powyższe pytania i odpowiedzi 👇
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.